13. detsembril selgusid HIV valdkonna digilahenduste konkursi HIVdigital võitjad. Ekspertidest koosnev žürii valis parimaks Eesti Perearstide Seltsiga koostöös arendatava lahenduse Diagnostic Match. Teise koha vääriliseks pidas žürii Lääne-Tallinna Keskhaigla Nakkuskliiniku arstide ja patsientide vajadusest sündinud mobiilirakendust hINF, mis pälvis ka publiku poolehoiu. Võitjate vahel läks jagamisele 70 000 eurot.
HIVdigital konkursil digilahenduse väljatöötamiseks 40 000 eurot võitnud Diagnostic Match projektijuhi Grete Kikase sõnul on kolm viimast kuud kulunud ideest prototüübi väljatöötamisele. „Tänu tiimi ja koostööpartnerite suurepärasele sünergiale ja pühendumisele on meie idee jõudnud faasi, kus saime eile reaalselt funktsioneerivat prototüüpi näidata. Kolme kuu jooksul oleme digitaliseerinud rohkem kui 400 HIV indikaatorhaiguste diagnoosikoodi ja loonud reaalselt funktsioneerivad kliinilistel ravijuhenditel baseeruvad algoritmid, mis aitab muuta HIV-testimise esmatasandil sihipärasemaks. Oleme kaasanud algoritmide valideerimisse mitmeid meditsiinivaldkonna spetsialiste. Lisaks tegime pilootuuringu kolmes perearstikeskuses, kus 120 patsienti said indikaatorhaigustest tulenevalt testitud. Järgmistel kuudel täiendame oma prototüüpi ja suurendame ka pilootprojektides osalevate perearstikeskuste arvu,“ selgitas Grete Kikas.
Diagnostic Match lahendus on mõeldud perearstidele, et muuta HIV testimine sihipärasemaks. Lahendus seisneb digitaalse otsustustoe platvormis, mis aitab leida HIV-positiivseid patsiente läbi indikaatorhaiguste. Diagnostic Match idee on tulnud Eesti Perearstide Seltsilt ja nendega koostöös on toimunud ka lahenduse arendamine. Meeskonda kuuluvad Grete Kikas, Kristjan Krass ja Dr Diana Ingerainen.
Konkursi auhinnafondist 30 000 eurot arendusraha võitnud
hINF on turvaline mobiilirakendus, mis lihtsustab HIV-positiivse patsiendi ja raviarsti vahelist suhtlust. hINF annab patsiendile ülevaate tema tervisest ja ravitulemusest, võimaldab vestelda oma raviarstiga, broneerida (digi)visiidi aega ja leida tugiisikut. Tiimi koosseisus on Paula Kink, Dr Kersti Kink, Dr Helen Mülle, Katrin Charles ja Tanel Teemusk.
„Mõlema võidutiimi juures on tähelepanuväärne, et tegevarstid tulid välja oma igapäevasest töökeskkonnast ja arendasid koos tehnoloogiainimestega uusi, kasutajakeskseid lahendusi. Selline koostöö on hea innovatsiooni alus tulevikuks – loodame, et see ka jätkub,“ sõnas sotsiaalministeeriumi e-teenuste ja innovatsiooni asekantsler ning žürii liige Ain Aaviksoo. „Diagnostic Match võitjaks valimise juures sai otsustavaks see, et nad suutsid kolme kuu jooksul valmis teha töötava prototüübi ning seda reaalses töökeskkonnas testida,” lisas ta.
Eesti tervisetehnoloogia klaster Connected Health ja GlaxoSmithKline Eesti OÜ käivitasid konkursi HIVdigital juunis 2016, et leida uuenduslikke digilahendusi HIV valdkonna probleemide lahendamiseks. Konkursi lahendusideede kogumine tipnes augusti lõpus toimunud HIVdigital hackathon’i ehk 48 tundi väldanud arendusmaratoniga. Sealt valis ekspertidest koosnev žürii välja kolm finalisti, kelle vahel jagati 30 000 euro suurune auhinnafond. Auhinnaga kaasnes kohustus arendada kolme kuuga lahendusideest prototüüp.
HIVdigital finaalüritusel esitlesid žüriile oma prototüüpe viis konkureerivat lahendust, kellest parimaks tunnistati kaks. Võitjate vahel läks jagamisele 70 000 eurot, summades 40 000 ja 30 000. Lisaks arendusrahale pakub Tehnopol tiimidele tasuta osalemisvõimalust start-up ettevõtete inkubatsiooniprogrammis. Konkursi korraldajad ootavad võitjatelt järgneva 6 kuu jooksul prototüübist valmislahenduse väljaarendamist. Valmislahendusi plaanivad konkursi korraldajad esitleda juunis 2017.
„Meie ootus võitjatiimide osas on, et nad järgmise poole aasta intensiivse arendustegevusega jõuaksid prototüübist reaalselt kasutatava ja kasuliku tooteni, mille edu tagab jätkusuutlik ärimudel ning võimekas meeskond,” lisas konkursi üks korraldajatest, Connected Health klastri innovatsiooni valdkonna juht Kitty Kubo.
Žüriisse kuulusid:
Külle Tärnov, Connected Health Claster
Ain Aaviksoo, SotsiaalministeeriumThom Van Every, ViiV HealthcareJuta Kogan, infektsioonist ja perearstAljona Kurbatova, Tervise Arengu InstituutNikos Dedes, HIV+ patsient
Konkursi korraldajad on Tehnopoli poolt juhitud Eesti tervisetehnoloogia klaster Connected Health ja ravimifirma GlaxoSmithKline Eesti. Koostööpartnerid on Sotsiaalministeerium, Tervise Arengu Instituut, Lääne-Tallinna Keskhaigla Nakkuskliinik, Linda Kliinik ja AIDS Healthcare Foundation. Ettevõtmist rahastab ViiV Healthcare Positive Partnerships Programme.
Seotud lood
Connected Health klaster tunnistati ka 5. oktoobril toimunud Tallinna Ettevõtluspäeval edukaimaks koostööprojektiks 2016 aastal.
HIV valdkonna digilahenduste konkursi HIVdigital võitjad kuulutatakse välja 13. detsembril kl 16:30 algaval finaalüritusel. Grand Final ürituse kavas on digilahenduste prototüüpide tutvustamine ja publiku lemmiku valimine ning žürii poolt võitjate väljakuulutamine ja auhindade üleandmine.
Eesti tervisetehnoloogia klaster Connected Health ja GlaxoSmithKline Eesti hakkavad ellu viima projekti HIVdigital. Projekti eesmärk on anda hoogu digilahenduste väljatöötamisele, mis lihtsustaksid HIV+ inimeste ligipääsu arstiabile ja aitaksid kaasa nende ravisoostumusele. Projekti rahastab ViiV Healthcare ja toetust on avaldanud Sotsiaalministeerium.
Pühapäeval, 28. augustil lõppes Tallinnas samaaegselt kaks arendusmaratoni, mis otsisid digitehnoloogiate abil lahendusi HIV epideemia tõkestamiseks ja loomealadel füüsilise ja graafilise disaini ühendamiseks. HIVdigital hackathonil kuulutati auhinnavääriliseks LiveHIV, DigiScreen ja hINF. Juba teist korda toimunud Loomehäkil valiti võitjaks Music Wall Street, teisele kohale jäi MoleQL ja kolmanda koha sai meeskond UkaRun. Publikupreemia läks meeskonnale TOKU, kes ehitas savist ja elektroonikakomponentidest aiamehikese, mis väljastab ilmateateid haikuvormis.
Arvutipargi renditeenus on mugav, säästlik ja (tuleviku)kindel. Green IT tegevjuht Asko Pukk usub, et ettevõtete äriline fookus peab alati olema enda põhitegevusel, sektoril, mida teatakse peensusteni, et olla konkurentidest paremad – just selleks vajaliku aja ja raha renditeenus vabastab.