Eesti tervisetehnoloogia klaster Connected Health ja GlaxoSmithKline Eesti hakkavad ellu viima projekti HIVdigital. Projekti eesmärk on anda hoogu digilahenduste väljatöötamisele, mis lihtsustaksid HIV+ inimeste ligipääsu arstiabile ja aitaksid kaasa nende ravisoostumusele. Projekti rahastab ViiV Healthcare ja toetust on avaldanud Sotsiaalministeerium.
ViiV Healthcare on üleilmne HIV-le keskendunud ettevõte, mis hindas Eesti projekti kõige paremaks ja eraldas suure summa raha, et saaksime Eesti tehnoloogiasektorit kaasates arendada HIV probleemidele innovatiivseid lahendusi,“ ütles GlaxoSmithKline Eesti OÜ esindaja Toomas Pruunsild. „Järgmiseks suveks, projekti lõpuks, ootame tulemusena vähemalt ühte uuenduslikku lahendust, mis tõesti aitab kaasa HIV+ patsiendi elukvaliteedi tõstmisele – näiteks lihtsustab ligipääsu arstiabile või tõstab ravisoostumust. Mis see täpselt on, selgub koostöös kõikide osapooltega, seejuures on võtmetähtsustega just HIV+ inimeste enda soovid ja vajadused.“
„Loodame, et väljapandud 100 000 euro suurune auhinnafond parimate lahenduste testimiseks ja väljaarendamiseks koos võimalusega saada arendusprotsessis igakülgset ekspertnõu toob juuni keskel väljakuulutatavale ideekonkursile rohkesti asjalikke osalejaid,” sõnas Teaduspargi Tehnopol poolt eestveetava Connected Health klastri innovatsioonivaldkonna juht Kitty Kubo.
Selleks, et loodavad digilahendused HIV+ patsientide ja nendega vahetult tegelevate tervishoiu- jt spetsialistide tegelikele vajadustele vastaksid, koostavad HIV valdkonna osapooled mai viimastel päevadel toimuvas strateegilise disaini töötoas ideekonkursile probleemipüstituse.
„Oleme kokku kutsunud kõik HIV valdkonna osapooled – arstid, õed, nõustajad, sotsiaaltöötajad, patsiendid, ametnikud jt – et üheskoos selgitada välja just need probleemid patsiendi teenuste teekonnal, mida oleks võimalik digilahenduste kaudu leevendada. HIV teema vajab kompleksset lähenemist, sest süsteemis on erinevaid osasid, mis tervikuna koos peavad toimima, väga palju. Strateegilise disaini kasutamine võimaldab seda suurt pilti näha ja läheneda probleemistikule just HIV+ inimese vaatenurgast,“ selgitas Kitty Kubo.
Projektile toetust avaldanud Sotsiaalministeeriumi e-teenuste ja innovatsiooni asekantsler Ain Aaviksoo sõnul on HIV teema Vabariigi Valitsuse prioriteet ja innovatsioonialane koostöö erasektoriga on igati tervitatav. „Head ideed ei sünni ainult riigi peas. Liigume kiiremini edasi era- ja avaliku sektori koostöös. Peame looma keskkonna, et head ideed teoks saaks ja HIVdigital on hea näide, kuidas seda teha,” lisas Ain Aaviksoo.
Projekti HIVdigital rahastatakse programmist Positive Partnerships, mille on ellu kutsunud ViiV Healthcare (
https://www.viivhealthcare.com/) – globaalne ettevõte, mille eesmärk on HIV+ inimeste elukvaliteedi parandamine. Programmi eesmärk on suunata ressursse efektiivsemate lahenduste väljatöötamisse ja HIV+ patsientidele mõeldud teenuste arendamisele. Kokku esitasid programmikonkursile oma ideid 22 riiki üle maailma ning Eesti koos Itaalia, Hispaania, UK, Kanada ja Brasiiliaga osutusid valituks. Eesti projekt HIV Digital hinnati kõikide osalenute seas parimaks.
Seotud lood
HIV valdkonna digilahenduste konkursi HIVdigital võitjad kuulutatakse välja 13. detsembril kl 16:30 algaval finaalüritusel. Grand Final ürituse kavas on digilahenduste prototüüpide tutvustamine ja publiku lemmiku valimine ning žürii poolt võitjate väljakuulutamine ja auhindade üleandmine.
13. detsembril selgusid HIV valdkonna digilahenduste konkursi HIVdigital võitjad. Ekspertidest koosnev žürii valis parimaks Eesti Perearstide Seltsiga koostöös arendatava lahenduse Diagnostic Match. Teise koha vääriliseks pidas žürii Lääne-Tallinna Keskhaigla Nakkuskliiniku arstide ja patsientide vajadusest sündinud mobiilirakendust hINF, mis pälvis ka publiku poolehoiu. Võitjate vahel läks jagamisele 70 000 eurot.
Tallinna Teaduspargis Tehnopol on sel nädalavahetusel toimumas HIVdigital hackathon, mis tõi kokku üle 80 digilahenduste arendaja ja neid nõustava HIV-valdkonna asjatundja. Konkursile esitatud ideedest pooled on hackaton'il edasi arendamisel ja konkureerivad 30 000 eurosele auhinnafondile. Korraldajatele teadaolevalt on HIVdigital hackathon maailma esimene HIV-positiivsete inimeste heaolu parandamisele pühendunud hackathon.
Konkursile HIVdigital laekus tähtajaks 14 digilahenduse ideed, mis kõik on suunatud HIV valdkonna probleemide lahendamisele infotehnoloogia võimalusi kasutades. Augusti lõpus toimuvale ideede arendusmaratonile oodatakse meeskondadele täiendavalt juurde programmeerijaid, disainereid ja HIV asjatundjad.
Arvutite ja nende lisaseadmete müügi, hoolduse ja garantiiremondiga tegelev Datagate OÜ läbis hiljuti järjekordse ISO sertifitseerimise, mis on juhatuse liikme ja finantsdirektori Natalia Ivanova sõnul andnud aastate jooksul palju juurde nii ettevõtte igapäevatööle kui ka suhtlusele partnerite, klientide ja töötajatega.
Hetkel kuum
Tagasi ITuudised esilehele