• 11.08.17, 17:21
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine

Digivahendid appi: kuidas luua tasuta interaktiivset e-õppe keskkonda

Õppeprotsess on muutumas õpetajakesksest õppijakeskseks. Õppija asub nüüd õppeprotsessi keskel, võtab vastutuse oma õppimise eest, püstitab eesmärke ja analüüsib nende saavutamist. Tähtis roll on siin digivahenditel.
Digiseadmetes töötavate e-õppevahenditega saab koolituse muuta õppijakesksemaks ja huvitavamaks
  • Digiseadmetes töötavate e-õppevahenditega saab koolituse muuta õppijakesksemaks ja huvitavamaks Foto: Glenn Carstens-Peters
Õpihaldussüsteem
Õpihaldussüsteemis ehk e-õppe keskkonnas saab luua ja hallata koolitusi ja kursusi, seal on mitmeid sisu loomise ja vahendamise ning materjalide (testid, rühmatööd, harjutused) üleslaadimise võimalusi.
Moodle. Üks levinum vabavaraline õpihaldussüsteem, mida kasutab ligi 90 miljonit inimest ja mis on tõlgitud 120 keelde (sh eesti keelde). Moodle’it arendatakse pidevalt, see toetab haridusvaldkonnas levinud tehnilisi standardeid (SCORM, TinCan API, õpimärgid e OpenBadges) ning moodsaid õppemeetodeid. Moodle’is saab koguda andmeid ja mustreid õppijate tegevuse kohta kursusel.
ILIAS. Moodle’i alternatiiv, vabavaraline keskkond, mis on kasutusel Eesti kaitseväes ja selle versioonil 3.9.3 on NATO salajase võrgu sertifikaat.
Eliademy. e-õppe keskkond, mille Moodle’i baasil arendas Soome idufirma. Lihtsam kasutada, võimalusi on küll vähem kui Moodle’is. Tavakasutajatele tasuta.
Video
Videost (ekraanivideod, loengud, lavastatud situatsioonid, õppefilmid) on lihtne uusi teadmisi omandada, sest kaasatakse kuulmine ja nägemine. Õppevideole võib lisada küsimusi, mis aktiveerivad mõtlemist ja toetavad teadmiste omandamist. Pikkus võiks jääda 15 minuti piiresse. Mahukama teema võiks jagada alateemadeks ja teha eraldi klipid.
Ekraanivideo sobib hästi tarkvara tutvustamiseks või arvutis tehtavate toimingute õpetamiseks (nt ID-kaardi tarkvara paigaldamine).
Screencast-o-Matic. Tasuta rakendus, mis sobib näiteks Ekraanivideo tegemiseks.
EdPuzzle. Saab kasutada interaktiivsete küsimuste lisamiseks.
Camtasia Studio. Professionaalne lahendus videotöödeks, mida kasutatakse ka Eesti haridusasutustes.
Veebiseminar
Veebiseminare ehk veebipõhiseid kohtumisi reaalajas on hea korraldada, kui koolitusel osalejad asuvad geograafiliselt eri paikades.
Valik webinaride rakendusi: BigBlueButton Zoom.us, Skype, Anymeeting, Adobe Connect.
Esitlus
Esitluse loomiseks on palju vahendeid.
OfficeMix MS PowerPointi tasuta lisaprogramm, mis võimaldab salvestada esitlust ekraanivideona, joonistada salvestuse ajal slaidile, lisada enesekontrolli küsimusi jpm.
Prezi, Visme sobib hästi infograafika loomiseks.
Powtoon ajajoonega, filmi/multifilmi loomiseks.
Haiku Deck minimalistlik, graafiline esitlus.
Nutiseadmete rakendused
Testidele, küsitlustele vastamine, nt Mentimeter, Socrative.
Backchannel ehk koolituse ajal kommentaaride/ tagasiside kogumine, nt Todaysmeet.com.
QR-koodide mängud.
Ühistööd, ajurünnakud, nt Padlet, Google Docs, OneDrive, BubblUs, MindMup.
Pildilugude, kollaažide, videolugude loomine koos hilisema analüüsiga.
GPS-mängud, strateegilised mängud, nt Loquiz rakendus, ja muud tegevused väljaspool asutust.
Testid ja viktoriinid
Testi all mõeldakse automaatse tagasiside ja ajapiiranguga teadmiste kontrolli. Õppimisel soovitame kasutada teste, mida koolitaja ei hinda ja mida kasutatakse teadmiste kinnistamiseks.
Mõned tasuta testide/ mängude/viktoriinide loomise vahendid:
LearningApps testid, mängud, ristsõnad.
Quizizz auditoorselt nutiseadmega või iseseisvalt kodus tegemiseks, võistlusmomendiga.
Triventy testi loomine paaris või rühmas.
Quizlet mänguline sõnade ja mõistete õppimine.
JeopardyLabs kuldvillak.
Autor: Veronika Rogalevitš, Tallinna ülikooli e-õppe keskuse haridustehnoloog

Seotud lood

Uudised
  • 07.08.17, 14:15
Ettevõtluskõrgkooli juht: e-Eesti? Eesti keele õppe äppe on täpselt null
Ettevõtluskõrgkooli Mainor tegevjuhi Kristjan Oadi sõnul on aina selgem, et jutt e-liidrist Eestist on õõnes minevikusaavutuste najal liulaskmine. Meil on hädasti vaja tarka välistööjõudu, kuid pole ühtegi äppi, mis moodsalt ja mugavalt eesti keelt õpetaks.
  • ST
Sisuturundus
  • 30.12.24, 13:50
Ekspert: Eesti firmad on avastamas andmebaaside pilvemigratsiooni strateegilist potentsiaali
Eesti IT-sektoris on pilvetehnoloogiate kasutuselevõtt kasvanud viimastel aastatel märkimisväärselt, kuid paljud organisatsioonid seisavad silmitsi suurte infrastruktuuriliste muudatuste vajadusega. Üheks oluliseks sammuks selles arengus on andmebaaside migratsioon pilvepõhisele platvormile, näiteks Azure'i pilve. Õnneks on märgata trendi, mille kohaselt näevad kohalikud IT-juhid seda protsessi mitte ainult tehnilise muudatusena, vaid võimalusena suurendada organisatsiooni paindlikkust, turvalisust ja innovatsiooni.

Hetkel kuum

Liitu uudiskirjaga

Telli uudiskiri ning saad oma postkasti päeva olulisemad uudised.

Tagasi ITuudised esilehele