Eestisse planeeritava tippkeskuse töö üheks olulisemaks ülesandeks on kiirendada uute IKT tehnoloogiate loomist ning nende viimist tööstusesse, kaasates era- ning avalikku sektorit. Eile, 30. mail arutatigi Tallinnas ICT Week raames koos riigisektori, ettevõtete ning ülikoolide esindajatega ITEE digitaalselt võrgustunud majanduse tippkeskuse tulevikuplaane.
- Foto: Sten-Ander Ojakallas
Tartu ülikooli, Tallinna tehnikaülikooli ja Edinburghi ülikooli koostöös loodav tippkeskus hakkab koondama digitaalse võrgustunud majanduse all teadustööd andmeanalüütika, turvalisuse ja privaatsuse, äriprotsesside disaini ning IT õiguse vallas. See teadustöö omakorda võimaldab arendada kolme suurt valdkonda:
reaalajas toimivat digimajandust,nutikaid elukeskkondi ningühendatud digitervishoiusüsteeme.
„Tippkeskuse teadus keskendub Eesti jaoks olulistele IKT teemadele uute turvaliste andmepõhiste teenuste loomiseks, nutika keskkonna arendamiseks, terviseandmete paremaks väärindamiseks inimeste ravi, diagnostika ja ennetuse ning patsientide osaluse kasvatamiseks. Lisaks uurimistulemustele, mis aitavad luua uusi paremaid teenuseid, on teine või kõige olulisem tulemus oluliselt suurema mahu ja kvaliteediga doktoriõpe, mille lõpetanud siirduvad ise ettevõtteid ja riigi teenuseid arendama,” rääkis üks eestvedajatest, Tartu ülikooli arvutiteaduse instituudi juhataja professor Jaak Vilo.
Keskuse eesmärk on koolitada Edinburghi ülikooli eeskujul oma teadusvaldkonna tippspetsialiste, kes suudavad teadustööga kiirendada innovatsiooni ning on laiade oskustega. Tallinna tehnikaülikooli rektor Jaak Aaviksoo avaldas seminaril arvamust, et tulemusliku innovatiivse tegevuse nimel tuleb ülikoolidel, avalikul sektoril ning erasektoril omavahel koostööd teha.
Üritusel esinesid lisaks ülikoolide esindajatele ka Euroopa Komisjoni digitaalse ühisturu president Andrus Ansip, sotsiaalministeeriumi e-teenuste arengu ja innovatsiooni asekantsler Ain Aaviksoo ning majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi side ja riigi infosüsteemide asekantsler Taavi Kotka.
Eesti riik on valmis riiklikul tasandil tippkeskuse loomist toetama ning jaanipäevaks esitavad ülikoolid ka ühise rahastustaotluse Horizon2020 Teaming meetme raames.
- Foto: Sten-Ander Ojakallas
Seotud lood
Täna korraldab Tartu ülikooli arvutiteaduse instituut juba kuuendat aastat traditsioonilist karjääripäeva. Üritusel tutvustatakse IT tudengitele erinevate IKT sektoris tegutsevate ettevõtete praktikapakkumisi, aga ka tulevasi võimalikke karjäärisuundi ja nendeks vajalikke oskuseid.
Alates 1. jaanuarist 2017 on Tallinna Tehnikaülikoolis (TTÜ) vaid neli teaduskonda ning Eesti Mereakadeemia.
Möödunud nädala reedel lõppes kolmandat korda toimunud info- ja kommunikatsioonitehnoloogia nädal ICT Week 2016, mille tänavusteks põhiteemadeks olid e-valitsemine, e-residentsus, roheline IT, nutitööstus, finantstehnoloogia ja riistvara areng.
President Toomas Hendrik Ilves külastas 26. juulil koos abikaasaga Tartus tegutsevaid IT-ettevõtteid ning kohtus Garage48 HUB Tartu ruumides kohalike idufirmade kogukonna esindajatega, kus arutati üheskoos viimaseid arenguid Tartu ettevõtluskeskkonnas. Ettevõtjad jagasid rõõmu toimunud arutelude üle.
Arvutipargi renditeenus on mugav, säästlik ja (tuleviku)kindel. Green IT tegevjuht Asko Pukk usub, et ettevõtete äriline fookus peab alati olema enda põhitegevusel, sektoril, mida teatakse peensusteni, et olla konkurentidest paremad – just selleks vajaliku aja ja raha renditeenus vabastab.