11. augustil arutlesid Mustpeade Majas president Toomas Hendrik Ilves, TransferWise’i asutaja ja tegevjuht Taavet Hinrikus ning riskikapitaliettevõtte Andreessen Horowitz asutaja Ben Horowitz, kuidas tehnoloogilisi läbimurdeid esile kutsuda ja milliseid valdkondi kõige tõenäolisemalt tulevikus suured muutused ees ootavad. Arutelu juhtis ajakirja The Economist tehnoloogiatoimetaja Ludwig Siegele.
Hinrikuse sõnul on üheks tehnoloogiliste läbimurrete allikaks see, kui moraalselt vananenud süsteemide puhul rakendada kaasaegset mõtteviisi. “Tänane põlvkond vaatab Skype’i ja Spotify peale ning mõtleb, miks ei võiks pangandus olla sama lihtne ja kiire,” rääkis Hinrikus.
Horowitz, kes on üks maailma mõjukamaid riskiinvestoreid, tunnistas, et heade ja maailmamuutvate ideede leidmine pole lihtne. “Kui idee tundub kohe hea ja ilmselge, siis tõenäoliselt on see halb. Kui idee tundub algul halb ja võimatu, siis see on palju huvitavam. Esialgu võimatuna tunduvast ideest võib tulla midagi head, nii nagu TransferWise’i puhul juhtus. Seepärast otsimegi “saladust”: idee autoritel peavad olema mingid ainulaadsed teadmised või oskused, mida pole nii lihtne kopeerida,” selgitas Horowitz.
President juhtis tähelepanu sellele, et riigi puhul ei ole kohane rääkida ettevõtluse terminites. “Murrangu eelduseks ettevõtluses on konkurents, ent riik ei saa konkureerida - riik ei püüa kedagi turult välja tõrjuda või üks riigiasutus teist üle kavaldada. Küll aga saab riik teha asju teisiti, näiteks luua eeldused, et ettevõtlus saaks areneda,” viitas president.
“Eesti inimestel on irratsionaalne soov luua midagi, mis on neist endist suurem, ja see on see, mis mind Eesti juures paelub,” ütles Horowitz siinse start-up keskkonna fenomenist kõneledes.
Ben Horowitz on riskikapitaliettevõtte Andreessen Horowitz asutaja ja partner. Andreessen Horowitz on alates 2015. aastast TransferWise’i investor. Ettevõtte investeerimisportfelli kuuluvad teiste hulgas ka Airbnb, Facebook, Foursquare, Lyft, Pinterest, Slack, Twitter ja Zynga.
Taavet Hinrikus on TransferWise’i asutaja ja tegevjuht. TransferWise on rahvusvaheliste rahaülekannetega tegelev ettevõtte, mis seisab finantsmaailma suurema läbipaistvuse eest. Ettevõte vahendab 700 miljonit euro eest rahaülekandeid kuus, säästes sel moel oma klientide jaoks rohkem kui miljonit eurot päevas. TransferWise’i investorite hulka kuuluvad teiste seas ka sir Richard Branson ning PayPali asutajad Peter Thiel ja Max Levchin.
- President Toomas Hendrik Ilves, ajakirja The Economist tehnoloogiatoimetaja Ludwig Siegele, riskikapitaliettevõtte Andreessen Horowitz asutaja Ben Horowitz ja TransferWise’i asutaja ja tegevjuht Taavet Hinrikus. Foto: Raigo Pajula
Seotud lood
TTÜ tudengite loodud startup Weps läbis 2016. aasta suvel edukalt valikvooru, mille tulemusena valiti Weps’i idee edasiarenduseks välja Berliini ärikiirendisse Axel Springer Plug and Play. Kiirendisse saanud meeskonnad osalevad 100-päevases treeningprogrammis, mille käigus saavad start-up’id oma äri arendamiseks 25 000 Euro suuruse investeeringu, maailmaklassi mentorid ning vajalikud sidemed Euroopast ja Ameerika start-up keskusest Silicon Valley’st.
Õppematerjalide jagamise platvormi Tebo veebis saavad õpetajad omavahel jagada õppematerjale, viia läbi interaktiivseid teste ja kontrolltöid ning jälgida oma õpilaste õppetegevust. Tebo ühe looja Tõnis Kusmini sõnul on ettevõtte ambitsioon pärast 6-kuulist Tšiili kiirendis osalemist ei rohkem ega vähem, kui saada maailma suurimaks õppematerjalide jagamise platvormiks.
Riik ja erasektor teevad lähiajal koos midagi erakordset – annavad idufirmadele arenemiseks 100 miljonit eurot, mis võimaldab Eestil kasvada oma regiooni Silicon Valleyks, räägib Eesti Ettevõtluskõrgkooli Mainor tegevjuht Kristjan Oad.
Eesti tarkvaraettevõte Scoro kaasas 1,7 miljoni eurose investeeringu riskikapitalifondidelt Inventure ja Smartcap. Investeeringus osalesid ka USA ärikiirendi Alchemist Accelerator ning ettevõtte senised osanikud.
Eesti IT-sektoris on pilvetehnoloogiate kasutuselevõtt kasvanud viimastel aastatel märkimisväärselt, kuid paljud organisatsioonid seisavad silmitsi suurte infrastruktuuriliste muudatuste vajadusega. Üheks oluliseks sammuks selles arengus on andmebaaside migratsioon pilvepõhisele platvormile, näiteks Azure'i pilve. Õnneks on märgata trendi, mille kohaselt näevad kohalikud IT-juhid seda protsessi mitte ainult tehnilise muudatusena, vaid võimalusena suurendada organisatsiooni paindlikkust, turvalisust ja innovatsiooni.