Täna algab Tallinnas Kultuurikatlas Euroopa Liidu teadusministrite kahepäevane kohtumine, kus arutatakse, kuidas suurendada teaduse ja innovatsiooni mõju Euroopas ning muuta teaduskoostöö rahastamine lihtsamaks ja läbipaistvamaks.
- 25. juulil on lõunalaua peaesinejaks Taavet Hinrikus, TransferWise asutaja ning Euroopa Innovatsiooninõukogu (EIC) kõrgetasemelise nõuandva kogu liige. Foto: Andres Haabu
Kohtumist juhib haridus- ja teadusminister Mailis Reps, kelle sõnul sõltub teadusest ja innovatsioonist Euroopa konkurentsivõime. „Teaduse ja innovatsiooni rahastamine ei ole kulu, vaid investeering, mis toob meile majanduskasvu, uued tehnoloogiad, puhta ja jätkusuutliku keskkonna, parema tervise ja hariduse ning sidusama ühiskonna. Peame veenma Euroopa avalikkust, et ambitsioonikatest investeeringutest teadusesse ja innovatsiooni võidavad kõik,“ ütles minister Reps.
24. juulil osalevad ministrid Eesti e-valitsemise presentatsioonil, kus neile tutvustatakse Eesti e-teenuseid ja e-residentsust, küberturvalisuse ja mobiilse positsioneerimise teemasid ning digitaalset keeleõppevahendit Lingvist. Nobeli sihtasutuse tegevdirektor dr Lars Heikensten teeb ministritele teaduse mõju teemalise ettekande.
25. juulil arutavad ministrid, kuidas suurendada teaduse mõju ja väärtust Euroopa Liidus. Kavas on Jacques Delors’ Instituudi emeriitpresidendi dr Pascal Lamy ja Soome Akadeemia Presidendi dr Heikki Mannila ettekanded. Lõunalaua peaesinejaks on Taavet Hinrikus, TransferWise asutaja ning Euroopa Innovatsiooninõukogu (EIC) kõrgetasemelise nõuandva kogu liige. Pärastlõunal keskenduvad arutelud küsimusele, kuidas muuta Euroopa Liidu teaduse ja innovatsiooni rahastusmaastik lihtsamaks ja avatumaks teaduskoostöös osaleda soovijatele. Ettekannetega esinevad Kesk-Euroopa Teadustaristu Konsortsiumi (CERIC-ERIC) juht dr Jana Kolar ja Maastrichti Ülikooli professor dr Luc Soete.
Läbivaks teemaks Eesti Euroopa Liidu Nõukogu eesistumise ajal teadusvaldkonnas on teadusprogrammi Horisont 2020 vahehindamine. Euroopa Liidu teadusuuringuid ja innovatsiooni rahastav raamprogramm Horisont 2020 on kõige mahukam teadusprogramm maailmas (75 miljardit eurot). Vahehindamine annab olulise sisendi ja suuna Euroopa Liidu järgmise mitmeaastase finantsraamistiku ning teadusuuringute ja innovatsiooni raamprogrammi kujundamiseks.
Seotud lood
Möödunud kvartalis paigutasid investorid fintechi-ettevõtetesse rohkem raha kui iial varem, vahendab uudisteagentuur Reuters.
Maksevahendaja Transferwise’i asutajad Taavet Hinrikus ja Kristo Käärmann müüvad SkyNewsi andmetel ettevõtte järgmises rahastusvoorus esimest korda firma aktsiaid.
Täna, 18. juulil allkirjastasid ELi telekommunikatsiooniministrid ühiselt deklaratsiooni, mis annab tõuke 5G võrkude väljaarendamiseks Euroopas.
Digitaalse ühtse turu loomine Euroopas on Eesti eesistumise üks prioriteete, kuid seda ei saa luua ilma andmete vaba liikumiseta liikmesriikide vahel. Täna, 17. juulil, toimunud Digitaalse ühtse turu tippkonverentsil esinenud maailma üks mõjukaimaid andmemajanduse teadlasi professor Alex Pentland (MIT) rõhutas, et Euroopa ja Eesti andmemajandus on ülejäänud maailmast ees.
Eesti IT-sektoris on pilvetehnoloogiate kasutuselevõtt kasvanud viimastel aastatel märkimisväärselt, kuid paljud organisatsioonid seisavad silmitsi suurte infrastruktuuriliste muudatuste vajadusega. Üheks oluliseks sammuks selles arengus on andmebaaside migratsioon pilvepõhisele platvormile, näiteks Azure'i pilve. Õnneks on märgata trendi, mille kohaselt näevad kohalikud IT-juhid seda protsessi mitte ainult tehnilise muudatusena, vaid võimalusena suurendada organisatsiooni paindlikkust, turvalisust ja innovatsiooni.