President Toomas Hendrik Ilves külastas 26. juulil koos abikaasaga Tartus tegutsevaid IT-ettevõtteid ning kohtus Garage48 HUB Tartu ruumides kohalike idufirmade kogukonna esindajatega, kus arutati üheskoos viimaseid arenguid Tartu ettevõtluskeskkonnas. Ettevõtjad jagasid rõõmu toimunud arutelude üle.
IT-ettevõtetega tutvumine algas start-up ettevõtte Weekdone külastusega, kus on loodud meeskondadele mõeldud tiimijuhtimise, eesmärkide seadmise ja sisekommunikatsiooni lahendus.
Seejärel külastas presidendipaar oma valdkonnas maailma üheks tipptegijaks tõusnud ettevõtet Fortumo, kes pakub teenuseid juba 90s riigis ning kelle klientide seas on Google, Spotify, Microsoft, EA, Alibaba jpt. Üheks aruteluteemaks oli ka viimastel aastatel Aasias, Lähis-Idas ja Ladina-Ameerikas aset leidnud interneti- ja mobiilikasutajate arvu massiivne kasv, millest Eesti firmad võiksid kasu lõigata.
Vestlused krüptograafia tuleviku, salajaste andmete analüüsivahendite, seiresüsteemide ja turvalise andmevahetuse teemadel toimusid kohtumisel Cybernetica Tartu meeskonnaga.
Garage48 HUB Tartu ruumides organiseeritud lõunal esindasid arutelul Tartu idufirmasid Rein Lemberpuu Contriber’i, Garage48 HUB Tartu ja SPARK’i esindajana; Aleksander Tõnnisson Buildit’i riistvara kiirendist; Marti Soosaar SportID-st; Priit Salumaa Mooncascade’st, Triin Kask GreenhouseCI’st; Jüri Kaljundi Weekdone’st, Richard Murutar SprayPrinter ’ist ja Janek Timmas, Waystone’ist.
Lõunakohtumisel vahetati mõtteid Tartu ettevõtluskeskkonnast ja tõdeti, et Tartu on hea koht alustavatele ettevõtetele, sest sellest on huvitatud nii linn, Tartu Ülikool kui ka kohalik ettevõtjate kogukond. Just kogenud ettevõtjad tahavad panustada ettevõtlusaktiivsuse suurendamisse ja on alustavaid ettevõtjaid valmis aitama vajalike oskuste ja teadmiste saamisel.
“President Ilvese puhul oli kiiduväärt tema abivalmidus kohalikke idufirmasid välisriikides tutvustada. Ta oli väga huvitatud, et me jagaksime temaga infot sellest, mis Tartu IT-valdkonnas toimub ja mis ettevõtted siin tegutsevad, et ta saaks näiteks oma Twitteri järgijatele meie säutse edastada,” sõnas Triin Kask, GreenhouseCI kaasasutaja.
President Ilves tõi välja ideid, kuidas võimendada kohalike idufirmade globaalset mõõdet ja nähtavust ning lubas omalt poolt igati kaasa aidata Eesti idufirmade tutvustamisele välisriikides ka pärast oma ametiaega Eesti Vabariigi presidendina.
Rein Lemberpuu kasutaski võimalust ning kutsus riigipead osalema 9. detsembril Tartus toimuval ettevõtluskonverentsil sTARTUp Day, kuhu oodatakse üle tuhande IT ja ettevõtlushuvilise. President Ilvese soovitusel loodi ka eraldi Twitter’i kasutajanimi Tartu idufirmade (inglise keeles startup) kogukonnale, sTARTUpTartu, mida ürituse kohta käiva info jagamiseks saab kohe kasutama hakata.
- Foto: Vabariigi Presidendi kantselei
- Vasakult Richard Murutar, Aleksander Tõnnisson ja Triin Kask Foto: Gabriela Liivamägi
Presidendiga kohtunud ettevõtjad jagasid sotsiaalmeedias pilte ja kirjutasid juurde kommentaare.
Mooncascade postitas oma Facebooki lehel: „Oli suur au olla koos inimestega, kes hoiavad Eesti IT valdkonna elava ja löögivalmis.“
Fortumo postituses seisab, et neil oli hea meel võõrustada oma Tartu kontoris maailma kõige IT teadlikumat presidenti Hr Toomas Hendrik Ilvest ja tema abikaasat. „Meil oli kasulik vestlus digitaalse majanduse tulevikust, võrguneutraalsusest, digitaalsest ühisturust ja võimalustest, mida Eesti IT ettevõtted globaalselt loovad.“
Lisaks postitas Rain Rannu ka oma isiklikul kontol: „Võõrustasime täna president Toomas Hendrik Ilvest ja Ieva Ilvest. Rääkisime digitaalmajanduse tulevikust, äri tegemisest arengumaades ning e-Eesti arengutest. Lisaks näitasime kuidas Fortumo makse abil Google Play poes Pokemoni kuule osta.“
Sprayprinteri Facebooki lehelt võib ka lugeda, et head meelt tunti võimaluse üle osaleda presidendiga kohtumisel, kus olid kohal sTARTUp kogukonna helgemad pead ning et see oli meeldiv ja silmi avav kogemus.
Garage48 HUB Tartu lehel oli terve rida erinevaid postitusi ja vastusena uudishimulikule postitati selgitus, et suurepärases arutelus räägiti täpsemalt kuidas müügi ja turundamise võimaluste suurendamiseks võiksid arengud jätkuda.
Selle peale teatas Contriber, et viis ellu presidendi ettepaneku ja lõi Tartu startup kogukonna Twitteri konto.
Tartus on IT, tehnoloogia ja riistvara ettevõtete kogunemiskohaks kujunenud kaks maja, Raekoja platsis asuv sTARTUp Hub ning selle lähedal üle jõe Narva mnt-l asuv SPARK hoone. Neis tegutseb üle 200 ettevõtja rohkem kui kolmekümnest erinevast ettevõttest. Rein Lemberpuu hinnangul tegutseb täna Tartus ligi 4000 IT-spetsialisti ja see arv kasvab pidevalt.
Seotud lood
Soomes edukalt käivitunud ja nimekaid investoreid kaasanud idufirma Wolt, mis vahendab restoranidest toidu tellimist, alustab tänasest ka Tallinnas.
Neljapäeva õhtul toimusid nii Tallinnas kui Tartus tudengitele kohtumised IT valdkonna ettevõtetega „Mida tööandja minust tahab?“, kus selgitati millised oskused ja isiksuseomadused on töötaja valikul tähtsaimad. Kohtumised korraldas Eesti Infotehnoloogia ja Telekommunikatsiooni Liit koostöös Tallinna Teaduspark Tehnopoli ja Smart City Lab'iga.
Ettevõtluse Arendamise Sihtasutus avas 17. oktoobril Oslos EASi Norra kontori, kus Eesti ettevõtteid nõustab Norra turule sisenemises kaks ekspordinõunikku ja üks välisinvesteeringute esindaja. Viimastel aastatel on Eesti ettevõtete huvi Norra turu vastu märgatavalt tõusnud.
Mobiilimakselahendusi pakkuv ettevõte Fortumo teatas täna, et on alustanud koostööd Läti mobiilioperaatoriga LMT mobiilimaksete pakkumiseks Google Plays. 1,1 miljonit LMT klienti saavad nüüd Google Playst osta rakendusi, teenuseid ja digitaalset sisu, tasudes ostude eest oma mobiilioperaatori kontoga ja krediitkaarti kasutamata.
Kujuta ette, et sinu ettevõte on nagu maja, mis peab vastu vihmale, tormile ja ajahambale. Selle tugevus sõltub vundamendist, kandvatest seintest ja katusest. Kui mõni neist pole paigas, võib maja muutuda ebastabiilseks.