Riigikogu kõigi fraktsioonide saadikuid koondav lairibavõrgu toetusrühm kohtus 16. veebruaril ettevõtluse- ja infotehnoloogiaministri Urve Paloga, kes selgitas, mida teeb Majandus- ja kommunikatsiooniministeerium, et kiire netiühendus ulatuks peagi ka maapiirkondades kõigi soovijateni.
Praeguse koalitsiooni valitsuslepinguski on lubadus ehitada välja lairiba jaotusvõrk – ehk lahendada kiire interneti nn viimase miili küsimus – riigi, kohalike omavalitsuste ja erasektori koostöös.
„Aastatel 2018 ja 2019 panustame 10+10 miljonit eurot eelarveraha nn viimase miili väljaehitamisse ja mul on väga hea meel, et Riigikogu sedavõrd laiapindne toetusrühm on siin meile abiks ja nõuks,“ ütles minister Urve Palo.
Ta pidas äärmiselt oluliseks kohalike omavalitsuste kaasatust ning tõi eeskujuks Pärnumaa digitee projekti: „Soovitan sellest kõigil teistelgi mõõtu võtta. Pärnumaa on suurepärane näide, kuidas omavalitsuste ülene avar pilk võib suurema piirkonna paljude inimeste elu muuta kaasaegsemaks ja konkurentsivõimelisemaks.“
Ka üks nn viimase miili lahenduse eestkõneleja, Riigikogu liige Tanel Talve (SDE) ütles, et üleriikliku tegevuskava koostamiseks on hea eelduse andnud juba töösolevad kaardistused Pärnu maakonnas DigiTee projekti näol ja samasugused ettevõtmised Harjumaal.
„Riigikogu lairibavõrgu toetusrühma ja minister Palo ühine eesmärk on ambitsioonikas, aga tehtav – Eesti inimesed ja ettevõtted, kus nad ka ei asuks, saavad töökindla, kiire ja taskukohase netiühenduse,“ kinnitas Tanel Talve. „Poliitikutel ja ametnikel on selleks tahe olemas, eelarvest saab kahe aastaga 20 miljonit eurot, oma osa panustavad ka kohalikud omavalitsused ja erasektor. Tasuks aga kaaluda lisaraha kaasamist nn Junckeri fondist, kuna Euroopa Liit on võtnud jõulise suuna kiire netühenduse võimaldamiseks kõikjal ühenduse territooriumil.“
Seotud lood
Kohalike omavalitsuste algatusel ja riikliku sihtfinantseeringu abiga käivitub Tartu, Võru, Põlva ja Valga maakonnas projekt „Internet koju“. Eesmärk on ühendada vähemalt 90% majapidamistest valguskaabliga, mille tulemusena jõuab ülikiire internet koju ja töökohta kõigile soovijatele. Projekti viib ellu kohalike omavalitsuste poolt loodud mittetulundusühing Eesti Andmesidevõrk.
Eesti maapiirkondade kiire interneti võrgustiku EstWin teenuse hind muutus märtsist 11% odavamaks. Võrku arendava Eesti Lairiba Arenduse Sihtasutuse juhi Priit Soomi kinnitusel võimaldab see omakorda side-ettevõtjatel parandada teenuse kättesaadavust lõpptarbijatele. Juba praegu on EstWin baasvõrku kaudselt kasutamas enam kui 150 000 inimest üle Eesti.
Riigikogu astus 18. jaanuaril elektrituru seaduse muutmisega lairibaühenduse nn viimase miili küsimuse lahendamisel olulise sammu – tagades juurdepääsu lairibavõrgu kasutuselevõtuks sobilikule füüsilisele taristule, milleks on elektri jaotusvõrguettevõtjale kuuluvad elektripostid –, mis tähendab, et kiire internet võib jõuda eriti maal ja ka linnade eramajade piirkondades paremini paljude inimesteni, sest vähendas lairibavõrgule tehtavaid kulutusi.
Ettevõtlus- ja infotehnoloogiaminister Urve Palo kohtus 17. veebruaril Pärnumaal maavanema Kalev Kaljustega ning tutvus maakonna Digitee projektiga, mille eesmärk on liita seni veel interneti püsiühenduseta ettevõtted, asutused ja elamud lairibavõrku.
Arvutipargi renditeenus on mugav, säästlik ja (tuleviku)kindel. Green IT tegevjuht Asko Pukk usub, et ettevõtete äriline fookus peab alati olema enda põhitegevusel, sektoril, mida teatakse peensusteni, et olla konkurentidest paremad – just selleks vajaliku aja ja raha renditeenus vabastab.