Kohalike omavalitsuste algatusel ja riikliku sihtfinantseeringu abiga käivitub Tartu, Võru, Põlva ja Valga maakonnas projekt „Internet koju“. Eesmärk on ühendada vähemalt 90% majapidamistest valguskaabliga, mille tulemusena jõuab ülikiire internet koju ja töökohta kõigile soovijatele. Projekti viib ellu kohalike omavalitsuste poolt loodud mittetulundusühing Eesti Andmesidevõrk.
Projekt „Internet koju“ hõlmab kokku 4 maakonda ja 59 kohalikku omavalitsust, mille raames valmib ca 7 000 kilomeetrit valguskaabli jaotusvõrku ning ühendatakse ligi 25 000 tarbijat. Tegemist on projekti koordinaatorite hinnangul Baltimaade ühe suurima tervikliku sidevõrgu arendusprojektiga.
"See on suurpärane, et lõpuks on Majandus- ja Kommunikatsiooniministeerium eesotsas minister Urve Paloga leidnud võimaluse toetada kiire internetiühenduse viimist iga kodu ja ettevõtteni. Sellist algatust on maapiirkondade inimesed oodanud juba väga kaua," ütles MTÜ Eesti Andmesidevõrk juhataja Raivo Tammiksaar.
Projekti läbiviimise aluseks on kohalike omavalitsuste koostöö ning tarbijate huvi projektiga liituda. Seni on olnud hajaasustusega aladel jaotusvõrgu rajamise üheks peamiseks takistuseks majanduslik mittetasuvus, kuid Majandus- ja Kommunikatsiooniministeerium otsus rahastada jaotusvõrgu arendamist on muutnud selle teostatavaks. Esimeses etapis on ministeeriumi eelarves perioodil 2018-2019 toetuseks ette nähtud kokku 20 mln eurot.
Projekti arendaja Eesti Andmesidevõrk MTÜ on kohalike omavalitsuste poolt loodud organisatsioon, mille eesmärk on sidevõrkude arendamine omavalitsuste territooriumitel turutõrke piirkondades. Tänaseks on organisatsioonil EL struktuurfondide toel valminud juba ca 300 km sidevõrku, mis ühendab sideoperaatorite sõlmi ja kohalike omavalitsuste asutusi.
Seotud lood
Ettevõtluse Arendamise Sihtasutus (EAS) alustas 26. juunil ettevõtjate võrkudega liitumise programmi taotluste vastuvõtmist, millega antakse toetust ettevõtjatele, kes soovivad liituda elektri-, side ning vee- ja kanalisatsioonivõrkudega või parandada olemasolevaid ühendusi.
Riigikogu kõigi fraktsioonide saadikuid koondav lairibavõrgu toetusrühm kohtus 16. veebruaril ettevõtluse- ja infotehnoloogiaministri Urve Paloga, kes selgitas, mida teeb Majandus- ja kommunikatsiooniministeerium, et kiire netiühendus ulatuks peagi ka maapiirkondades kõigi soovijateni.
Riigikogu astus 18. jaanuaril elektrituru seaduse muutmisega lairibaühenduse nn viimase miili küsimuse lahendamisel olulise sammu – tagades juurdepääsu lairibavõrgu kasutuselevõtuks sobilikule füüsilisele taristule, milleks on elektri jaotusvõrguettevõtjale kuuluvad elektripostid –, mis tähendab, et kiire internet võib jõuda eriti maal ja ka linnade eramajade piirkondades paremini paljude inimesteni, sest vähendas lairibavõrgule tehtavaid kulutusi.
Ettevõtlus- ja infotehnoloogiaminister Urve Palo kohtus 17. veebruaril Pärnumaal maavanema Kalev Kaljustega ning tutvus maakonna Digitee projektiga, mille eesmärk on liita seni veel interneti püsiühenduseta ettevõtted, asutused ja elamud lairibavõrku.
Arvutipargi renditeenus on mugav, säästlik ja (tuleviku)kindel. Green IT tegevjuht Asko Pukk usub, et ettevõtete äriline fookus peab alati olema enda põhitegevusel, sektoril, mida teatakse peensusteni, et olla konkurentidest paremad – just selleks vajaliku aja ja raha renditeenus vabastab.