Majandus- ja taristuminister Kristen Michal tutvustas Tallinnas 12. rahvusvahelisel merenduskonverentsil kõneledes riigi merenduspoliitika arengusuundi, kus tõi välja võimaluse reformida merenduse maksusüsteemi ning rakendada e-residentsuse võimalusi merenduses.
„Koos rahandusminister Sven Sesteri ja ministeeriumi ning merenduse valdkonna asjatundjatega arutame, kuidas saada tulevikus selle valdkonna ettevõtteid rohkem siia, et Eesti merendusest rohkem tulu teeniks. Uuendatud laevaregistrid koos e-residentsusega annavad meile eelise, mida ei ole maailmas ühelgi riigil – oma ettevõte on võimalik teha siin ning siin asju ajada. Lihtsalt, kiirelt ja läbipaistvalt oma enda koduriigist ja koduriigi silmis.
Lisks tõi Michal välja teise komponendi, milleks on maksustamine. Ka siin on Michali sõnul võimalik meil oma tulusid suurendada, kui merenduse maksukeskkonnaga suudame konkureerida teiste riikidega. "Kui muudame need kaks asja atraktiivsemaks, siis järgmised lahendust vajavad valdkonnad on juba need, kus Eesti saab pakkuda oma teenuseid, ka näiteks mereõiguses, mille revisjoni just alustame,“ sõnas majandus ja taristuminister Kristen Michal konverentsil.
Mereõiguse revisjonil on kolm eesmärki:
1) tõsta meie merenduse konkurentsivõimet,
2) lihtsustada ettevõtlust ja3) vähendada bürokraatiat.
Ettevõtluse soodustamiseks merenduses tehakse laevade registreerimisprotsessi kaasaegsemaks ja lihtsamaks, kasutades selleks IT-lahendusi. Välismaistele laevandusettevõtetele vähendatakse piiranguid Eesti turule sisenemiseks. Halduskoormuse leevendamiseks kaotatakse andmete küsimisel dubleerimine ning vähendatakse kooskõlastuste ja lubade hankimise nõudeid. Mereõiguses tervikuna vähendatakse õigusnormide hulka, kaotatakse vastuolud seaduste vahel ning muudetakse mereõigus kergemini rakendatavaks. Mereõiguse revideerimine on osa nullbürokraatia projektist, kus vähendatakse riigi poolset aruandlust ja vaadatakse kriitiliselt üle, millist infot peavad ettevõtjad riigile esitama.
Seotud lood
Kristen Michal esines 22. septembril Tallinnas toimunud OECD riikide e-valitsemise valdkonna liidrite aastakoosolekul üleskutsega jagada riikide vahel digitaalseid andmeid ja e-lahendusi ning kasutada rohkem analüütikalahendusi avaliku sektori juhtimises.
Maksu- ja tolliamet sõlmis lepingu käibemaksukohustuslase registreerimisega seotud funktsionaalsuste arendamiseks, mille abil saab käibemaksukohustuslasena registreerimise ja kustutamise avaldusi esitada elektroonselt e-maksuametis/e-tollis. Cybernetica ja Icefire poolt arendatav uus süsteem peaks olema kasutamiseks valmis järgmise aasta kevadel.
TÜ Johan Skytte poliitikauuringute instituut on avanud ingliskeelsele e-kursuse „E-valimiste levik ja mõju“, mis toimub 17. oktoobrist 11. detsembrini 2016. Arvestades e-riigi ja e-valitsemise edasist kasvu on kursus abiks e-riigi arhitektuuri mõistmisel ja ühe keskse e-teenuse arengu- ja kasutusmustrite tundmaõppimisel, mis muutub järjest olulisemaks oskuseks tööturul.
Brittide huvi e-residentsuse vastu pärast referendumit kasvas hüppeliselt ja riikide arvestuses on Suurbritannia tõusnud kuuendaks. Uutest e-residentidest isegi olulisemaks võib pidada Brexiti mõju e-residentsuse sõnumile, leiab majandusministeeriumi asekantsler Taavi Kotka.
Arvutipargi renditeenus on mugav, säästlik ja (tuleviku)kindel. Green IT tegevjuht Asko Pukk usub, et ettevõtete äriline fookus peab alati olema enda põhitegevusel, sektoril, mida teatakse peensusteni, et olla konkurentidest paremad – just selleks vajaliku aja ja raha renditeenus vabastab.