Riigikogu astus 18. jaanuaril elektrituru seaduse muutmisega lairibaühenduse nn viimase miili küsimuse lahendamisel olulise sammu – tagades juurdepääsu lairibavõrgu kasutuselevõtuks sobilikule füüsilisele taristule, milleks on elektri jaotusvõrguettevõtjale kuuluvad elektripostid –, mis tähendab, et kiire internet võib jõuda eriti maal ja ka linnade eramajade piirkondades paremini paljude inimesteni, sest vähendas lairibavõrgule tehtavaid kulutusi.
Seadusmuudatuse üks algatajaid ja taganttõukajaid sotsiaaldemokraat Tanel Talve sõnul muudab see otsus kiiret ja töökindlat internetti võimaldava valguskaabli jõudmise kodudele ja ettevõtetele oluliselt odavamaks, uus koalitsioon andis riigieelarvest nn viimase miili ehitamise algatusele 10 miljonit eurot järgmisel ja ülejärgmisel aastal, nüüd on teretulnud kohalike omavalitsuste ja inimeste endi initsiatiiv.
„Valitsusepoolset tuge ootame nüüd ka kiire interneti võimaluste ja kasu tutvustamisel, et kuidas see kergendab inimese suhtlemist riigiga, parandab võimalusi ettevõtluseks, kaugtööks, laiendab üldse inimeste silmaringi ja juurdepääsu infole,“ ütles Tanel Talve. Pöördudes Riigikogu poole rõhutas ta, et see otsus on vaid üks osa suuremast eesmärgist: tõsta Eestis kiire interneti kasutatavust, mis isegi Euroopa Liidu võrdluses on meil kahetsusväärselt madalal tasemel. „Olen jätkuvalt sügavalt veendunud, et jõuline panustamine nii inimeste teadlikkuse kasvu kui ka meie e-riigi arengus üldiselt annab meile ülitähtsa konkurentsieelise terves maailmas,“ sõnas Tanel Talve. Ta nimetas elektrituru seaduse muutmist suurepäraseks näiteks Riigikogu erakondadeülesest koostööst: „On asju, mis on nii tähtsad, et me kõik paneme seljad kokku ja teeme ära.“
Riigikogu liikmete Mihhail Stalnuhhini, Andres Ammase, Henn Põlluaasa, Andres Metsoja, Tanel Talve ja Kristjan Kõljalgi algatatud elektrituruseaduse muutmise ja sellega seonduvalt teiste seaduste muutmise seaduse eesmärk on tagada juurdepääs lairibavõrgu kasutuselevõtuks sobilikule füüsilisele taristule, milleks on elektri jaotusvõrguettevõtjale kuuluvad elektripostid. Lairibaühenduste viimiseks kodude, ettevõtete ja asutusteni võetakse ühiskasutusse olemasolevad elektripostid ja muu taristu, et nende külge paigaldada sidevõrgu elemente. Kehtiv elektrituruseadus ei sätesta jaotusvõrgutaristu kasutusse andmise kohustust. Jaotusvõrguettevõtjal on õigus saada valguskaablivõrgu omanikult tagasi oma füüsilisele taristule juurdepääsu pakkumisega seotud otsesed kulud, eelkõige kulutused remondile ja rikete kõrvaldamisele. Elektripostide haldajal ei ole õigust küsida internetikaabli eest renditasu, sest võrgu halduskulud maksab võrgutasude näol niikuinii tarbija. Lairiba võrgu rajamiseks saab kasutada ka vanu, seadusjärgse talumiskohustusega elektriliine. Seadus jõustub tänavu 1. märtsil.
Seotud lood
Majandusminister Kristen Michal allkirjastas käskkirja, millega kinnitas uue lairiba baasvõrkude investeeringute kava. Käskkirja alusel rajatakse täiendavad ligi 948 km kiire interneti tagamiseks vajalikku baasvõrku maksumusega 12,7 miljonit eurot.
Investeeringud ülikiire interneti viimiseks iga ukse taha hakkavad olema mitukümmend miljonit aastas ning kokku oleme panustanud e-riigi vundamenti ligi 100 miljoni eurot. Miljonid üksi internetti ei too, kirjutab lairiba ekspert Olav Harjo Äripäevas.
Riigikogu võttis 18. jaanuaril vastu seaduse, mis lubab muuhulgas interneti lairibateenuse paremaks kättesaadavuseks ja odavamaks muutmiseks kasutada elektriposte ja muud olemasolevat taristut.
Eesti maapiirkondadesse rajatavast kiire interneti võrgustikust EstWin on valmis 4700 kilomeetrit ehk ligi 80%. Kuigi projekti lõpptähtajaks on aasta 2018, kasutab igapäevaselt või on kasutanud Estwin võrku juba praegu enam kui 150 000 inimest üle Eesti, teatas
Lairiba Arenduse Sihtasutus.
Juhid puutuvad sageli kokku keeruliste võlgnike ja hilinenud maksetega, mis võivad mõjutada rahavoogu ja tekitada stressi. Võlgnikega tegelemine on aeganõudev ja koormav, eriti kui kaasnevad meeldetuletused, vaidlustused ja võlgnike passiivsus.
Infopanga võlaregister aitab aga juhtidel hallata võlgnevusi kiiremini ja lihtsamalt, säästes nii aega kui ka närve.
Hetkel kuum
Tagasi ITuudised esilehele