• 07.02.18, 08:11
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine

8 kasulikku viidet ettevõtlikule noorele digiteadmiste täiendamiseks

Noortelt oodatakse üha enam digioskusi, mis aitaksid kaasa nii õppetöös kui ka tulevases ametikohas. Nii näiteks soovivad paljud tööandjad, et noored teaksid ja oskaksid digitehnoloogiaid oma töös parimal moel ära kasutada. Pirje Jürgens Tallinna Ülikooli digitehnoloogiate instituudist jagab nõu, milliseid kanaleid tasuks noortel jälgida, et oma oskusi selleks juba varakult arendada.
Pirje Jürgens koolitamas kutsekoolinoori programmis Samsung Digi Pass
  • Pirje Jürgens koolitamas kutsekoolinoori programmis Samsung Digi Pass
Täna on digioskuste arendamine ja uute teadmiste omandamine üsna lihtne - vaja on vaid pealehakkamist ja tahtmist, sest kasulikke materjale nii programmeerimise, tehnoloogiavaldkonna uuenduste kui ka edukate eeskujude kohta leiab nii veebist kui ka põnevatest noorteprogrammidest. Jagan mõned soovitused, kuidas end digimaailmaga veelgi paremini kurssi viia ja sealt endale kasulikke oskusi noppida:
Progetiiger - Progetiigri veebis progetiiger.ee leidub õppimiseks palju kasulikke programmeerimisäppe igas vanuses noortele, nii erinevate ainevaldkondade kui ka tegevuste raames, alates algajatele mõeldud programmeerimisest kuni 3D disainiõpetusteni.
Häkatonid - Erinevates noortele mõeldud ärikiirendites saab järgi proovida põnevaid digiteemalisi äri-ideesid. Samuti saab kaasa vahvad mentorid, kes lahendusi arendada ja äriplaane luua aitavad. Huvi korral tasub jälgida näiteks Garage48 tegemisi nende veebilehelt või Facebookist, samuti korraldab iga-aastaseid digioskuste arendamise koolitusi ka Samsungi Digi Passi programm.
Tehnouudiste portaalid - Digitark.ee ja Geenius.ee on vahvad kodumaised uudisvood nii veebis kui Facebookis, kus jagatakse põnevaid lugusid ning kasulikke nippe uue tehnoloogia kohta. Nii näiteks võid leida portaalidest õpetusi, kuidas veebinari korraldada või Instagramis atraktiivset sisu luua. Välismaistest portaalidest võiks siin välja tuua CNET’i, millel on ka asjalik Youtube-kanal.
Ülikoolide IT-kursused - Nii Tallinna Ülikool, Tallinna Tehnikaülikool kui ka Tartu Ülikool on töötanud välja kasulikke kursuseid, millel saab osaleda ka ilma ülikoolis õppimata. Nii näiteks saab Tallinna Ülikooli Avatud Akadeemia koolitusveebist tlu.ee/koolitus valida kursuseid kasvõi mobiilirakenduse disaini õppimiseks. Samuti kutsub Tallinna Ülikooli Õpilasakadeemia gümnaasiumi- ja kutseõpilasi osalema erinevatel kursustel reklaamist 3D-mudeldamiseni. Lugematul hulgal kursuseid leidub ka välismaistel veebilehtedel, mille seast on üheks tunnustatuimaks näiteks Coursera.
Õpilasportaalid - Näiteks nii veebilehel noortegija.ee kui ka Facebookis sama nime all asuv noorteportaal jagab kasulikku infot ettevõtlikele noortele mõeldud sündmuste, kogemuslugude ja koolituste kohta, millest mitmed on seotud just digioskuste arendamisega. Samuti leidub Archimedese lehel noored.ee või Noorteagentuuri Facebookis kasulikke noortele mõeldud koolitusi, noorteprogramme ja õpilasvahetusi, mille käigus on samuti võimalik oma digioskusi täiendada.
Noorteorganisatsioonid - Kindlasti tasub pilk peal hoida erinevate noorteorganisatsioonide tegemistel, sest lisaks enda korraldatud koolitustele ja üritustele jagavad noorteorganisatsioonid häid viiteid ka teistele sündmustele, kus osaledes on võimalik ka oma digioskused uuele tasemele viia. Nii näiteks korraldab Eesti Noorteühenduste Liit tänavu uute meediatehnoloogiate tundmaõppimiseks koostöös Briti Nõukoguga noortele mõeldud “Projekt X” koolituse ja kutsub noori kaasa kutsekooliõppurite digioskuste arendamise programmis Samsung Digi Pass. Ülevaate Eestis tegutsevate noorteorganisatsioonide kohta leiab Eesti Noorteühenduste Liidu veebilehelt enl.ee.
Kooli infokanalid - Tihti jagatakse just kooliga seotud infokanalites - näiteks eKoolis, Stuudiumis, kooli Facebooki-lehel või stendil infot põnevate projektide kohta, kus ettevõtlikud noored ennast proovile saavad panna. Üheks selliseks projektiks on tänavu näiteks spetsiaalne kutsekoolinoortele mõeldud programm Samsung Digi Pass, mis ongi loodud spetsiaalselt just noorte digioskuste arendamiseks ja kus mitukümmend noort koos mentoritega erinevaid digilahendusi arendada proovivad.
Iidolid - Kindlasti tasub pilk peal hoida ja õppida ka oma eeskujude loomingust - olgu nendeks sotsiaalmeediakanalite staarid, kes oskavad digikanalid enda kasuks väga hästi toimima panna, või hoopis inspireerivad kõnelejad TED konverentsikõnede videod Youtubes.
Kasulikke nõuandeid jaganud Pirje Jürgens korraldab tänavu noorte digioskusi edendavat noorteprogrammi “Samsung Digi Pass” - tegemist on neljakuulise uuendusliku ja võimalusterohke koolitusprogrammiga kutsekooliõpilastele vanuses 14–19. Koolitus aitab osalejatel omandada digivaldkonna ettevõtluses olulisi oskuseid, mis aitavad noori tuleviku karjäärivalikutes. Programmi ajal saavad noored osa mitmekülgsest koolitusprogrammist ja teevad koostööd mentoritega noorte poolt välja pakutud ideelahenduste arendamiseks. Koolitusprogrammi finaal, kus noored oma ideelahendusi esitlevad, toimub 21. veebruaril.

Seotud lood

Uudised
  • 12.02.18, 18:16
Kutsekoolinoored pakuvad ühiskonna probleemidele digitaalseid lahendusi
Eesti kutsekoolinoortel on veel vaid mõni nädal aega, et mentorite kaasabil valmis saada digilahendused, millega erinevad igapäevased tegevused nutikalt lihtsamaks ja mugavamaks muuta. Noorte digileiutistega on kõigil huvilistel võimalik tutvuda 21. veebruaril e-Estonia Showroomis, kui 33 finalisti hulgast parimad projektid välja selgitatakse.
Uudised
  • 29.12.17, 12:08
Eksperdi soovitused: 5 nutilubadust uueks aastaks
Kohe on käes öö, mil inimesed annavad lugematul hulgal lubadusi uueks aastaks. Mõned neist realiseeruvad, kuid paljud jäävad vaid lubadusteks. Et tänavu läheks teisiti ning lubadused oleksid teostatavad, pakub tehnoloogiaekspert, Samsung Eesti mobiilidivisjoni juht Antti Aasma välja viis lihtsat nutilubadust, mis tasuks uue aasta sihiks võtta.
Uudised
  • 25.02.18, 10:49
Nutikas pakiveo jagamisteenuse äpp tõi noortele leiutajatele auhinnalise esikoha
Noorteprogrammi Digi Pass finaalüritusel sai peavõidu pakiveo jagamisteenuse äpi leidliku ideelahenduse eest Rakvere Ametikooli meeskonnale FCQ Trans. Oma nutikate ideelahendustega võistles finaalis 10 kutsekoolinoorte meeskonda kõikjalt üle Eesti.
Uudised
  • 25.02.18, 12:52
Huvitav ajalugu: toidukaupade tootjast tehnoloogiahiiuks
25. veebruaril esitletakse maailma suurimal mobiiliseadmete messil World Mobile Congress selle aasta üht oodatuimat nutitelefoni, Samsungi uut lipulaeva. Aga kas ja kui palju me tegelikult teame sellest Lõuna-Korea ettevõttest, mis tähistab tänavu 1. märtsil oma 80. sünnipäeva ning saavutas 2018. Aastal Brand Finance Global 500 prestiižemate brändide edetabelis 4. koha, edastades muuhulgas Facebooki?
  • ST
Sisuturundus
  • 13.11.24, 07:00
Arvutipargi renditeenusega investeerib ettevõtja oma põhiärisse
Arvutipargi renditeenus on mugav, säästlik ja (tuleviku)kindel. Green IT tegevjuht Asko Pukk usub, et ettevõtete äriline fookus peab alati olema enda põhitegevusel, sektoril, mida teatakse peensusteni, et olla konkurentidest paremad – just selleks vajaliku aja ja raha renditeenus vabastab.

Hetkel kuum

Liitu uudiskirjaga

Telli uudiskiri ning saad oma postkasti päeva olulisemad uudised.

Tagasi ITuudised esilehele