Eesti ühe suurema tarkvarafirma Helmese partneri Mattias Mölderi sõnul on Eesti riigisektor ebaefektiivne ja hambutu kuna puudub motiveeriv palgasüsteem. Kui ametnik üritab midagi paremaks teha, siis on tõenäosus pigem kinga saada, kui heade tulemuste eest lisa teenida.
- Helmese partner Mattias Mölder Foto: Helmes
Mölderi kinnitusel on era- ja avaliku sektori suur erinevus, et riik ei oska ametnikke motiveerida ning mõistliku riski võtmine või millegi uue algatamine ei tasu ära. “Erasektoris on paljudes suuremates firmades igal inimesel oma konkreetsed ja mõõdetavad tööeesmärgid, mis võimaldavad edukal täitmisel head palka teenida,” rääkis Mölder.
“Väga head inimesed töötavad missioonitundest ja eesmärgiga parem riik ehitada, aga neid pole piisavalt, et kogu avalik sektor ära täita. Üldjuhul vajavad inimesed ka isikliku rolli tähtsustamist. Suured asjad maailmas saavad alguse sellest, et inimene on motiveeritud midagi paremini tegema,” ütles Mölder.
Praegune avaliku sektori palgasüsteem tema hinnangul innovatsiooni ei soosi. “Igasuguse uue lahenduse arendamisega kaasnevad riskid ja kui inimesel on rohkem kaotada kui võita, siis jätab ta asja lihtsalt sinnapaika,” rääkis Mölder ja lisas, et sarnaselt erasektorile võiks riigiasutuste palgad olla töötulemustega seotud.
See ei tähenda kõigile ühesuguse jõulupreemia maksmist. Ametnikud peaksid Mölderi arvates ise osalema motiveeriva palgasüsteemi väljatöötamisel ning ütlema, kuidas töötulemusi ja reaalset loodud kasu riigile mõõta ning vastavalt sellele tasu maksta. "Näiteks võiks olla üks kriteerium riigi teenusele kodanike poolt antav hinnang. Või kui mõtled välja lahenduse, mis säästaks riigile näiteks miljoni, siis saad ka isikliku boonuse,” selgitas Mölder.
Seotud lood
Eesti üks suuremaid tarkvarafirmasid Helmes tegi rahvusvahelisele Energiaagentuurile energiaandmete haldus- ja müügiplatvormi, mida kasutatakse nii maailma naftahindade kui kliimakokkulepete kujundamiseks.
Tallinna Tehnikaülikooli (TTÜ) IT õppejõud teevad eraettevõttes Helmes rahvusvaheliste IT-projektide arendamise praktikat, koostöö aluseks on lepe ülikooli infotehnoloogia teaduskonna ja Eesti ühe suurema tarkvarafirma Helmes vahel.
Eesti juhtivad advokaadid panid kokku dokumendibaasi idufirmadele, et muuta Eestit startup riigina veelgi atraktiivsemaks. Kokku sisaldab dokumendibaas 15 tasuta allalaetavat dokumenti, mida idufirmad oma tegevuse alustamisel ja esimeste investorite kaasamisel vajavad.
Eesti üks suuremaid tarkvarafirmasid Helmes arendab süsteemi, mille andmebaas sisaldab 7,9 miljoni varuosa kokku 140-lt autotootjalt ja mida kasutatakse liikluskindlustusjuhtumite lahendamiseks 75 riigis.
Riigi loodud IT-majad pakuvad erasektori IT-ettevõtetele järjest rohkem konkurentsi: võisteldakse tööjõuturul ja IT-firmadel on oht muutuda tööjõurendi pakkujateks, selgus Äripäeva raadio saates.