2010. aastal lõi Ilkka Paananen koos viie kaaslasega mobiilimänge loova ettevõtte Supercell. Helsingis paarikümneruutmeetrisest kontoritoast alguse saanud firma väärtuseks pakutakse praegu 10 miljardit eurot. Päevane kasum ulatub 2 miljonini. Oma teekonnast tippu käis Paananen täna toimunud Ernst & Youngi aasta ettevõtja ümarlaual rääkimas.
Kõik ei olnud algusest peale roosiline. „Esimesed kaks aastat olid väga rasked, tegime palju vigu,“ tõdes Paananen firma algusaastaid kirjeldades. Mänge ei saatnud loodetud menu. Käive praktiliselt puudus ja investeeringud jooksid liiva. „Mingil hetkel levisid Helsingis meie kohta kuulujutud, et oleme investeeringutena saanud nii palju raha, kuid kõik mis me loome, on jama,“ meenutas ta.
Ilkka Paananen Eestist:
Mõnes mõttes kadestame Eestit. Meile tundub, et viis, kuidas te töötate, on kiire, innovaatiline ja tõhus – hea näide sellest on e-residentsuse idee. Soome tundub mulle Eesti kõrval natuke koha peal tammuv või aeglane. Olen pikalt tahtnud siia tulla, et tutvuda kohaliku idufirma scene'iga. Usun, et Stockholm, Helsingi ja Tallinn saaksid idufirmanduses koostööd tehes olla veelgi palju enamat kui praegu. Usun, et lähima 5–10 aasta jooksul tuleb Eestist samuti multimiljardieurone edulugu.
Parimad inimesed, parim ettevõte
Ühe olulise veana tõi Paananen välja selle, et nad palkasid liiga palju ja liiga kiiresti. „Ettevõtte kultuur muutus. Olime küll palganud õiged inimesed, kuid töökeskkonna vahetudes ei nautinud pikaajalised töötajad enam uusi olusid ning tahtsid lahkuda,“ selgitas ta. Firmas töötas ühel ajahetkel 400 inimest, praegu on neid poole vähem. „Enam me seda viga ei tee,“ toonitas Paananen. Viimase kolme aasta jooksul on tema sõnutsi „kultuuri eest paremini hoolt kantud“. Aastas on juurde palgatud keskmiselt 25 inimest.
Supercelli personalipoliitikat iseloomustab ka nende visioon või slogan: The best people make the best games (parimad inimesed loovad parimaid mänge – toim). Paananeni sõnul ei otsi Supercell mitte Soome ega Euroopa, vaid maailma parimaid inimesi. „70% inimestest, keda me palkame, tulevad väljastpoolt Soomet,“ selgitas ta.
Seotud lood
EY Eesti Aasta Ettevõtja konkursi väljakuulutamise puhul korraldatud ümarlaual ütles maailma mobiilimängude arendajate tippu kuuluva Supercelli juht Ilkka Paananen, et soomlased on eestlaste peale isegi natuke kadedad – eelkõige seetõttu, kui kiiresti meil otsuseid vastu võetakse ja kui innovaatilised me oleme. Ta ei imestaks, kui järgmine miljardiline start-up äri sünniks just Eestis 5-10 aasta pärast.
Nortali personalijuhi Jüri Saarma sõnul teeb nende ettevõte palju ära, et töö kõrvalt oleks võimalik kõrgharidus lõpuni omandada. Kohtumistel tudengitega märkisid ettevõtjad, et IT-tudengid on tööturul juhtival positsioonil. Nortal oli esindatud tudengitega kohtumisel nii Tallinnas kui Tartus.
Starship Technologies tegevjuht ja asutaja, Skype’i kaasasutaja Ahti Heinla ütles 10. Danske Liidrite Foorumil rääkides, et äri peab olema avatud globaalsele turule.
Ettevõtlus- ja infotehnoloogiaminister Urve Palo nimetas Ettevõtluse Arendamise Sihtasutuse (EAS) nõukogu uuteks liikmeteks IT-ettevõtja Tiit Paananeni, Kone Baltikumi tegevdirektor Markus Nisula ja põllumajandusettevõtja Urmas Lahti.
Riigi loodud IT-majad pakuvad erasektori IT-ettevõtetele järjest rohkem konkurentsi: võisteldakse tööjõuturul ja IT-firmadel on oht muutuda tööjõurendi pakkujateks, selgus Äripäeva raadio saates.