Maksu- ja tolliamet (MTA) ning rahandusministeeriumi infotehnoloogiakeskus (RMIT) allkirjastasid 25. mail Cybernetica AS-ga arenduslepingud e-maksuameti/e-tolli (e-MTA) olulises osas uuendamiseks. Lõplikult 2020. aastal valmivas e-keskkonnas on kliendile edaspidiselt tagatud tema maksu- ja tolliasjadest parem ülevaade ja mugavad kasutusvõimalused. Keskkonnas pakutavaid teenuseid saavad sobiva autentimisvahendi korral edaspidi kasutada kõik ELi kodanikud.
- ASi Cybernetica juht Oliver Väärtnõu. Foto: Erakogu
„Uues iseteeninduskeskkonnas uuendame täielikult kasutajakogemust, võimaldades väga lihtsalt ja turvaliselt e-teenustesse sisse logida ja neid kasutada,“ selgitas MTA peadirektori asetäitja Rivo Reitmann. Muuhulgas võtab valmiv arendus Reitmanni sõnul arvesse ka 2018. aasta sügisest Euroopa Liidus kehtima hakkavat nõuet (eIDAS), et ELi kodanikud saavad sobiva autentimisvahendi korral sisse logida ja kasutada MTA e-teenuseid.
Cybernetica juhatuse esimehe Oliver Väärtnõu sõnul on tegemist märgilise sammuga e-maksuameti/e-tolli ajaloos. "Cybernetica jaoks on kandev roll MTA uue iseteeninduskeskkonna arenduses suur tunnustus. Meil on hea meel, et pikaajaline koostöö maksu- ja tolliametiga jätkub sedavõrd oluliste arenduste raames ning me saame anda oma panuse strateegiliste e-teenuste arengusse, milledel on suur mõju ühiskonnale tervikuna. E-maksuamet oli üks esimesi e-Eestile kuulsust toonud lahendusi, uue keskkonnaga saame taas olla suunanäitajaks nii Euroopas kui mujal maailmas," rääkis Väärtnõu.
Neli isikuhalduse arenduslepingut puudutavad kasutajate autentimist, ühistel alustel e-keskkonna kasutajate andmete haldamist. Samuti isikute haldamist selliselt, et nii füüsilised kui juriidilised isikud saaksid hoolimata oma asukohamaast kasutada samal tasemel ja mugavusastmega teenuseid. Ka on plaanis võtta kasutusele pääsuõiguste ja volituste süsteem, mis võimaldab efektiivsemalt administreerida e-maksuameti/e-tolli kasutajate õigusi teenuste kasutamiseks.
Arenduse aeg on kaks aastat. Uutmoodi sisselogimine on kliendile võimalik juba 2018. aasta septembri alguses, täiendavad mugavusvõimalused saavad valmis 2019. aasta kevadel.
Lepingute maht on 2,6 miljonit eurot, sellest 1,9 miljoni euroga toetab Euroopa Regionaalarengu Fond.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Maksu- ja tolliamet sõlmis lepingu käibemaksukohustuslase registreerimisega seotud funktsionaalsuste arendamiseks, mille abil saab käibemaksukohustuslasena registreerimise ja kustutamise avaldusi esitada elektroonselt e-maksuametis/e-tollis. Cybernetica ja Icefire poolt arendatav uus süsteem peaks olema kasutamiseks valmis järgmise aasta kevadel.
President Toomas Hendrik Ilves külastas 26. juulil koos abikaasaga Tartus tegutsevaid IT-ettevõtteid ning kohtus Garage48 HUB Tartu ruumides kohalike idufirmade kogukonna esindajatega, kus arutati üheskoos viimaseid arenguid Tartu ettevõtluskeskkonnas. Ettevõtjad jagasid rõõmu toimunud arutelude üle.
Cybernetica allkirjastas rahvusvahelises 15 riigist pärit 33 organisatsioonist koosnevas konsortsiumis teadus-ja arendustegevuse grandilepingu Euroopa Liidu H2020 raamistikku kuuluvas projektis "Pan-European system with an efficient coordinated use of flexibilities for the integration of a large share of Renewable Energy Source" (EU-SysFlex).
Eesti on ametlikult üle minemas vanaviisi asjaajamisest kaasaegsele, mille tulemusena riiklikud e-teenused hakkavad toimima valdavalt nähtamatuna ehk ühe suhtluskorraga või päris automaatselt. Valitsus kinnitas 25.mail aluspõhimõtte, millega suunatakse riigiasutusi looma andmepõhiseid tervikteenuseid, sarnaselt eeltäidetud tuludeklaratsioonile või lapsele sünnil automaatselt antavale ravikindlustuskaitsele.
Eesti IT-sektoris on pilvetehnoloogiate kasutuselevõtt kasvanud viimastel aastatel märkimisväärselt, kuid paljud organisatsioonid seisavad silmitsi suurte infrastruktuuriliste muudatuste vajadusega. Üheks oluliseks sammuks selles arengus on andmebaaside migratsioon pilvepõhisele platvormile, näiteks Azure'i pilve. Õnneks on märgata trendi, mille kohaselt näevad kohalikud IT-juhid seda protsessi mitte ainult tehnilise muudatusena, vaid võimalusena suurendada organisatsiooni paindlikkust, turvalisust ja innovatsiooni.