Kristen Michal esines 22. septembril Tallinnas toimunud OECD riikide e-valitsemise valdkonna liidrite aastakoosolekul üleskutsega jagada riikide vahel digitaalseid andmeid ja e-lahendusi ning kasutada rohkem analüütikalahendusi avaliku sektori juhtimises.
- OECD asepeasekretär Mari Kiviniemi Stenbocki majas, 23.09.2016 Foto: Kristiina Tiimus
„Oleme e-Eestit ehitanud tänaseks pea 20 aastat. Suutnud X-teega panna suure osa avalikust sektorist andmeid jagama omavahel, ettevõtete ja kodanikega. Lihtsustades sellega riigiga suhtlemist ja vähendades bürokraatiat. Järgmise sammuna oleme võtnud eesmärgiks hakata meie kasutada olevate andmete abil paremaid poliitikaotsuseid tegema ja teenuseid parendama,“ sõnas minister Michal konverentsi avades.
„Näiteks oleks järgmine tase, kui kasutame statistiliselt maksuandmeid, saaksime ettevaatavalt vaadata majanduse tervisesse. Kui andmed näitavad, et mõnes regioonis, või tööandjatel sektoris tekib raskusi, saame selle põhjal enne koondamislaine teket reageerida. Mitte tagantjärele, nagu see tänaseni toimub. Avalik sektor saab sinna valdkonda suunata ümberõppevõimalusi või asuda ennetavalt tööturumeetmetega tegutsema. Või näiteks tervishoius võimaldada inimestel lisada oma haigusloole andmeid aktiivsusmonitoridelt või infot oma genoomi kohta, et tagada parem ja ennetav ravi. On palju infot, mis juba on olemas, kuid alakasutatud, et paremat teenust pakkuda,“ tõi minister välja.
OECD ase-peasekretär ja endine Soome peaminister Mari Kiviniemi rõhutas oma kõnes samuti digitaalsete teenuste võimalusi ning vajadust liikmesriikidel oma avalikku sektorit veelgi andmepõhisemaks muuta, et lahendada kogu maailma ees seisvaid suuri arengulisi proovikive. „Just e-riigi arendamise eest vastutavatel ametnikel on ses osas kanda liidriroll,“ sõnas Kiviniemi, „et oskused ja avaliku sektori suutlikkus käiks tehnoloogiavõimaluste arenguga ühte sammu.“
OECD e-riigi juhtide võrgustik hõlmab OECD liikmesriikide e-riigi arengu eest vastutavaid ametnikke. Kahepäevane töökoosolek toimub kord aastas ühes liikmesriigis, seekord Eestis, kuhu on kohale tulnud 28 riigi esindajad, lisaks Euroopa Komisjonist, Maailmapangast ja OECD-st. Selle aasta kohtumise eriteemaks on, kuidas saavad riigid andmete põhjal paremaid teenuseid osutada ja poliitikat kujundada. Konverentsil on demoalal esindatud ka Eesti IT-sektor ning Microsoft, kellega Eesti teeb koostööd andmesaatkondade arendamiseks. Aastakohtumise korraldas Majandus- ja Kommunikatsiooniministeerium koostöös Riigikantselei ja Riigi Infosüsteemi Ametiga.
Majandus- ja Kommunikatsiooniministeerium on käivitanud mitmeid algatusi Eesti avalikus sektoris andmeanalüütika kasutuselevõtu õhutamiseks, vastavate arenduste rahastamiseks ning oskuste ja teadmiste edendamiseks. Lisainfot:
https://itpraktikud.eesti.ee/dokuwiki/doku.php?id=itari:toogrupid:erasektor:andmeanalyytikaSeotud lood
Majandusminister Kristen Michal allkirjastas käskkirja, millega kinnitas uue lairiba baasvõrkude investeeringute kava. Käskkirja alusel rajatakse täiendavad ligi 948 km kiire interneti tagamiseks vajalikku baasvõrku maksumusega 12,7 miljonit eurot.
Riigi Infosüsteemi Amet ja Soome Rahvastikuregister sõlmisid 30. septembril kokkuleppe X-tee ja selle Soome analoogi (Palveluväylä) ühendamiseks hiljemalt järgmise aasta aprilliks.
Brittide huvi e-residentsuse vastu pärast referendumit kasvas hüppeliselt ja riikide arvestuses on Suurbritannia tõusnud kuuendaks. Uutest e-residentidest isegi olulisemaks võib pidada Brexiti mõju e-residentsuse sõnumile, leiab majandusministeeriumi asekantsler Taavi Kotka.
Majandus- ja taristuminister Kristen Michal tutvustas Tallinnas 12. rahvusvahelisel merenduskonverentsil kõneledes riigi merenduspoliitika arengusuundi, kus tõi välja võimaluse reformida merenduse maksusüsteemi ning rakendada e-residentsuse võimalusi merenduses.
Arvutite ja nende lisaseadmete müügi, hoolduse ja garantiiremondiga tegelev Datagate OÜ läbis hiljuti järjekordse ISO sertifitseerimise, mis on juhatuse liikme ja finantsdirektori Natalia Ivanova sõnul andnud aastate jooksul palju juurde nii ettevõtte igapäevatööle kui ka suhtlusele partnerite, klientide ja töötajatega.
Hetkel kuum
Tagasi ITuudised esilehele