EY Eesti Aasta Ettevõtja konkursi väljakuulutamise puhul korraldatud ümarlaual ütles maailma mobiilimängude arendajate tippu kuuluva Supercelli juht Ilkka Paananen, et soomlased on eestlaste peale isegi natuke kadedad – eelkõige seetõttu, kui kiiresti meil otsuseid vastu võetakse ja kui innovaatilised me oleme. Ta ei imestaks, kui järgmine miljardiline start-up äri sünniks just Eestis 5-10 aasta pärast.
- Supercelli juht Ilkka Paananen Foto: Tiit Mõtus
Ilkka Paananeni, kes on EY Soome Aasta Ettevõtja 2015 ja kelle käe all on sündinud näiteks sellised tuntud virtuaalmängud nagu Clash of Clans või Clash Royale, ning mulluse Eesti konkursi võitja Jevgeni Kabanoviga (ZeroTurnaround) debateerinud peaminister Taavi Rõivas märkis, et kui me vaatame uue majanduse ettevõtete puhul ainult nende osakaalu SKTs, siis ei mõista me innovatsiooniliste ettevõtete tegelikku väärtust. “Transferwise’i väärtus, mis on Eesti kõige edukam start-up, on palju suurem, kui tema osakaal SKTs,” kinnitas Taavi Rõivas.
“Enamus Eesti majandusest on traditsiooniline majandus, milles on palju innovatsiooni ja on palju edukaid ettevõtteid. Samas, kui me vaatame tulevikku, siis näeme seal teenuseid, mida täna olemaski ei ole ning mida me täna ei oska küsidagi. Näiteks 10 aasta eest inimesed ei teadnud, et neil peaksid olema mängud mobiilis, et sellest saab tohutu turg. See on väga suur muutus,” märkis Rõivas.
Eesti majanduse rahvusvahelisi väljavaateid analüüsides lisas Rõivas, et Eesti äriajalugu on vaid 25 aastat vana ning seetõttu võtab meie firmade globaliseerumine väga palju aega, pika äriajalooga riikidel on seega suur konkurentsi- ja ajaeelis. „Eesti ettevõtete jaoks on sisuliselt ainus võimalus globaalsele turule sisenemiseks sellised ärid, nagu Ilkka ja Jevgeni teevad,“ märkis Rõivas.
Ilkka Paananen sõnas, et ka talle ei meeldi uue ja vana majanduse eristamine, kuigi uus majandus on selgelt rohkem tarkvarapõhine. Samas traditsiooniline äri peaks võtma omaks uue äri poolt loodavad tehnoloogilised võimalused. Paananeni kinnitusel on start-upide suurim panus Soomes see, et nad on justkui lootusekiir, et neil on positiivne mõju majandusele.
Jevgeni Kabanovi sõnul on muutus siiski väga suur. “Digitaalne revolutsioon on muutnud proportsioone totaalselt, sest kunagi oli 90% majandusest põllumajandus, nüüd on see vastupidi,” lisas Kabanov.
Ümarlaua „Uued ärimudelid. Uued tehnoloogiad. Kuidas neist maksimaalselt kasu lõigata?“ eesmärgiks oli avada ettevõtjate jaoks olulisi tulevikuteemasid ning leida ühtlasi kandidaate EY Eesti Aasta Ettevõtja konkursile.
Seotud lood
2010. aastal lõi Ilkka Paananen koos viie kaaslasega mobiilimänge loova ettevõtte Supercell. Helsingis paarikümneruutmeetrisest kontoritoast alguse saanud firma väärtuseks pakutakse praegu 10 miljardit eurot. Päevane kasum ulatub 2 miljonini. Oma teekonnast tippu käis Paananen täna toimunud Ernst & Youngi aasta ettevõtja ümarlaual rääkimas.
TransferWise alustab koostööd Facebookiga, tuues Messengeri rakendusse võimaluse teha rahvusvahelisi valuutaülekandeid.
Volvo andis teada, et otsustas järgmise 12 kuu jooksul palgata ettevõttesse 400 inseneri, vahendab MarketWatch.
Õppematerjalide jagamise platvormi Tebo veebis saavad õpetajad omavahel jagada õppematerjale, viia läbi interaktiivseid teste ja kontrolltöid ning jälgida oma õpilaste õppetegevust. Tebo ühe looja Tõnis Kusmini sõnul on ettevõtte ambitsioon pärast 6-kuulist Tšiili kiirendis osalemist ei rohkem ega vähem, kui saada maailma suurimaks õppematerjalide jagamise platvormiks.
Valguskiirusel arenevas Eesti tehnoloogiasektoris on iGaming üks põnevamaid uusi tulijaid. Modernsest tehnoloogiast ja mänguarendusest huvitunute jaoks paistab kohalikul iGamingu maastikul selle valdkonna esindajana silma Games Global.
Hetkel kuum
Tagasi ITuudised esilehele