Riigi privaatpilv ehk Riigi Infokommunikatsiooni Sihtasutuse (RIKS) hallatav pilvekeskkond võimaldab riigi institutsioonidele ja elutähtsa teenuse osutajatele mugavaid ja turvalisi pilvelahendusi. Projekti pilootetapis on pilve lahendust testinud juba 11 riigiettevõtet ja teenuse lepingu osas on läbirääkimised lõpusirgel mitme riigiasutusega.
Riigi privaatpilve loomine võimaldab riigiasutustel hoida kokku nii riist- kui tarkvarakuludelt ning suurendab avaliku sektori infoturbe võimekust, kuivõrd avalikud teenused muutuvad Riigipilve vahendusel standardiseerituks ning ei sõltu konkreetsest asutusest.
Majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi side ja riigi infosüsteemide asekantsler Siim Sikkuti sõnul on pilvetehnoloogia ja pilveteenuste kasutamine oluline Eesti e-riigi arengutaseme ja turvalisuse hoidmiseks. Sikkut toonitas, et riigipilve näol on seega tegu e-riigi alustaristu osaga – mis võimaldab riigiasutustel pilvetehnoloogia eeliseid kasutusele võtta.
Möödunud nädalal toimus ka riigipilve esimene infopäev, kus osalesid riigieelarveliste asutuste ja elutähtsate teenuste osutajate IT juhid ja spetsialistid. Infopäeva modereeris RIA infosüsteemi arhitekt Andres Kütt, kes selgitas Riigipilve olulisust riigi IT taristule. Projekti seisust ja liitumise võimalustest andis ülevaate RIKS-i juhataja Laur Lemendik.
Riigi privaatpilve pilooti ehitab konsortsium, kuhu kuuluvad peale RIKS-i veel Cybernetica, Dell EMC, Ericsson, OpenNode ja Telia. Privaatpilve esimene etapp on kasutamiseks valmis.
Riigipilve infopäeva korraldas Majandus-ja Kommunikatsiooniministeerium Euroopa Liidu struktuuritoetuse toetusskeemist "Infoühiskonna teadlikkuse tõstmine", mida rahastab Euroopa Regionaalarengu Fond.
Täpsem info Riigipilve kohta:
www.riigipilv.ee
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Jaanuari lõpust lahkus majandusministeeriumist side ja riigi infosüsteemide asekantsleri kohalt Taavi Kotka. Selle ametikohal asub tööle seni riigikatseleis nõunikuna töötanud Siim Sikkut.
Rootsi telekommunikatsiooniettevõtte reedel avaldatud kvartalitulemused üllatasid turgu positiivselt, aktsia on kerkinud ligi 15 protsenti.
Kui restruktureerimiskulud kõrvale jätta, jäi Rootsi elektroonikahiid Ericsson kolmandas kvartalis nulli, mis annab lootust, et firma kriisiplaan töötab.
Ettevõtlus- ja infotehnoloogiaminister Urve Palo tutvustas täna infotehnoloogia ja kommunikatsiooni valdkonna arenguprogrammi tegevussuundade ettepanekuid, mis on lähtekohaks programmi koostamisel.
Eesti IT-sektoris on pilvetehnoloogiate kasutuselevõtt kasvanud viimastel aastatel märkimisväärselt, kuid paljud organisatsioonid seisavad silmitsi suurte infrastruktuuriliste muudatuste vajadusega. Üheks oluliseks sammuks selles arengus on andmebaaside migratsioon pilvepõhisele platvormile, näiteks Azure'i pilve. Õnneks on märgata trendi, mille kohaselt näevad kohalikud IT-juhid seda protsessi mitte ainult tehnilise muudatusena, vaid võimalusena suurendada organisatsiooni paindlikkust, turvalisust ja innovatsiooni.