Eesti ettevõtja Hendrik Roosna pääsemine USA start-up-kiirendisse näitab, et ettevõtjaks sünnitakse, mitte ei õpita, kirjutab ajakirjanik Alyona Stadnik.
14 aastat liisinguäris tegutsenud Roosna pani tänavu kevadel oma idee kirja ja kandideeris Silicon Valley kiirendisse. Tõenäosus, et ta sinna pääseb, oli veidi alla ühe protsendi.
Ometi valiti Roosna lahendus maailma nende saja ettevõtmise hulka, mis muudavad maailma. Eestist on nii kaugele jõudnud ainult üks ettevõte, Click&Grow.
Kui paljud start-up’id on sellised, et lähevad katsetama valdkonnas, mida nad ise nii hästi ei tunne, siis Roosnaga oli teistmoodi. Liisinguvaldkonnas töötamise kogemisega teadis ta täpselt, missugune on vajadus ja kuidas seda rahuldada. Tal ei olnud vaja esitada küsimust, kas seda, mida ta teha tahab, on üldse vaja. „Ma tean, et see on vajalik ja kui see on vajalik, siis on see edukas. Olen enesekindel,“ oli tema sõnum.
Usk endasse on põhiline
Roosnal ei ole kordagi tekkinud tunnet, et ta ei saa hakkama. Tema arusaam on pigem selline: tee seda, ilma milleta sa ei saa. Tema ei saa ilma ettevõtluseta, järelikult tuleb ette võtta. 12aastaselt kadakaste medalite valmistamise ja müümisega alustanud Roosna ei ole kordagi kogenenud läbikukkumishirmu.
Sellestki pole midagi, et Roosnal kõrgkool pooleli jäi. Ka mees ise ei kahetse seda. Ma ei soovita muidugi kõigil Roosna eeskujul kooli pooleli jätta, aga kindlasti väärib järgimist eeskuju oma jõudu ja oskusi adekvaatselt hinnata, olla julge ja mitte karta läbikukkumist. See ongi rohkem Eestile omane suhtumine, et vigu teha on halb. Silicon Valleys on see kultuur vastupidine. See ongi ettevõtluse tuum: pingutad, annad endast maksimumi. Ja õnnestud. Kui õnnestu, proovid uuesti.
Seotud lood
TTÜ tudengite loodud startup Weps läbis 2016. aasta suvel edukalt valikvooru, mille tulemusena valiti Weps’i idee edasiarenduseks välja Berliini ärikiirendisse Axel Springer Plug and Play. Kiirendisse saanud meeskonnad osalevad 100-päevases treeningprogrammis, mille käigus saavad start-up’id oma äri arendamiseks 25 000 Euro suuruse investeeringu, maailmaklassi mentorid ning vajalikud sidemed Euroopast ja Ameerika start-up keskusest Silicon Valley’st.
25. oktoobril toimub Tallinna Loomaaia Loodushariduskeskuses IKT Aastakonverents 2016, mis on IKT valdkonna majanduskonverents, kus tunnustakse Äripäeva IT ja telekomi valdkonna TOPi võitjaid, räägitakse visioonist ja arenguvõimalustest ning arutletakse erinevate ettevõtjatega lähiaja tegevusplaanidest. Konverentsi korraldavad Äripäev ja ITuudised.ee.
Pakiroboteid arendav eestlaste idu Starship Technologies lõi käed Mercedes-Benziga, kellega hakkavad robotite emalaeva välja töötama.
Täna, 27. oktoobril toimub Tallinnas Erinevate Tubade Klubis enam kui 130 alustava ettevõtja ja 40 mentori osavõtul iduettevõtete kiirkohting Startup Speed Dating Night. Tegu on Eesti ühe suurima startup-meeskondade mentordamissündmusega.
Eesti IT-sektoris on pilvetehnoloogiate kasutuselevõtt kasvanud viimastel aastatel märkimisväärselt, kuid paljud organisatsioonid seisavad silmitsi suurte infrastruktuuriliste muudatuste vajadusega. Üheks oluliseks sammuks selles arengus on andmebaaside migratsioon pilvepõhisele platvormile, näiteks Azure'i pilve. Õnneks on märgata trendi, mille kohaselt näevad kohalikud IT-juhid seda protsessi mitte ainult tehnilise muudatusena, vaid võimalusena suurendada organisatsiooni paindlikkust, turvalisust ja innovatsiooni.