• 22.08.16, 21:25
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine

Ekspert: idufirmad peavad järjest kiiremini kasumit teenima

Rahvusvahelised riskikapitalistid ootavad iduettevõttelt järjest kiiremat kasumiteenimist. Kust võiks alustav Eesti ettevõte arenguks vajalikku raha saada? Nõu annab Ettevõtluskõrgkooli Mainor start-up ettevõtluse erialajuht ja pikaajaliselt Läti start-upide ühenduse Techhub Riga juhina töötanud Alise Lezdina.
Ekspert: idufirmad peavad järjest kiiremini kasumit teenima
  • Foto: Erakogu
Seni vaatasid Lezdina sõnul rahvusvahelised investorid rohkem iduettevõtte kasvupotentsiaali, aga nüüd oodatakse, et firmad on kasumlikud juba varajases arengustaadiumis. "Sellest tulenevalt üritavad startupid kasumlikkust ülespuhutult ja endale sobiva nurga alt näidata," selgitas ta.
Eesti investorid aga jälgivad Lezdina hinnangul endiselt rohkem kasvupotentsiaali, sest kohalik idufirmade rahaturg pole nii konkurentsitihe kui näiteks USAs ning seetõttu näitavad Eesti idufirmad endast ka ausamat pilti.
"Üldiselt hindavad investorid kõige suurema kasumipotentsiaaliga valdkondadeks finantstehnoloogiat, ärilt-ärile teenuseid ja müüki parandavaid lahendusi ning ka meelelahutusvaldkonda," lausus Lezdina. 
Kust saab Eesti iduettevõte raha? 
Kõige esimene tase on iseenda, sõprade ja perekonna vahendite ning ettevõtte enda käibe investeerimine.EAS koordineerib 8,1 miljoni euro Euroopa Regionaalarengu Fondi rahast starditoetuse jagamist vähem kui kahe aasta vanustele firmadele.KredEx annab stardilaenu firmadele, mis on tegutsenud vähem kui kolm aastat.Eesti riik plaanib avada koos erasektoriga EstFund fondi, mis annab idufirmadele investeeringuteks üle 100 miljoni euro.EstBAN äriinglite võrgustik lubab anda 20 000 kuni pool miljonit eurot investeeringuks projektidele, mis pole seotud kinnisvara või hasartmängudega.Raha tasub küsida ka EstBANi Soome versioonist FiBAN, mille liikmed otsivad samuti varases arengufaasis, hea tiimi ja suure potentsiaaliga iduettevõtteid.Rahvusvahelised ühisrahastusplatvormid Kickstarter, IndieGoGo ning nende regionaalsed versioonid Funderbeam, Fundwise, Hooandja.ee. Samuti on Eesti projektidele avatud Rootsi FundedByMe ning Läti Mintos ühisrahastuskogukonnad.Rahvusvahelised mõjukad investeerimisgurud Suurbritannias ja Silicon Valleys ootavad pigem hilisemas faasis start-up firmasid, mis juba toimivad ja on väga suure potentsiaaliga.
 

Seotud lood

Uudised
  • 15.08.16, 10:45
TransferWise'i investor: eestlased tahavad luua midagi, mis on neist endist suurem
11. augustil arutlesid Mustpeade Majas president Toomas Hendrik Ilves, TransferWise’i asutaja ja tegevjuht Taavet Hinrikus ning riskikapitaliettevõtte Andreessen Horowitz asutaja Ben Horowitz, kuidas tehnoloogilisi läbimurdeid esile kutsuda ja milliseid valdkondi kõige tõenäolisemalt tulevikus suured muutused ees ootavad. Arutelu juhtis ajakirja The Economist tehnoloogiatoimetaja Ludwig Siegele.
Uudised
  • 27.07.16, 17:55
Ettevõtjatel hea meel: President aitab Tartu idufirmadel kasvada
President Toomas Hendrik Ilves külastas 26. juulil koos abikaasaga Tartus tegutsevaid IT-ettevõtteid ning kohtus Garage48 HUB Tartu ruumides kohalike idufirmade kogukonna esindajatega, kus arutati üheskoos viimaseid arenguid Tartu ettevõtluskeskkonnas. Ettevõtjad jagasid rõõmu toimunud arutelude üle.
Uudised
  • 14.09.16, 13:46
EASi leping Euroopa Kosmoseagentuuriga muudab satelliitfotod tasuta kättesaadavaks
13. septembril allkirjastati Euroopa Kosmoseagentuuri (ESA) peakorteris Pariisis EASi ja ESA vaheline leping, mille alusel hakkab Eesti saama Euroopa Liidu Maa kaugseire programmi Copernicus satelliitidelt pärinevaid satelliitfotosid. Fotod jõuavad Maa-ameti vahendusel kõigi soovijateni tasuta.
Uudised
  • 28.06.16, 14:54
Konku sihib USA turgu
Vahendustasuta üürikuulutuste rakenduse Konku loojad võitsid Tartu ülikooli äri- ja projektiideede konkursi „Kaleidoskoop“, osalesid rahvusvahelises programmis „Network Globally, Act Locally“, kus võitsid oma ideega teise koha ja 2000 USA dollarit oma äriidee elluviimiseks võtavad nüüd suuna USA turule.
  • ST
Sisuturundus
  • 11.12.24, 14:29
Kuula arutelu riigi IT-majadest. “Ohus on kogu sektori ekspordivõime”
Riigi loodud IT-majad pakuvad erasektori IT-ettevõtetele järjest rohkem konkurentsi: võisteldakse tööjõuturul ja IT-firmadel on oht muutuda tööjõurendi pakkujateks, selgus Äripäeva raadio saates.

Hetkel kuum

Liitu uudiskirjaga

Telli uudiskiri ning saad oma postkasti päeva olulisemad uudised.

Tagasi ITuudised esilehele