4. oktoobril saavad Tallinnas rahvusvahelisel ministrite tasemel toimuval E-partnerluse konverentsil kokku ligemale 150 osalejat, nende hulgas kuue ELi idapartnerluse riigi kodanikuühenduste ja ametkondade esindajad ja ELi riikide tippeksperdid, et jagada infot IT-tehnoloogiate kasutamisest otsustusprotsesside läbipaistvuse ning küberruumi turvalisuse tagamisel.
- E-riigi Akadeemia Riigi küberturvalisuse valdkonnajuht Raul Rikk Foto: E-riigi Akadeemia
Kuues idapartnerlusriigis läbi viidud värske olukorra analüüs keskendub kahele valdkonnale: IKT võimaluste kasutamine riiklikes otsustusprotsessides (e-demokraatia) ning küberruumi turvalisus. Tuginedes analüüsile esitletakse konverentsil näiteid ning vahetatakse mõtteid praeguste tegevuste tõhustamiseks. Lisaks antakse konverentsi trükisena välja poliitikasoovitused küberturvalisuse ja e-demokraatia tõhustamiseks ELi idapartnerlusriikides.
E-riigi Akadeemia, konverentsi üks korraldajatest, on aastate jooksul panustanud kõigi kuue ELi idapartnerluse riigi e-valitsemise võimekuse tõstmisse. Näiteks Armeenias on alates 2001. aastast ellu viidud 6 projekti, sh loodud uued elektroonilised tööriistad korruptsiooni ohjamiseks rahvastikuregistris ja politseis. Aserbaidžaanis on läbi viidud e-valitsemise koolitusi. Gruusias on ellu viidud Eesti esimene mestiprojekt juhtpartnerina Gruusia e-valitsemise seadusandluse kooskõlla viimiseks ELi seadusandlusega ning 4 teist projekti e-valitsemise teadmiste suurendamiseks ning e-kaasamislahenduste juurutamiseks. Moldovas on E-riigi Akadeemia aidanud välja töötada e-riigi poliitikat ning töötanud välja ja testinud riiklikku küberturvalisuse indeksit. Ukrainas on koostöös Lääne-Ukraina omavalitsustega arendatud ja juurutatud avalike teenuste paremaks osutamiseks vajalikke IKT-tööriistu ning hetkel juurutatakse Ukrainas Eestis X-tee edasiarendusel põhinevat ametkondadevahelist turvalist andmevahetuslahendust ja teeninduskeskuste infosüsteemi, mis toetab e-teenuste osutamist ja haldusreformi läbiviimist. Valgevenes on läbi viidud koolitusi avatud valitsemise edendamiseks IKT (informatsiooni-ja kommunikatsioonitehnoloogia) kasutusvõimalustest ning küberturvalisusest.
Konverentsi korraldajaks on SA Eesti Idapartnerluse Keskus ja E-riigi Akadeemia, partneriteks Euroopa Komisjon ja Eesti Välisministeerium. Konverents toimub Eesti Euroopa Liidu Nõukogu eesistumise raames ja on osa 24. novembril Brüsselis toimuvast Idapartnerluse tippkohtumisest.
Seotud lood
Iga kord pärast terrorirünnakuid hakatakse rääkima valitsuste võimalustest kuritegude ennetamisel. Suured riigipead räägivad küberrruumis toimuva reguleerimise vajadusest. Probleem tekib aga sellest, et ühiskonnad vajavad kahte vastuolulist väärtust samaaegselt – privaatsust ja turvalisust, arvab E-riigi Akadeemia riikliku küberturvalisuse valdkonnajuht Raul Rikk.
Cybernetica võitis Ukraina haldusreformi toetusprogrammi U-LEAD projektis EGOV4UKRAINE e-Riigi Akadeemia läbiviidud hanke, mille tulemusena võetakse Ukrainas valitsusüleselt kasutusele UXP (Unified eXchange Platform) turvaline andmevahetusplatvorm. Lahendus rajatakse konsortsiumis kohaliku partneriga, kelleks on Ukraina IT-ettevõte Soft Xpansion Ukraine.
Kuni 28. aprillini 2017 ootab E-riigi Akadeemia pakkumusi hankele Ukrainale valitsusülese turvalise andmevahetuslahenduse ostmiseks.
21 kuud kestnud e-valitsemise ELi mestiprojekti “Gruusia e-valitsemise tugevdamine” tulemusena täiendas Eestit esindanud E-riigi Akadeemia Gruusias e-valitsemise arendamist koordineeriva Andmevahetuse agentuuri (LEPL Data Exchange Agency (DEA)) teadmust ning aitas viia e-valitsemise seadusandluse kooskõlla Euroopa Liidu seadusandlusega.
Arvutipargi renditeenus on mugav, säästlik ja (tuleviku)kindel. Green IT tegevjuht Asko Pukk usub, et ettevõtete äriline fookus peab alati olema enda põhitegevusel, sektoril, mida teatakse peensusteni, et olla konkurentidest paremad – just selleks vajaliku aja ja raha renditeenus vabastab.