• 20.02.17, 19:32
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine

Eesti – kas ikka veel Bitcoini pagulasi tootev riik?

Eesti on saavutanud Otto de Voodgi juhtumi tõttu negatiivse maine krüptovaluutadega kauplevates ringkondades ja see on kahjustanud ka Eesti kui e-riigi mainet. Kuid meil on ka mõned edukad näited blokiahela tehnoloogia rakendamise kohta ja aeg oleks muuta suhtumist ning selle tehnoloogia ärilised võimalused laialdasemalt kasutusele võtta, kirjutab NJORD advokaadibüroo advokaat ja Tartu Ülikooli doktorant Anne Veerpalu.
Eesti – kas ikka veel Bitcoini pagulasi tootev riik?
  • Foto: Pixabay
Tule osalema!
28.02 Veebiseminar Blockchain tehnoloogial põhinevad ärimudelid – kas karta või kasutada?“
Loe lähemalt ja registreeru SIIN!
Alles hiljuti meenutati mulle Otto de Voodgi lugu* öeldes, et Otto pole ainus Eestist bitcoinidega kauplemise tõttu „pagendatud“ välismaalane. Öelda, et Otto saatus, mis sai bitcoini ringkondades maailmas kõvasti kajastust pole Eesti mainet rikkunud on vale. Eesti on saanud hobi korras bitcoine Eestis tutvustava ning Rahapesu Andmebüroo (RAB) algatatud menetluse tõttu saavutanud negatiivse maine krüptovaluutadega kauplevates ringkondades ning see on kahjustanud ka Eesti kui e-riigi mainet. Advokaadina kuulen pahatihti negatiivset suhtumist mitte ainult Eesti ametnikelt vaid ka muude ametite esindajatelt, et bitcoin´i äri on must ja halb (ning seega ka kaudselt igasugune blokiahela tehnoloogial põhinev äri, sest bitcoin põhinebki just blokiahela tehnoloogial).
Ehk oleks aeg seda suhtumist muuta nii riigi kui ka eraettevõtja tasemel ja avada end sellele ärilisele võimalusele kasutada blokiahela tehnoloogial põhinevaid rakendusi (sh bitcoini rakendust) ja võrgustikke, et arendada äritegevust, uudseid tooteid ja teenuseid, konkureerida finantstehnoloogia valdkonnas globaalselt või pakkuda uuendusi täiesti uutes sektorites sh nt logistika.
Kes jälgib, see teab, et pea iga päev saabub uudiseid selle kohta kui suure tempoga kasvab blokiahela tehnoloogiaga seotud äritegevus nt Sveitsis. Saksamaalt on käiku läinud ülemaailma laienev Blockchain Hub. Ameerika Ühendriikides on advokaadibüroosid, kelle peamiseks fookusvaldkonnaks on juba viimased viis aastat olnud blokiahela tehnoloogia, New Yorgi osariik annab juba aastaid võimaluse taotleda BitLicensit, Delaware´i osariik arendab osariigi tasemel  välja krüptoväärtpabereid ning nii Austraalias kui UK-s on riiklikul tasemel juba tubli aastake toimetanud töögrupid, kelle eesmärk on leida blokiahela tehnoloogiale mitmeid riigi jaoks vajalikke ja sobilikke rakendusvõimalusi.
Kuna blokiahela tehnoloogia on bitcoini alustehnoloogia, on Eesti maine bitcoini teemal ka ebasoosiv Eesti promomiseks blokiahela tehnoloogia idufirmasid toetava või kutsuva riigina või neid rakendusi arendava riigina. Samas Eesti e-residentsuse meeskond on juba möödunud aastal liitnud oma nõustajate hulka olulisel määral blokiahela tehnoloogia eksperte ning Guardtime´i näol saame näidata ka igihaljast seost blokiahela tehnoloogia rakendustega. Kuid samas ei paista ei FinanceEstonia fintech töögrupi poolt koostatud fintech ettevõtete nimekirjast ega ka Eesti pulbitsevas idufirmade ökosüsteemis kuskilt otsast blokiahela tehnoloogiat kasutavaid idufirmasid (paari üksikut näidet eirates). Kuidas saaks Eesti muuta end „bitcoini pagulasi tootvast riigist“ hoopiski blokiahela tehnoloogia rakenduste pioneeriks?    
___
*Otto de Voodgi loo kohta materjale leiate siit:
Your source of Bitcoins in Tallinn, Estonia,,Estonia Financial Agency Stops Two Year Long Investigation of Bitcoin Trader
Giljotiini alla pandud innovatiivsus: Otto de Voogd vs RAB
Estonia's battle against Otto de Voogd and bitcoin (YouTube'i video)
Artikli autor viib 28.02 läbi veebiserminari 
„Blockchain tehnoloogial põhinevad ärimudelid – kas karta või kasutada?“
Loe lähemalt ja registreeru SIIN!
 
Autor: Anne Veerpalu, NJORD advokaadibüroo advokaat ja Tartu Ülikooli doktorant

Seotud lood

Uudised
  • 03.12.17, 19:05
Plokiahela tehnoloogia võidukäik
Plokiahela tehnoloogia võimaldab ilma infra ehitamise ja vahendajate kaasamise kuludeta pakkuda globaalselt teenuseid ja tooteid, kirjutavad Njord advokaadibüroo vandeadvokaat Anne Veerpalu ja jurist Nikolay Demchuk.
Uudised
  • 20.08.17, 19:16
Veel üks tõestus, et bitcoin on mullis
Bitcoin on mullis ning lennukad hinnaprognoosid ainult kinnitavad seda, kirjutab MarketWatchi kolumnist Brett Arends.
Uudised
  • 10.05.17, 19:39
Bitcoini hind tõuseb mühinal
Bitcoini hind ületas teisipäeval 1700 dollari taseme, selgub krüptorahade veebilehe Coindeski andmetest, vahendab CNBC.
Arvamused
  • 21.05.17, 18:48
Krüptorahandus kasvab hooga
Eesotsas aina uusi rekordeid püstitava bitcoiniga on kogu krüptovaluutade turu maht kasvanud viimase kuu ajaga sisuliselt kaks korda, ületades juba 50 miljardi piiri, kirjutab krüptorahaliidu juhatuse liige Asse Sauga.
  • ST
Sisuturundus
  • 11.12.24, 14:29
Kuula arutelu riigi IT-majadest. “Ohus on kogu sektori ekspordivõime”
Riigi loodud IT-majad pakuvad erasektori IT-ettevõtetele järjest rohkem konkurentsi: võisteldakse tööjõuturul ja IT-firmadel on oht muutuda tööjõurendi pakkujateks, selgus Äripäeva raadio saates.

Hetkel kuum

Liitu uudiskirjaga

Telli uudiskiri ning saad oma postkasti päeva olulisemad uudised.

Tagasi ITuudised esilehele