• 12.02.18, 18:16
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine

Kutsekoolinoored pakuvad ühiskonna probleemidele digitaalseid lahendusi

Eesti kutsekoolinoortel on veel vaid mõni nädal aega, et mentorite kaasabil valmis saada digilahendused, millega erinevad igapäevased tegevused nutikalt lihtsamaks ja mugavamaks muuta. Noorte digileiutistega on kõigil huvilistel võimalik tutvuda 21. veebruaril e-Estonia Showroomis, kui 33 finalisti hulgast parimad projektid välja selgitatakse.
Kutsekoolinoored Digi Passi programmis.
  • Kutsekoolinoored Digi Passi programmis.
Tänavu teist korda toimuva digipädevuste programmi “Samsung Digi Pass” finaali on jõudnud noored seitsmest koolist üle Eesti. Programmi raames panevad õpilased proovile oma digioskused ja mõtlevad välja nutikaid lahendusi erinevate eluvaldkondade probleemide lahendamiseks. Nii näiteks tahavad Rakvere Ametikooli logistika-eriala õppurid lahendada spetsiaalse rakenduse abil väikemahulise kaubaveo probleeme, Tallinna Tööstushariduskeskuse noormehed on loomas äppi, mis annab reaalajas ülevaate külmkapi sisust ja seal riknevatest toiduainetest ning Luua Metsanduskooli meeskonna poolt välja pakutud digilahendus aitab planeerida ja visualiseerida maastikku 3D formaadis.
Tallinna Ülikooli digitehnoloogiate instituudi vanemteadur ja kutsekoolinoorte digioskusi arendava õppeprogrammi “Samsung Digi Pass” autor Mart Laanpere tõdeb, et lisaks erialastele oskustele IT-s on edu tagamiseks oluline mõista näiteks ka meeskonnatöö olulisust, osata oma aega planeerida, prioriteete seada ning tegevusi eesmärgistada. “Tahame Digi Passi projekti kaudu luua noortele kogenud IT-sektori mentorite toel varakult arusaama, kuidas luua oma eriala kontekstis edukaid digilahendusi, kus lisaks tehnilisele poolele on oluline roll ka lahenduse eesmärgil, meeskonna omavahelisel suhtlusel, projekti planeerimisel ja vastutuse jagamisel,” tõi Laanpere näiteid ja kutsus kõiki finaalüritusele, kus õpilased oma digitaalseid ideelahendusi esitavad.
Teiste ekspertide seas on kutsekoolinoorte ideelahenduste mentoriks G4S tehnoloogia arendusjuht Viljar Kont, kelle sõnul on põnev kogeda, kuidas noored asuvad julgelt igapäevaseid probleeme lahendama. "Selle meeskonna puhul, keda juhendan, on väga põnev näha, kuidas noortel on soov pakkuda lahendusi probleemidele, mida nad iga päev enda ümber näevad. Nii näiteks on minu meeskonna noored Ida-Virumaa Kutsehariduskeskusest asunud looma spetsiaalset rakendust piirkonna turvalisuse küsimuste lahendamiseks," kirjeldas Kont noorte ambitsioonikat plaani, mille elluviimisel ta neile tuge pakub.
"On loomulik, et kohe alguses ei teagi noored, kuidas lahenduse konseptsiooni üles ehitada ja miks on lisaks konkreetsele tehnilisele lahendusele oluline see esmalt n-ö äriprojektina valmis planeerida ning kohe ka “suuremale pildile” mõelda. Siin saamegi mentoritena abiks olla, oma kogemusi jagada ja noortele nõu anda. Nii näiteks arutame koos õpilastega, kuidas ühte digilahendust esmalt ette valmistatakse ja selle käigus defineeritakse, kes on antud teenuse klient/segment, mis on selle teenuse põhi- ja lisafunktsionaalsus, kes on teenuse võimalikud osapooled ja lõpuks - kuidas tekib sellest teenusest äri. Seejärel saab veel mõelda, kuidas teenust arendatakse, millest arendust finantseeritakse, kuidas teenus turule tuuakse ja laiemalt kasutusse võetakse," selgitas Kont IT-sektoris tegutsevate mentorite rolli projektis.
Kõikide Digi Passi programmi finaali pääsenud lahendustega oodatakse huvilisi tutvuma 21. veebruaril kell 13.00 e-Estonia Showroomi (Lõõtsa 2a, Tallinn), kus noored esitlevad žüriile oma projekte ning selguvad parimate digipädevustega võistkonnad, keda tunnustatakse erinevate auhindadega.
Tänaseks juba neli kuud kestnud “Samsung Digi Pass” on Tallinna Ülikooli teadurite poolt välja töötatud uuenduslik ja võimalusterohke koolitusprogramm kutsekooliõpilastele vanuses 14–19. Koolitus aitab osalejatel omandada digivaldkonna ettevõtluses olulisi oskuseid, mis aitavad noori tuleviku karjäärivalikutes. Programmi ajal saavad noored osa mitmekülgsest koolitusest ja teevad koostööd mentoritega noorte poolt välja pakutud ideelahenduste arendamiseks.
Programmi finaali on pääsenud tänavu 33 noort Tallinna Tööstushariduskeskusest, Tallinna Kopli Ametikoolist, Rakvere Ametikoolist, Võrumaa Kutsehariduskeskusest, Ida-Virumaa Kutsehariduskeskusest, Luua Metsanduskoolist ning Tartu Kutsehariduskeskusest.
Lisaks turvaettevõttele G4S on noorte mentoriteks ka kasutajakogemuse disaini ning ärianalüüsi ja tarkvaraarenduse ettevõte Trinidad Wiseman, IT ettevõtjaid töötajatega ühendav idufirma Meetfrank, häkatone korraldav sihtasutus Garage48, sihtasutus Erametsakeskus/Eesti Metsameistri kontrollüksus ning tervisetehnoloogiaettevõte Cognuse OÜ.

Seotud lood

Uudised
  • 25.02.18, 10:49
Nutikas pakiveo jagamisteenuse äpp tõi noortele leiutajatele auhinnalise esikoha
Noorteprogrammi Digi Pass finaalüritusel sai peavõidu pakiveo jagamisteenuse äpi leidliku ideelahenduse eest Rakvere Ametikooli meeskonnale FCQ Trans. Oma nutikate ideelahendustega võistles finaalis 10 kutsekoolinoorte meeskonda kõikjalt üle Eesti.
Uudised
  • 07.02.18, 08:11
8 kasulikku viidet ettevõtlikule noorele digiteadmiste täiendamiseks
Noortelt oodatakse üha enam digioskusi, mis aitaksid kaasa nii õppetöös kui ka tulevases ametikohas. Nii näiteks soovivad paljud tööandjad, et noored teaksid ja oskaksid digitehnoloogiaid oma töös parimal moel ära kasutada. Pirje Jürgens Tallinna Ülikooli digitehnoloogiate instituudist jagab nõu, milliseid kanaleid tasuks noortel jälgida, et oma oskusi selleks juba varakult arendada.
Uudised
  • 25.02.18, 12:52
Huvitav ajalugu: toidukaupade tootjast tehnoloogiahiiuks
25. veebruaril esitletakse maailma suurimal mobiiliseadmete messil World Mobile Congress selle aasta üht oodatuimat nutitelefoni, Samsungi uut lipulaeva. Aga kas ja kui palju me tegelikult teame sellest Lõuna-Korea ettevõttest, mis tähistab tänavu 1. märtsil oma 80. sünnipäeva ning saavutas 2018. Aastal Brand Finance Global 500 prestiižemate brändide edetabelis 4. koha, edastades muuhulgas Facebooki?
Uudised
  • 27.01.18, 12:34
Mida pidada silmas oma esimest ettevõtet luues?
Ettevõtlusega alustamine on Eestis väga lihtsaks tehtud. Avad ettevõtjaportaali, teed mõned klõpsud ja maksad riigilõivu. Kümmekond minutit ja paarsada eurot hiljem oledki seaduse silmis ettevõtja. Loomulikult ei piirdu mugavus pelgalt õiguskeskkonna ja infosüsteemidega, tõdeb Tallinna Ülikooli Avatud akadeemia startup-ettevõtluse ja partnersuhete ekspert ja kutsekooli noorte äriprogrammis “Samsung Digi Pass” õpilasi koolitanud Marek Mühlberg.
  • ST
Sisuturundus
  • 06.12.24, 13:34
Tehnoloogia, protsessid. Kui tugev on sinu ettevõte kui “maja”?
Kujuta ette, et sinu ettevõte on nagu maja, mis peab vastu vihmale, tormile ja ajahambale. Selle tugevus sõltub vundamendist, kandvatest seintest ja katusest. Kui mõni neist pole paigas, võib maja muutuda ebastabiilseks.

Hetkel kuum

Liitu uudiskirjaga

Telli uudiskiri ning saad oma postkasti päeva olulisemad uudised.

Tagasi ITuudised esilehele