Eesti maapiirkondade kiire interneti projekt EstWin valiti Euroopa Lairiba Auhindade 2016 nominendiks sotsiaalmajandusliku mõju ja kättesaadavuse kategoorias. Euroopa Komisjoni digitaalmajanduse volinik Günther Oettinger kuulutab võitja välja 14. novembril Brüsselis toimuval auhinnatseremoonial.
Eesti Lairiba Arenduse SA juhi Priit Soomi sõnul on Eesti projekti nimetamine nominendiks tunnustuseks tehtud tööle.
„Oleme tänaseks välja ehitanud üle 4000 km optilisel kaablil põhinevad baasvõrku ja ca 1500 liitumispunkti, mis võimaldavad kiire interneti pakkumist ja seeläbi kaasaegsete infoühiskonna teenuste tarbimist maapiirkondades,“ selgitas Soom.
„Projekti suur eesmärk on tuua kiire internet keskmiselt 1,5 km kaugusele 98% Eesti elanikest. Ära märkimine Euroopast annab enesekindlust, et oleme õigel teel ning kinnitab vajadust välja ehitada juba töös olevad baasvõrgu objektid.“
Kohtunike kogu valis 66 esitatud projekti seast 16 finalisti, kes kandideerivad auhindadele 5 erinevas kategoorias: hinna alandamine ja kaasinvesteeringud; sotsiaalmajanduslik mõju ja kättesaadavus; avatus ja konkurents; tulevikukindlus ja kvaliteet; innovaatiline äri-, finantseerimise- ja investeerimismudel. EstWin projekt kandideerib omas kategoorias koos projektidega Hispaaniast, Poolast ja Hollandist.
European Broadband Awards raames tunnustab Euroopa Komisjon väljapaistavaid lairibainterneti projekte üle Euroopa. Konkursi kohta saab lugeda lähemalt:
https://ec.europa.eu/digital-single-market/en/european-broadband-awardEesti Lairiba Arenduse Sihtasutus asutati Majandus- ja Kommunikatsiooniministeeriumi eestvedamisel Eesti Infotehnoloogia ja Telekommunikatsiooni Liidu liikmete poolt 2009 aastal. Sihtasutuse eesmärk ongi ellu viia EstWin projekt, mis tagab kiire interneti baasvõrgu kättesaadavuse maapiirkondades.
Seotud lood
Majandusminister Kristen Michal allkirjastas käskkirja, millega kinnitas uue lairiba baasvõrkude investeeringute kava. Käskkirja alusel rajatakse täiendavad ligi 948 km kiire interneti tagamiseks vajalikku baasvõrku maksumusega 12,7 miljonit eurot.
Investeeringud ülikiire interneti viimiseks iga ukse taha hakkavad olema mitukümmend miljonit aastas ning kokku oleme panustanud e-riigi vundamenti ligi 100 miljoni eurot. Miljonid üksi internetti ei too, kirjutab lairiba ekspert Olav Harjo Äripäevas.
Riigikogu võttis 18. jaanuaril vastu seaduse, mis lubab muuhulgas interneti lairibateenuse paremaks kättesaadavuseks ja odavamaks muutmiseks kasutada elektriposte ja muud olemasolevat taristut.
Eesti maapiirkondadesse rajatavast kiire interneti võrgustikust EstWin on valmis 4700 kilomeetrit ehk ligi 80%. Kuigi projekti lõpptähtajaks on aasta 2018, kasutab igapäevaselt või on kasutanud Estwin võrku juba praegu enam kui 150 000 inimest üle Eesti, teatas
Lairiba Arenduse Sihtasutus.
Eesti IT-sektoris on pilvetehnoloogiate kasutuselevõtt kasvanud viimastel aastatel märkimisväärselt, kuid paljud organisatsioonid seisavad silmitsi suurte infrastruktuuriliste muudatuste vajadusega. Üheks oluliseks sammuks selles arengus on andmebaaside migratsioon pilvepõhisele platvormile, näiteks Azure'i pilve. Õnneks on märgata trendi, mille kohaselt näevad kohalikud IT-juhid seda protsessi mitte ainult tehnilise muudatusena, vaid võimalusena suurendada organisatsiooni paindlikkust, turvalisust ja innovatsiooni.