Connected Health klaster tunnistati ka 5. oktoobril toimunud Tallinna Ettevõtluspäeval edukaimaks koostööprojektiks 2016 aastal.
- Tallinna Ettevõtluspäeva auhinnagalal Foto: Tallinna Teaduspark Tehnopol
Connected Health klaster on Eesti erinevate tervisega seotud osapoolte kogukond, mille ühiseks eesmärgiks on rakendada tehnoloogiad veelgi paremate tervisega seotud toodete ja teenuste pakkumiseks ning aidata ettevõtteid välisturgudele. Klastril on tänaseks eriti hästi käivitunud erinevate osapooltega praktilised töötoad, kust saavad tulemusi nii ettevõtted, tervishoiuteenuse pakkujad kui ka avaliku sektori osapooled.
Milliseid tegevusi on ellu viidud?
„Näiteks viiakse ühiselt ellu Eesti tervise valdkonna kaugteenuste sujuva käivitamise ja juurutamise kava. Ettevõtted on üheskoos ära tegemas mitut arendust, näiteks tervise ja haiguse andmete ühendamine või ühine integreeritud terviseteenuste pakkumine. Samuti on juba toimunud esimene uutmoodi IT ja teenuste disaini koolitus tervishoiu töötajatele, et tõsta nende oskusi oma organisatsioonis tehnoloogilisi lahendusi planeerida, tellida ja juurutada“ selgitas klastri ühistegevusi klastri juht Külle Tärnov. Tärnov lisas näitena, et klastri abiga loodi ka üks konkreetne ettevõte, kus arsti ja IT ettevõtte koostöös hakati täiesti uut toodet arendama.Tänaseks on ettevõte saanud ka vajalikud alginvesteeringud arendustöödega edasi minemiseks.
Klaster on välja töötanud ka tervishoiu spetsiifikast lähtuva innovatsioonimudeli, mida praegusel ajal ühes konkreetses valdkonnas järele proovitakse ja 2017. a teistele valdkondadele laiendatakse. "Partnerlusele rajanev
HIVdigital on suunatud HIV-positiivsete elukvaliteeti parandavate digilahenduste loomisele. Selle keskmes on HIV-positiivne inimene oma igapäevaelu probleemide ja vajadustega, millele koostöös innovaatorite, tervishoiutöötajate ja ekspertidega asjakohaseid lahendusi arendame. Sellepärast nimetame seda ka vajadusepõhiseks innovatsioonimudeliks. Sarnase mudeli kasutamine on relevantne ka teistes tervishoiu valdkondades, nt vähiravis, südamehaiguste või vaimse tervise teemades," lausus HIVDigital projektijuht ja Connected Health klastri innovatsioonijuht
Kitty Kubo.
Kuidas on ettevõtetel läinud?
Aastaga on edu on saavutanud ka mitmed ettevõtted, kes klastrisse kuuluvad: 12 ettevõtet on välisturgudele sisenenud, 8 ettevõtet uue tootega turule tulnud, 25 ettevõtet olulisi partnereid ja kontakte leidnud. Ekspordiga alustati mitmetel välisturgudele nagu Leedu, Soome, Ukraina, USA, Austraalia ja Lõuna-Korea.
Klastri liikmete arv on pidevalt kasvav, aastaga on liitunud 15 uut liiget. Klastris on tänaseks kokku 55 liiget, sh 13 assotsieerunud liiget: 14 iduettevõtet, 18 tervise IT ettevõtet, 11 biotehnoloogia ja ravimiettevõtet, 3 ülikooli, 7 tervisehoiu teenuse pakkujat, klastri juht Tallinna Teaduspark Tehnopol ja Tartu Biotehnoloogia Park.
Connected Health klaster on saanud mitu tunnustust - Tallinna ettevõtlusauhindade „Koostööprojekt 2016“ auhinna võtja ja EDA2016 „Firmagraafika digitaalmeedia“ auhinna nominent.
Connected Health klaster on osa European Connected Health Alliance’i (http://www.echalliance.com/) kümnest partnerorganisatsioonist. Connected Health klastrit juhib Tallinna Teaduspark Tehnopol, kellel on üle kümne aasta kogemust tervisetehnoloogia ettevõtete toetamisel ja tervisetehnoloogia on üks kolmest Tehnopoli fookusvaldkonnast. Alates septembrist 2015 toetab klastrit EAS klastri meetme kaudu.
Seotud lood
Kaubanduse, büroo ja avaliku ruumi sisustuse arendaja ja tootja Kitman Thulema astub üheksandale kümnendile vastu tehnilise võimekusega, mis võimaldab täielikult üle minna digitaalsele protsessijuhtimisele.
Eestis ligi 20 tonni paberit aastas säästa võimaldav E-kviitungi projekt pärjati Tallinna ettevõtlusauhindadel Ökouuendus 2016 tiitliga. Lisaks on projekt pälvinud positiivset tähelepanu Euroopa Äriauhindade ning Norra Innovatsiooniauhindade jagamisel.
HIV valdkonna digilahenduste konkursi HIVdigital võitjad kuulutatakse välja 13. detsembril kl 16:30 algaval finaalüritusel. Grand Final ürituse kavas on digilahenduste prototüüpide tutvustamine ja publiku lemmiku valimine ning žürii poolt võitjate väljakuulutamine ja auhindade üleandmine.
Telia Company ja Ericssoni viisid 13. oktoobril Euroopas esmakordselt välitingimustes läbi 5G testimise, tuues sellega 5G tehnoloogia kasutusele võtmise sammu võrra lähemale. Telia Company ja Ericssoni ühine eesmärk on teha 5G tehnoloogia klientidele kättesaadavaks juba aastal 2018.
Eesti IT-sektoris on pilvetehnoloogiate kasutuselevõtt kasvanud viimastel aastatel märkimisväärselt, kuid paljud organisatsioonid seisavad silmitsi suurte infrastruktuuriliste muudatuste vajadusega. Üheks oluliseks sammuks selles arengus on andmebaaside migratsioon pilvepõhisele platvormile, näiteks Azure'i pilve. Õnneks on märgata trendi, mille kohaselt näevad kohalikud IT-juhid seda protsessi mitte ainult tehnilise muudatusena, vaid võimalusena suurendada organisatsiooni paindlikkust, turvalisust ja innovatsiooni.