Noorteprogrammi Digi Pass finaalüritusel sai peavõidu pakiveo jagamisteenuse äpi leidliku ideelahenduse eest Rakvere Ametikooli meeskonnale FCQ Trans. Oma nutikate ideelahendustega võistles finaalis 10 kutsekoolinoorte meeskonda kõikjalt üle Eesti.
- Rakvere Ametikooli logistika-eriala teise kursuse õppurid Kevin Varzin, Diana Piilsaar ja Tanel Arumäe.
Neli kuud kestnud koolitusprogrammi võidutööd selgusid 22. veebruaril pärast noorte ettekandeid ja žürii hinnanguid Eesti parimate digilahenduste esitluskeskuses, e-Estonia Showroomis. Žürii andis tänavu peavõidu ja 3000 euro väärtuses elektroonikaseadmeid Samsungilt Rakvere Ametikooli noorte meeskonnale FCQ Trans, kes tuli välja pakisaatmise jagamise teenuse ideelahendusega. Noori juhendas mentorina Alari Ehandi ettevõttest Pakipoint OÜ.
“Väga põnev oli näha, kuidas alles sügisel programmi astunud ja digioskusi omandama asunud kutseõppuritel on nüüd valmis täitsa oma digitaalsed ideelahendused. Iga esitletud projekti puhul on noored suutnud leida üles probleemi, mis vajab nutikat lähenemist, ning tulnud välja tõeliselt põnevate ideelahendustega, millest üsna mitu võivad minu hinnangul nende teostamisel päris edukaks saada,” rääkis Samsung Eesti juht Toomas Tiits, kes hindas finaalis noorte poolt esitatud projekte.
Tallinna Ülikooli poolt välja töötatud programmi koordinaator Pirje Jürgnes tõi välja, et võidulahenduseks välja valitud pakisaatmise jagamise teenus ja selle välja pakkunud Rakvere Ametikooli logistika-eriala teise kursuse õppurid Kevin Varzin, Diana Piilsaar ja Tanel Arumäe suutsid teiste seast silma paista eeskätt oma lahenduse suurema pildiga ehk sooviga lahendada väikemahulise kaubaveoga seotud probleemid.
“Võidumeeskond eristus just sellega, et oli suutnud kaardistada eriala spetsialistina ära suurema lahendamist vajava probleemi ning pakkunud sellele ka üsna detailse lahenduse, ehk leidnud viisi, kuidas viia kokku paki saatja ja inimene, kes on niikuinii sel suunal oma sõidukiga liikumas. Just selline probleemkoha leidmine, konkreetse lahenduse pakkumine välja töötatud teenuse mudeli näol ning projekti detailne planeerimine eristusid selgelt Rakvere Ametikooli noorte puhul,” rääkis Jürgens esikohaga tunnustatud noorte nutikast leiutisest.
Auhinnalise teise koha andis žürii Luua Metsanduskooli noortele maastiku 3D visualiseerimist ja planeerimist võimaldava äpi ideelahenduse eest ja kolmanda koha pälvisid Ida-Virumaa Kutsehariduskeskuse noored ideelahendusega, mis võimaldab äpi kaudu piirkonna turvalisust tagada.
Noorte nutikate digilahenduste esitlus leidis eile aset kooliprogrammi Samsung Digi Pass raames, mis aitab 14-19-aastastel kutsekoolinoortel omandada digivaldkonna ettevõtluses olulisi oskuseid ja olla sellega abiks noorte tulevastes karjäärivalikutes. Tallinna Ülikooli, Eesti Noorteühenduste Liidu ja Samsungi koostöös sündinud programmi vältel said noored osa mitmekülgsest koolitusest ning tegid koostööd mentoritega noorte poolt välja pakutud ideelahenduste arendamiseks.
Programmi finaali pääsesid tänavu 10 meeskonda Tallinna Tööstushariduskeskusest, Tallinna Kopli Ametikoolist, Rakvere Ametikoolist, Ida-Virumaa Kutsehariduskeskusest, Luua Metsanduskoolist ning Tartu Kutsehariduskeskusest.
Finaalüritusel hindas kutseõppurite ideelahendusi ekspertidest koosnev žürii, kuhu kuulusid Toomas Tiits (Samsung Electronics Baltic), Urve Mets (Kutsekoda), Liina Reinsaar (SA Innove), Peeter Marvet (Zone Media OÜ), Madli Ross (UNESCO), Ivo Visak (Aasta noorsootöötaja 2017), Roger Tibar (Eesti Noorteühenduste Liit), Inga Kõue (HITSA), Meelis Mereküla (Haridus- ja Teadusministeerium), Pirje Jürgens ja Romil Rõbtšenkov (Tallinna Ülikool).
Noorte mentoriks olid ideelahenduste väljatöötamisel Eesti tunnustatud IT-ettevõtjad turvaettevõttest G4S, kasutajakogemuse disaini ning ärianalüüsi ja tarkvaraarenduse ettevõttest Trinidad Wiseman, IT ettevõtjaid töötajatega ühendavast idufirmast Meetfrank, sihtasutusest Erametsakeskus/Eesti Metsameistri kontrollüksus ning tervisetehnoloogiaettevõttest Cognuse OÜ.
Seotud lood
Eesti kutsekoolinoortel on veel vaid mõni nädal aega, et mentorite kaasabil valmis saada digilahendused, millega erinevad igapäevased tegevused nutikalt lihtsamaks ja mugavamaks muuta. Noorte digileiutistega on kõigil huvilistel võimalik tutvuda 21. veebruaril e-Estonia Showroomis, kui 33 finalisti hulgast parimad projektid välja selgitatakse.
Noortelt oodatakse üha enam digioskusi, mis aitaksid kaasa nii õppetöös kui ka tulevases ametikohas. Nii näiteks soovivad paljud tööandjad, et noored teaksid ja oskaksid digitehnoloogiaid oma töös parimal moel ära kasutada. Pirje Jürgens Tallinna Ülikooli digitehnoloogiate instituudist jagab nõu, milliseid kanaleid tasuks noortel jälgida, et oma oskusi selleks juba varakult arendada.
25. veebruaril esitletakse maailma suurimal mobiiliseadmete messil World Mobile Congress selle aasta üht oodatuimat nutitelefoni, Samsungi uut lipulaeva. Aga kas ja kui palju me tegelikult teame sellest Lõuna-Korea ettevõttest, mis tähistab tänavu 1. märtsil oma 80. sünnipäeva ning saavutas 2018. Aastal Brand Finance Global 500 prestiižemate brändide edetabelis 4. koha, edastades muuhulgas Facebooki?
Ettevõtlusega alustamine on Eestis väga lihtsaks tehtud. Avad ettevõtjaportaali, teed mõned klõpsud ja maksad riigilõivu. Kümmekond minutit ja paarsada eurot hiljem oledki seaduse silmis ettevõtja. Loomulikult ei piirdu mugavus pelgalt õiguskeskkonna ja infosüsteemidega, tõdeb Tallinna Ülikooli Avatud akadeemia startup-ettevõtluse ja partnersuhete ekspert ja kutsekooli noorte äriprogrammis “Samsung Digi Pass” õpilasi koolitanud Marek Mühlberg.
Arvutipargi renditeenus on mugav, säästlik ja (tuleviku)kindel. Green IT tegevjuht Asko Pukk usub, et ettevõtete äriline fookus peab alati olema enda põhitegevusel, sektoril, mida teatakse peensusteni, et olla konkurentidest paremad – just selleks vajaliku aja ja raha renditeenus vabastab.