Cybernetica allkirjastas rahvusvahelises 15 riigist pärit 33 organisatsioonist koosnevas konsortsiumis teadus-ja arendustegevuse grandilepingu Euroopa Liidu H2020 raamistikku kuuluvas projektis "Pan-European system with an efficient coordinated use of flexibilities for the integration of a large share of Renewable Energy Source" (EU-SysFlex).
- Foto: Kuvatõmmis /sharemind.cyber.ee/
Neli aastat kestev 26 miljoni euro suuruse eelarvega projekt on omalaadsetest suurim, kaasates konsortsiumisse partnereid võrguoperaatorite, elektri-ja salvestusjaamade operaatorite, tööstusettevõtete, ülikoolide ja uurimisasutuste hulgast. Projekti eesmärgiks on töötada välja nii tehnilisi kui regulatiivseid meetmeid elektri tootmise, transpordi ja tarbimise rahvusvahelisel tasemel paremaks juhtimiseks tingimustes, kus taastuvate energiaallikate osakaal on järjest tõusmas.
Cybernetica keskendub projektis kahele valdkonnale, millega ettevõttel juba aastatepikkune kogemus - turvalisele andmevahetusele ning tarbimisandmete analüüsile privaatsust säilitaval moel. "Meil on energiasektoris juba väga hea näide koostööst Eleringiga, kelle targa võrgu platvorm lubab erinevate sensorite ja kauglugerite andmeid vajalikes rakendustes kasutada just tänu meie turvalisele andmevahetuslahendusele," rääkis Cybernetica juhatuse esimees Oliver Väärtnõu. "Selle kogemuse laiendamine üle-Euroopalisele tasemel kinnitab meie tehnoloogia skaleeruvust, kuivõrd tihedalt ühendatud riikideülene võrk on kindlasti suurem väljakutse kui ainult ühes riigis toimiv lahendus," lisas Väärtnõu.
Lisaks piirideülesele turvalisele andmevahetusele tegeleb Cybernetica ka privaatsustsäilitava andmeanalüüsi rakendamisega kasutades Sharemindi tehnoloogiat. "Kui me tahame niivõrd dünaamilisel turul, nagu tänane elektriturg seda on, olulisi otsuseid vastu võtta, on meil vaja enamat kui lihtsalt andmevahetust," rääkis Cybernetica teadusdirektor Peeter Laud. "See projekt annab meile võimaluse arendada välja nii tehnilisi kui regulatiivseid meetmeid, et oma arendustöö tulemusi rakendada väga laias mastaabis ning näha ka kohest mõju," lisas Laud.
EU-SysFlexi projekt algab selle aasta novembris ning kestab neli aastat.
Seotud lood
Cybernetica võitis Ukraina haldusreformi toetusprogrammi U-LEAD projektis EGOV4UKRAINE e-Riigi Akadeemia läbiviidud hanke, mille tulemusena võetakse Ukrainas valitsusüleselt kasutusele UXP (Unified eXchange Platform) turvaline andmevahetusplatvorm. Lahendus rajatakse konsortsiumis kohaliku partneriga, kelleks on Ukraina IT-ettevõte Soft Xpansion Ukraine.
Tallinna Teaduspark Tehnopol laieneb, avades Mustamäel uue 11 500 ruutmeetri suuruse kaksiktornidest koosneva bürookompleksi. Ühe torni rentnikuks on Siseministeeriumi infotehnoloogia- ja arenduskeskus (SMIT), kes on hoonest kujundanud Eesti suurima siseturvalisusega tegeleva IT-maja.
Maksu- ja tolliamet (MTA) ning rahandusministeeriumi infotehnoloogiakeskus (RMIT) allkirjastasid 25. mail Cybernetica AS-ga arenduslepingud e-maksuameti/e-tolli (e-MTA) olulises osas uuendamiseks. Lõplikult 2020. aastal valmivas e-keskkonnas on kliendile edaspidiselt tagatud tema maksu- ja tolliasjadest parem ülevaade ja mugavad kasutusvõimalused. Keskkonnas pakutavaid teenuseid saavad sobiva autentimisvahendi korral edaspidi kasutada kõik ELi kodanikud.
Riigi privaatpilv ehk Riigi Infokommunikatsiooni Sihtasutuse (RIKS) hallatav pilvekeskkond võimaldab riigi institutsioonidele ja elutähtsa teenuse osutajatele mugavaid ja turvalisi pilvelahendusi. Projekti pilootetapis on pilve lahendust testinud juba 11 riigiettevõtet ja teenuse lepingu osas on läbirääkimised lõpusirgel mitme riigiasutusega.
Kujuta ette, et sinu ettevõte on nagu maja, mis peab vastu vihmale, tormile ja ajahambale. Selle tugevus sõltub vundamendist, kandvatest seintest ja katusest. Kui mõni neist pole paigas, võib maja muutuda ebastabiilseks.