Eesti kaitsetööstusettevõte Milrem, USA ettevõte Qinetiq North America (QNA) ning Norra suurim kaitsetehnika tootja KONGSBERG on alustanud koostööd mehitamata maismaasõidukite arenduse vallas. Ettevõtete esimene ühistoode on väljas sel nädalal USAs toimuvad messil GRCCE.
Virginia osariigis Springfieldis toimuval ühel olulisemal mehitamata platvormide üritusel Ground Robotics Capabilities Conference & Exhibition esitlevad ettevõtted ühistoodet, mis põhineb Milremi mehitamata roomiksõidukil THeMIS, KONGSBERGi relvaplatvormil PROTECTOR ning QNA mehitamata sõidukite juhtsüsteemil.
Milremi jaoks on tegemist esimese tankitõrjesüsteemi Javelin kandva relvasüsteemi integreerimisega THeMISe platormile.
„Koostöö Euroopa ühe kaitsevaldkonna tehnoloogialiidri KONGSBERGi ning koostöö jätkamine QInetiQ North Americaga on Milremi jaoks väga oluline võimalus,“ sõnas Milremi tegevjuht Kuldar Väärsi ja lisas, et PROTECTORi integreerimine näitab ilmekalt, kui lihtne on erinevaid süsteeme Milremi THeMISe platvormile lisada.
Möödunud aasta oktoobris esitlesid Milrem ning QNA USAs oma esimest sellele turule mõeldud sõidukit Titanit, mis on mõeldud jalgsi patrullivate sõdurite varustuse kandmiseks. See sõiduk põhineb THeMISe platvormil ning QinetiQ North America arendatud juhtsüsteemidel TRC (Tactical Robot Controller) ja RAK (Robotic Appliqué Kit). Sama sõiduk on väljas ka GRCCE-l ning seda saab samuti kasutada mitmete pealisehituste kandmiseks.
Milrem on koos mehitamata sõidukiga arendamas ka põhjalikku kontseptsiooni rollidest, milles mehitamata lahendused võiksid tuleviku sõjaväljal sõduritega ühiselt tegutseda.
Projekt nimega Digital Infantry Battlefield Solution viiakse läbi mitmete ülikoolidega, sh Kaitseväe Ühendatud Õppeasutuste, Läti Kaitseakadeemia, Läti Rahvusvaheliste Suhete Instituudi, Riia Tehnikaülikooli, Tartu Ülikooli ning Tallinna Tehnikaülikooliga.
Projekti esimene osa valmis mullu detsembris ning praegu käib töö taktikalise analüüsi kallal.
TAUST
Milrem on Eesti tehnikalahenduste pakkuja, mis on spetsialiseerunud militaar- ja tööstustehnoloogiate väljatöötamisele, remontimisele ja hooldusele. Ettevõtte kaks peamist tegevusala on mehitamata sõidukite arendamine ning militaarse rasketehnika hooldus ja remont. Milrem on Eesti Kaitsetööstuse Liidu liige.
Seotud lood
Kaitsetööstusettevõte Milrem ning Kaitseliit sõlmisid täna koostööleppe, mille raames hakkab Kaitseliit õppuste käigus testima ettevõtte poolt väljatöötatud mehitamata roomiksõidukit THeMIS. Testimistelt saadud infot kasutab ettevõtte toote ja sellega seotud taktikaliste lahenduste edasiarendamiseks.
Taiwanis toimunud mainekal tehnoloogiakonverentsil InnoVEX esines 2. juunil ettekandega Eestis roomiksõidukeid arendava Milremi ja Eesti Kaitsetööstuse Liidu juht Kuldar Väärsi, kelle sõnul muudab Eestis arendatav tehnoloogia tuleviku lahinguvälju.
Pariisis Euroopa olulisimal kaitsevaldkonna messil Eesti kaitsetööstust esindanud ettevõtted sõlmisid mitmeid olulisi rahvusvahelisi koostööleppeid ning tunnustavad kaitseministeeriumit Eesti firmade usaldusväärsuse kasvatamisel.
Eesti suursaadik Ameerika Ühendriikides Eerik Marmei ja USA abikaitseminister Jim Townsend Pentagonis allkirjastasid 22. juunil kaitsealase teadus- ja arenduslepingu.
Arvutipargi renditeenus on mugav, säästlik ja (tuleviku)kindel. Green IT tegevjuht Asko Pukk usub, et ettevõtete äriline fookus peab alati olema enda põhitegevusel, sektoril, mida teatakse peensusteni, et olla konkurentidest paremad – just selleks vajaliku aja ja raha renditeenus vabastab.