Täna kuulutati välja EV100 ja Eesti EL eesistumise rahvusvahelise programmi avaliku ruumi loovlahenduste konkursi võidutööd. Konkurss korraldati koostöös Eesti Kunstiakadeemiaga ning sellega otsiti parimat ideekavandit Eesti tutvustamiseks välisriikide avalikus ruumis.
- Pöide vanamees Portugalis Foto: Digi-tänavakunst
Parimaks tööks valis žürii ideekavandi pealkirjaga Digi-tänavakunst (OÜ Noar, autorid Edward von Lõngus ja Kadri Uus), mis keskendub klassikaliste lahenduste asemel tänavakunsti ja digitehnoloogia su?mbioosile linnaruumis. Konkursi võitjaga alustatakse läbirääkimisi kavandi teostamiseks, mille eksponeerimine algab 2017. aasta teisel poolel, mil Eesti on EL Nõukogu eesistujamaa ning kestab kuni 2018. aasta lõpuni tähistades Eesti Vabariigi 100. sünnipäeva.
Millised olid teised premeeritud tööd?
Teiseks tunnistati ideekavand pealkirjaga Pollen (OÜ Kaos Arhitektid, autor Marceau Couve), mille sisuks on kasutada Eesti lipuvärvides salle ja mütse Euroopa pealinnade avaliku ruumi kõige silmatorkavamatel ja tuntumatel kultuuriobjektidel, näiteks skulptuuridel.
Kolmanda koha pälvis ideekavand Muusika Mets Meri (Orangetime Event OÜ, autorid Alo Puustak, Margus Triibmann, Magnus Müürsepp, Kristo Rosenvald, Katri Gailit, Hendrik Kaljujärv, Jüri Luud), mille autorid soovivad linnaruumi rajada M-tähtede muusikalise metsa, mida puudutades saaksid möödujad ise helisid tekitada.
Eripreemiaga pärjati ideekavand Tiiger (OÜ AB Kontekst, autorid Karli Luik, Eik Hermann, Raul Kalvo), millega soovitakse valmistada puidust kuupidest pikseldatud tiigrit kujutav ratsamonument, mille selga saaks iga ku?lastaja ronida. Kujutis sümboliseerib Eestit kui riiki, kus igau?hele on loodud võimalus ohje hoida.
Žürii esimehe ja EV100 korraldustoimkonna juhi Jaanus Rohumaa hinnangul olid esitatud tööd vaimukad, värsked ja tulevikku vaatavad ning räägivad just sellisest nutikast Eestist, millist me näha tahame.
Žürii liikme, EKA sisearhitektuuri osakonna professori Hannes Praksi sõnul jäid sõelale ideed, mis pärinesid arhitektuuri- ja kunstivaldkonna vaheliselt alalt: “Kõige paremini jäid kõlama ideed, mis eristuksid linnapildis – neid võib nimetada isegi napakateks ja jaburateks, minu lemmikud olid just kõige jaburamad. Teemat oli mõnusalt vabalt tõlgendatud, palju oli mängulisust, lahedat lahtist mõtlemist. Oma napi pedagoogikogemuse pealt nägin paljudes töödes alget, mida edasi arendades saaks jõuda ägeda teostuseni. Võidutöö küsib, kas riik saaks teha graffitit? Mis saab graffitist, kui seda teha nii-öelda ametlikult? Aga meie riik on teistega võrreldes ka justnagu teismeline hallipäiste kõrval oma 100 aastaga. Sellepärast graffiti, otsapidi ajaloost inspireeritud graffiti, sobib meile isegi kuidagi väga hästi.”
Auhinnad
Ideekonkursi võitjat tasustatakse 5000 euroga, teist kohta 3000 euroga ning kolmandat 2000 euroga. Eripreemia auhinnaks on 1000 eurot. Ideekonkursi võitjaga sõlmitava hankelepingu maksumus on kuni 100 000 eurot (ilma käibemaksuta).
Konkursile esitati kokku 25 tööd, kõik esitatud kavandid edastati žüriile hindamiseks. Lisaks Hannes Praksile ja Jaanus Rohumaale kuulusid ideekonkursi žüriisse Eesti Arhitektide Liidu esimees Katrin Koov, Teater NO99 kunstiline juht Ene-Liis Semper, Eesti Ekspressi peatoimetaja Erik Moora, Välisministeeriumi esindaja Aino Lepik von Wirén ja arhitektuuriteadlane Ingrid Ruudi.
Eesti Vabariigi 100. sünnipäeva tähistamine toimub aprillist 2017 kuni veebruarini 2020. Lähem info programmi ja kingituste kohta on leitav veebilehelt ev100.ee.
2017. aasta teisel poolaastal on Eesti esimest korda EL Nõukogu eesistujamaa. Eesistumisest ja selleks valmistumisest saab täpsemalt lugeda veebilehelt eesistumine.ee.
- Maag Berliinis Foto: Digi-tänavakunst
Seotud lood
AS Andmevara asus Eesti eesistumise ajaks välja töötama delegaatide infosüsteemi (Presidency Gateway). Tegemist on Eesti Euroopa Liidu eesistumise põhilise ingliskeelse veebisüsteemiga, mille eesmärgiks on vähendada e-kirjade ning paberväljatrükkide ringlust ja suurendada infovahetuse turvalisust.
Konkursile HIVdigital laekus tähtajaks 14 digilahenduse ideed, mis kõik on suunatud HIV valdkonna probleemide lahendamisele infotehnoloogia võimalusi kasutades. Augusti lõpus toimuvale ideede arendusmaratonile oodatakse meeskondadele täiendavalt juurde programmeerijaid, disainereid ja HIV asjatundjad.
Esmaspäeval, 10. juulil avati Brüsselis pidulikult Eesti eesistumise perioodiks EL Nõukogu peahoone Justus Lipsiuse ning esmakordselt ka uue Europa hoone aatriumis omanäolised Eestit tutvustavad digiinstallatsioonid. Samuti esitleti eesistuja tööruume Brüsselis, mille sisekujunduses põimuvad nutikas Eesti disain ja loodusest inspireeritud dünaamikad.
Tallinna Ülikooli Avatud akadeemia ja digitaalse loovmeedia inkubaator DIGIX korraldavad 26.-28. augustil järjekorras teise laiapõhjalise loovalade arendusnädalavahetuse Loomehäkk. Kahepäevasel hackathonil saavad kokku disainerid, koodikirjutajad, äriarendajad ja loovalade esindajad, et koos mentoritega teha valmis uudsed rakendused loomevaldkonnas.
Arvutipargi renditeenus on mugav, säästlik ja (tuleviku)kindel. Green IT tegevjuht Asko Pukk usub, et ettevõtete äriline fookus peab alati olema enda põhitegevusel, sektoril, mida teatakse peensusteni, et olla konkurentidest paremad – just selleks vajaliku aja ja raha renditeenus vabastab.