Eesti maapiirkondadesse rajatavast kiire interneti võrgustikust EstWin on valmis 4700 kilomeetrit ehk ligi 80%. Kuigi projekti lõpptähtajaks on aasta 2018, kasutab igapäevaselt või on kasutanud Estwin võrku juba praegu enam kui 150 000 inimest üle Eesti, teatas
Lairiba Arenduse Sihtasutus.
- Foto: Kuvatõmmis/ ela12.elasa.ee/elakaart/
Kuigi projekti lõpptähtajaks on aasta 2018, kasutab igapäevaselt või on kasutanud Estwin võrku juba praegu enam kui 150 000 inimest üle Eesti. Eesti Lairiba Arenduse Sihtasutuse juhi Priit Soomi sõnul jätkuvad tööd viimase 20% väljaehitamiseks.
„Tänaseks oleme ühendanud üle 900 operaatori võrgusõlme, lisaks loonud 500 liitumispunkti kohalike omavalitsuste hoonetesse ja teistesse avalikesse hoonetesse, mis võimaldavad kiire interneti pakkumist lõpptarbijatele.“ Soomi sõnul jätkuvad ehitustööd üle Eesti ning alanud aastal saavad erilise tähelepanu saared. „Juba 2016. aastal toodi kiire internet Muhu saarele, täiendati oluliselt baasvõrku Hiiumaal ning alustati töödega Vormsil. Plaanis aga on tööd Saaremal ning esmakordselt EstWin projekti ajaloos on rajamisel merekaabel mandri-Vormsi-Hiiumaa vahel, mis saab vette ja töösse 2017. aasta esimeses pooles.“
Lairiba Arenduse Sihtasutuse juhi sõnul on võrgu rajamine läinud edukalt ja see võimaldab langetada hinda teenusepakkujatele, mis tähendab omakorda paremat teenuse kättesaadavust lõpptarbijale.
„Kuna baasvõrgu planeering on olnud optimaalne ja sihtasutus ei ole kasumit taotlev, siis saavutatud efektiivsus võimaldab 2017. aasta algusest langetada kiupaari rendi hinda 5% võrra.“
Aastaks 2018 peab olema valmis fiiberoptiliste kaablite võrk, mis jõuab kõikide asulateni Eestis. Selle tulemusena peab võrk olema lähemal kui 1,5 km 98%-le majapidamistest, ettevõtetest ja asutusest. Selle eesmärgi saavutamiseks ehitab sihtasutus välja üle 6000 km optilisi kaableid.
Seotud lood
Majandusminister Kristen Michal allkirjastas käskkirja, millega kinnitas uue lairiba baasvõrkude investeeringute kava. Käskkirja alusel rajatakse täiendavad ligi 948 km kiire interneti tagamiseks vajalikku baasvõrku maksumusega 12,7 miljonit eurot.
Investeeringud ülikiire interneti viimiseks iga ukse taha hakkavad olema mitukümmend miljonit aastas ning kokku oleme panustanud e-riigi vundamenti ligi 100 miljoni eurot. Miljonid üksi internetti ei too, kirjutab lairiba ekspert Olav Harjo Äripäevas.
Riigikogu võttis 18. jaanuaril vastu seaduse, mis lubab muuhulgas interneti lairibateenuse paremaks kättesaadavuseks ja odavamaks muutmiseks kasutada elektriposte ja muud olemasolevat taristut.
Eesti maapiirkondade kiire interneti võrgustiku EstWin teenuse hind muutus märtsist 11% odavamaks. Võrku arendava Eesti Lairiba Arenduse Sihtasutuse juhi Priit Soomi kinnitusel võimaldab see omakorda side-ettevõtjatel parandada teenuse kättesaadavust lõpptarbijatele. Juba praegu on EstWin baasvõrku kaudselt kasutamas enam kui 150 000 inimest üle Eesti.
Arvutipargi renditeenus on mugav, säästlik ja (tuleviku)kindel. Green IT tegevjuht Asko Pukk usub, et ettevõtete äriline fookus peab alati olema enda põhitegevusel, sektoril, mida teatakse peensusteni, et olla konkurentidest paremad – just selleks vajaliku aja ja raha renditeenus vabastab.