E-riigi Akadeemia juhtimisel luuakse järgneva kahe aasta jooksul Ukrainas andmevahetus- ja infosüsteem, millega Ukraina omavalitsuste kuni 600 teenuskeskust saavad osutada elanikele kaasaegseid avalikke teenuseid, vahetades selleks infot riiklike keskregistritega.
E-riigi Akadeemia arendusdirektor Hannes Astoki sõnul on tegemist nii rahaliselt kui ka tegevusmahult suurima projektiga E-riigi Akadeemia ajaloos. Projekti maksumus on 5,7 miljonit eurot ning seda rahastavad Euroopa Liit, Rootsi Valitsus ja Eesti Välisministeerium. Projekti Ukraina-poolseks partneriks on Ukraina E-valitsemise Agentuur.
“Alustame projekti olemasolevate teenuste ja andmebaaside kaardistamisest ning andmevahetussüsteemi hankimisest, et pakkuda Ukrainale tõhusat ja turvalist andmete ristkasutust. E-teenuste arendamisega aitame Ukraina Valitsusel vähendada bürokraatiat, sest inimesed ei pea andmeid riigile korduvalt esitama. Samuti väheneb korruptsioonioht, kuna andmete töötlemine ning riigi muud tegevused muutuvad läbipaistvamaks,” ütles Hannes Astok.
Enam kui 600 teenuskeskuste loomine on osa Ukraina detsentraliseerimise programmist, millega keskvõim delegeerib ülesandeid omavalitsustele. Projekti lõppedes 2020. aastal plaanib Ukraina osutada 70 avalikku teenust täielikult elektroonilisel kujul.
E-riigi Akadeemia on Ukraina e-valitsemist toetanud 2012. aastast. Varasemalt on akadeemia eksperdid aidanud tõsta Ukraina E-valitsemise Agentuuri administratiivset ja kommunikatsioonivõimekust, aidanud koostada poliitikadokumente, toetanud dokumendivahetuskeskkonna loomist ning loonud e-teenuseid Lääne-Ukraina omavalitsustele.
E-riigi Akadeemia on nõustamis- ja mõttekeskus, mis tegeleb e-valitsemise, e-demokraatia, küberturvalisuse ja avatud infoühiskonna alase teadmuse loomise ja parimate praktikate levitamisega. Alates 2002. aastast on E-riigi Akadeemia koolitanud 3000 ametnikku enam kui 50 riigist ning juhtinud või osalenud enam kui 60 rahvusvahelises projektis riigi, omavalitsuse või organisatsiooni arendamiseks.
Seotud lood
E-riigi Akadeemia esitles 31. mail Tallinna e-valitsemise konverentsil küberturvalisuse indeksit (NCSI). Indeks mõõdab riikide küberturvalisuse taset ning määratleb valdkonnad riikide küberturvalisuse arendamiseks. Lisaks annab indeks ülevaate riikide valmisolekust ennetada küberrünnakuid ja – kuritegusid ning tulla nendega toime.
4. oktoobril saavad Tallinnas rahvusvahelisel ministrite tasemel toimuval E-partnerluse konverentsil kokku ligemale 150 osalejat, nende hulgas kuue ELi idapartnerluse riigi kodanikuühenduste ja ametkondade esindajad ja ELi riikide tippeksperdid, et jagada infot IT-tehnoloogiate kasutamisest otsustusprotsesside läbipaistvuse ning küberruumi turvalisuse tagamisel.
Ukraina kohalikele omavalitsutele ja riigiametnikele suunatud konverentsil Lvivis tutvustasid Ukraina omavalitsuste esindajad 17. märtsil e-lahendusi, mis töötati välja Lääne-Ukraina omavalitsustes E-riigi Akadeemia juhtimisel.
21 kuud kestnud e-valitsemise ELi mestiprojekti “Gruusia e-valitsemise tugevdamine” tulemusena täiendas Eestit esindanud E-riigi Akadeemia Gruusias e-valitsemise arendamist koordineeriva Andmevahetuse agentuuri (LEPL Data Exchange Agency (DEA)) teadmust ning aitas viia e-valitsemise seadusandluse kooskõlla Euroopa Liidu seadusandlusega.
Valguskiirusel arenevas Eesti tehnoloogiasektoris on iGaming üks põnevamaid uusi tulijaid. Modernsest tehnoloogiast ja mänguarendusest huvitunute jaoks paistab kohalikul iGamingu maastikul selle valdkonna esindajana silma Games Global.
Hetkel kuum
Tagasi ITuudised esilehele