Riik ja erasektor teevad lähiajal koos midagi erakordset – annavad idufirmadele arenemiseks 100 miljonit eurot, mis võimaldab Eestil kasvada oma regiooni Silicon Valleyks, räägib Eesti Ettevõtluskõrgkooli Mainor tegevjuht Kristjan Oad.
- Foto: Eesti Ettevõtluskõrgkool Mainor
Kristjan Oadi sõnul teavad praegu väga vähesed potentsiaalsed ettevõtjad, et riik avab EstFund fondi, mis annab start-up ettevõtetele headel tingimustel investeeringuteks raha. “Kokku julgelt üle 100 miljoni euro on saadaval koos kogenud ettevõtjate kogemuse ja nõuannetega. See on ettevõtluse hapnik,” ütles Oad ja lisas, et fond saab olema tugisammas, millega Eestist võiks saada meie regiooni Silicon Valley.
“Silicon Valley mudeli järgi on tarvis õiget kõrgharidust, juba edukaid tehnoloogiaettevõtteid ning ligipääsu headel tingimustel investeeringutele,” rääkis Oad.
“Haridusega on Eestis tegelikult hästi. Omandada saab nii tehnoloogilisi kui start-up ettevõtluse spetsiifilisi ettevõtlusoskusi. Edulugudest teavad kõik Transferwise’i ja Taxify’d, aina rohkem saavad teenitud tähelepanu ka samavõrd tõsised tegijad Pipedrive, Teleport, Testlio, Skeleton Technologies ja teised. Nüüd on oluliselt parem ligipääs ka rahale, mis võimendaks oskusi, tõmbaks ligi talente ja uusi investoreid. Investeeringute toel keskkond elab ja sünnitab uusi edulugusid.”
Ettevõtluskõrgkooli tegevjuhi sõnul on eestlased ehitanud päris palju mõistlikke, selgelt vajalikku toodet pakkuvaid idufirmasid. “Silicon Valley’t ennast, kus äriideed ja investeeringud alati nii kained pole, on tabanud pohmelus. On uute idufirmamekade esiletõusu aeg ja meil on selleks kõik eeldused,” lisas Oad.
Riigi osalusega fondifond EstFund käivitab lähinädalail taotlusvooru, et leida meeskonnad, kes EstFundi toel fonde juhtima ja investeeringuid tegema hakkavad. Kokku avaliku sektori rahastuse poolest 60 miljoni eurone fondifond, millele lisandub erasektori osa, hakkab koosnema kolmest osast. Üks fond hakkab investeerima innovatiivsetesse kõrge kasvupotentsiaaliga ettevõtetesse. Teine fond paneb raha laienemisfaasi firmadesse, mis soovivad laiendada tooteportfelli, kasvatada turuosa, suurendada ekspordivõimsust või siseneda uutele turgudele. Kolmas osa rahast suunatakse idu- ja laienemisfaasi ettevõtetesse.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Soomes edukalt käivitunud ja nimekaid investoreid kaasanud idufirma Wolt, mis vahendab restoranidest toidu tellimist, alustab tänasest ka Tallinnas.
11. augustil arutlesid Mustpeade Majas president Toomas Hendrik Ilves, TransferWise’i asutaja ja tegevjuht Taavet Hinrikus ning riskikapitaliettevõtte Andreessen Horowitz asutaja Ben Horowitz, kuidas tehnoloogilisi läbimurdeid esile kutsuda ja milliseid valdkondi kõige tõenäolisemalt tulevikus suured muutused ees ootavad. Arutelu juhtis ajakirja The Economist tehnoloogiatoimetaja Ludwig Siegele.
Projekti HIVdigital raames otsitakse ideid HIV-positiivsete inimeste heaolu tõstvate digilahenduste väljatöötamiseks. Ideekonkursi auhinnafond on 100 000 eurot. Peamised väljakutsed, milles kirjeldatud probleemidele lahendusi oodatakse, sõeluti välja koostöös HIV valdkonna osapooltega. Ideid saab esitada kodulehe www.hivdigital.ee kaudu järgneva kahe kuu jooksul kuni 14. augustini 2016 (k.a).
Eesti idufirma Transferfast, mis alustas 2015 oktoobris Eestis momentaalsete pankadevaheliste ülekannete pakkumist, kasvab igal kuul 25% ning plaanib uuel aastal siseneda suurtele välisturgudele nagu Saksamaa, UK ja Skandinaavia.
Kujuta ette, et sinu ettevõte on nagu maja, mis peab vastu vihmale, tormile ja ajahambale. Selle tugevus sõltub vundamendist, kandvatest seintest ja katusest. Kui mõni neist pole paigas, võib maja muutuda ebastabiilseks.