Üha enam kohtab Eestis eksportivaid ettevõtteid, kes on kannatanud petuskeemide all, näiteks suurfirmade nimel saadetavad võltsid e-kirjad, selgitab Mariko Rukholm KredExist.
- KredEx Krediidikindlustuse juhatuse liige Mariko Rukholm. Foto: член правления KredEx Krediidikindlustus Марико Рукхольм
KredEx Krediidikindlustuse juhatuse liikme Mariko Rukholmi sõnul tuleb neil igal kuul puutuda kokku kodumaiste eksportijatega, kes on oma koostööpartneritele kauba väljastanud või teenuse juba osutanud, kuid raha selle eest ei ole saanud.
"Peamiselt on selle põhjuseks ootamatud makseraskused, pankrot või koguni õnnetused, mis välispartnerite tegevuse halvavad. Samas näeme üha rohkem tegutsemas ka pettureid, kellel polegi kavas kauba eest raha välja käia," selgitas ta.
Täna üheks maailmas levivaks petuskeemiks on Rukholmi sõnul näiteks e-posti teel levivad petukirjad, milles petturid kehastuvad tuntud ettevõtete esindajateks ja teevad seda sealjuures nii osavalt, et ei ärata vastaspooles mingit kahtlust partneri tausta või tehingu korrektsuse osas.
Sellist petuskeemi nimetatakse rahvusvaheliselt BEC-skeemiks (business e-mail compromise) ning paraku on Rukholmi sõnul langenud selle ohvriks rohkem kui 130 riigi seas ka Eesti ettevõtted. Samas on KredExil õnnestunud kindlustust soovivate ettevõtjate puhul mõnelesellistele skeemitavatele partneritele juba eos jälile saada.
"Petturite pöördumised meie ettevõtete poole tunduvad tihti täiesti veatud – firma nimi klapib, kontaktisik samuti ja nii ei tekigi välispartneri huvis mingit kahtlust," selgitas Rukholm.
Samas on ka käesoleval aastal pidanud mitmed Eesti ettevõtted kannatama just selliste petukirjade tõttu, mille autorid on kasutanud mainekate ettevõtete nimesid ja edastanud kirju ettevõttega väga sarnaselt e-posti aadressilt, mille puhul on .com asemel näiteks .co.uk või .net, kasutades sealjuures e-kirja jaluses ka ettevõtte logo.
KredEx Krediidikindlustus on krediidiriskide kindlustusettevõte, mis pakub eksportijatele võimalust kindlustada oma äri laekumata arvetest tulenevate kahjude vastu.
Seotud lood
Kujuta ette, et sinu ettevõte on nagu maja, mis peab vastu vihmale, tormile ja ajahambale. Selle tugevus sõltub vundamendist, kandvatest seintest ja katusest. Kui mõni neist pole paigas, võib maja muutuda ebastabiilseks.