• 03.06.16, 20:45
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine

Eesti ettevõte Aasia suurimal IT messil: robottehnoloogia annab lahinguväljale uue võimekuse

Taiwanis toimunud mainekal tehnoloogiakonverentsil InnoVEX esines 2. juunil ettekandega Eestis roomiksõidukeid arendava Milremi ja Eesti Kaitsetööstuse Liidu juht Kuldar Väärsi, kelle sõnul muudab Eestis arendatav tehnoloogia tuleviku lahinguvälju.
Eesti ettevõte Aasia suurimal IT messil: robottehnoloogia annab lahinguväljale uue võimekuse
  • Foto: Kuvatõmmis
Väärsi sõnul tegelevad Eesti kaitsetööstuse ettevõtted kontseptuaalselt uute lahenduste arendamisega, mis võivad tulevikus muuta nii sõja nägu kui ka jõudude tasakaalu lahinguväljal. „Inimelu on kõige kallim vara, mida riigid lahinguväljale saadavad. Seni on paratamatus, et sõda tähendab ka paljude sõdurite eludega riskimist. Samas näeme, et algamas on uus ajajärk, kus tehnika ei ole enam lihtsalt inimest toetamas, vaid teatud ülesannetes hoopis asendab sõdureid,” sõnas Väärsi.
Väärsi tõi Taipeis toimuval IT messi Computex raames peetaval mainekal tehnoloogiakonverentsil InnoVEX näiteks Milremi poolt arendatud mehitamata roomiksõidukit, mis saab asendada inimest lahinguväljal tänu oma laiale kasutusalale. THeMIS’it saab kasutada nii tuletoetuseks, luureks, lahingmoona transpordiks ja ka näiteks haavatute toimetamiseks ohutusse alasse. Eesti Kaitsevägi testis THeMIS’t ka Kevadtormi raames.
Targad autonoomsed süsteemid muudavad ekspertide sõnul 5-10 aasta perspektiivis oluliselt sõjaliste võimekuste arendamist ja rakendamist ning eriti kiiret arengut ennustatakse lähiaastail just autonoomsete maismaaplatvormide sektorile.
Teine kaitsetööstuse arengusuund maailmas on Väärsi sõnul jätkuvalt suuremad relvad, raskemad ja paremini soomustatud sõidukid aga ka hulgaliselt nutitehnoloogiat. “Eesti on maailmas esirinnas just tarkade lahenduste valdkonnas, mis keskpikas perspektiivis muudavad sõdurite elu mugavamaks ja turvalisemaks ning suurendavad situatsiooniteadlikkust,” rääkis Väärsi.
Mehitamata sõidukite kasutamises lahinguväljal ei ole Väärsi sõnul midagi uut, samas on tööstus veel kaugel eneseteadlikust lahendusest, mis kopeerib inimese mõtlemisvõimet. “Kui vaatame tänast tehnoloogiat, siis on olemas kõik vajalik, et tuua targad autonoomsed maismaalahendused lahinguväljale. Julgen ennustada, et näeme üha kasvava keerukusega maismaalahendusi sõjalistes ülesannetes. Ja tegemist ei ole lihtsalt kõrgtehnoloogiliste tehnikavidinatega, mis on antud jalaväe kasutusse, vaid täiesti uue võimekusega, mis muudab kaugemas tulevikus sõja nägu ning jõudude tasakaalu,” ennustas Väärsi.
Milremi THeMIS arendus toimub koostöös Kaitseministeeriumi ja Eesti Kaitseväega. Milrem teeb koostööd ka mitmete Eesti, Läti ja Leedu ülikoolide ning ettevõtetega.

Seotud lood

Uudised
  • 19.06.16, 23:19
Euroopa kaitsevaldkonna messilt naasesid ettevõtjad oluliste koostöölepetega
Pariisis Euroopa olulisimal kaitsevaldkonna messil Eesti kaitsetööstust esindanud ettevõtted sõlmisid mitmeid olulisi rahvusvahelisi koostööleppeid ning tunnustavad kaitseministeeriumit Eesti firmade usaldusväärsuse kasvatamisel.
Uudised
  • 23.06.16, 20:05
Millised on Eesti ja USA vahel sõlmitud kaitsealase teadus- ja arenduslepingu võimalused?
Eesti suursaadik Ameerika Ühendriikides Eerik Marmei ja USA abikaitseminister Jim Townsend Pentagonis allkirjastasid 22. juunil kaitsealase teadus- ja arenduslepingu.
Uudised
  • 23.01.17, 16:15
Euroopa strateegiliste küberõppuste hanke võitis Eesti ettevõte
Eesti küberjulgeoleku ettevõte BHC Laboratory OÜ võitis Euroopa Kaitseagentuuri hanke strateegiliste küberõppuste korraldamiseks järgneval kahel aastal neljas Euroopa Liidu liikmesriigis.
Uudised
  • 09.12.16, 13:10
Robotid asendavad tulevikus sõdureid kõige ohtlikemates olukordades
Eesti kaitsetööstusettevõtte Milremi poolt tellitud ning erinevate organisatsioonide akadeemikute poolt kokkupandud uuringu kohaselt hakkavad järgmise aastakümne jooksul targad mehitamata sõidukid (UGV) sõdureid kõige ohtlikemates olukordades välja vahetama.
  • ST
Sisuturundus
  • 06.12.24, 13:34
Tehnoloogia, protsessid. Kui tugev on sinu ettevõte kui “maja”?
Kujuta ette, et sinu ettevõte on nagu maja, mis peab vastu vihmale, tormile ja ajahambale. Selle tugevus sõltub vundamendist, kandvatest seintest ja katusest. Kui mõni neist pole paigas, võib maja muutuda ebastabiilseks.

Hetkel kuum

Liitu uudiskirjaga

Telli uudiskiri ning saad oma postkasti päeva olulisemad uudised.

Tagasi ITuudised esilehele