Efektiivsete e-teenuste pakkumiseks tuleb kasutajat detailideni tunda ja analüüsida, rääkis Nortali kasutajakogemuse ja teenusedisain juht Helen Kokk 27. oktoobril Tallinnas toimunud IT- ja ärianalüütikute konverentsil „Analysis Conference Estonia 2016“.
Teenusedisainis ja kasutajakogemuse kujundamisel on Koka sõnul võtmetähtsusega mitte üksnes andmete olemasolu oma klientide kohta, vaid ka nende andmete põhjalik analüüs ja mõtestamine tarbijapsühholoogia kontekstis.
„Kui sa ei tunne kasutajat detailideni – kuidas ta teenust tarbib, mis on tema jaoks erinevad sisemised ja välimised mõjutajad, siis võid teha väga kihvti IT-lahenduse või süsteemi, mille kasutatavus ja tulemused jäävad keskpäraseks. Mõistlik on alati alustada tarbija analüüsimisest,“ sõnas Kokk.
Olulised on nii kliendi emotsioonid, mõtted, maitse-eelistused, teenuse tarbimise keskkond kui ka see, kas teenust kasutades tegeleb klient paralleelselt muude asjadega ning mida ta teeb enne ja pärast teenuse kasutamist. „Põhjus, miks üks lahendus saab edukaks ja teine mitte, peitub detailides,“ märkis Kokk.
Palju võetakse Koka sõnul šnitti mujal maailmas läbi löönud lahendustest, kuid see ei pruugi omada soovitud tulemust. „On lihtne teha asju nii, nagu neid on ikka tehtud või võtta eeskuju mõnest edukast lahendusest, kuid ei tohi unustada küsimust „miks?“. Miks on see parim lahendus just selle teenuse ja konkreetsete klientide jaoks? Miks peaks sama lahendus töötama antud probleemi puhul? Miks-küsimine on universaalne tõde, mida on oluline endale ikka ja jälle meelde tuletada. Analüütikute jaoks, kelle igapäevane töö on leida sild selle vahel, mida soovib klient ning mida on vaja lõppkasutajale pakkuda, on see küsimus eriti hädavajalik,“ sõnas Kokk.
Arvamus, justkui konservatiivsemad teenused, näiteks avalikud teenused, ei vaja teenusedisaini ning peavad olema lihtsalt funktsiooni täitma, on Koka sõnul aegunud. „Teenusedisaini ja kasutajakogemuse mõistmine ei ole täna enam nice to have, see on must have,“ ütles Kokk.
Kliendieelistuste tundmisega sama oluline on Koka hinnangul teada, mis kliendile ei meeldi ning mis tekitab negatiivseid reaktsioone. „Negatiivsed emotsioonid panevad inimesed tegutsema. Me ei taha tunda end ebakindlana ja halvasti, mistõttu otsime ka teenuseid tarbides alateadlikult pidevalt positiivset emotsiooni,“ sõnas Kokk.
On tõestatud, et inimestele meeldib näiteks ootusärevus – teenuste disainis saab seda teadmist Koka sõnul kasutada kliendis positiivse emotsiooni loomiseks. „Võtame pakisaatmise teenuse. Me teame, et pärast tellimuse esitamist on pakk näiteks 5-7 päeva teel ning kui see jõuab kohale, saame vastava teavituse. Lisades teenusele aga võimaluse jälgida paki teekonda komplekteerimisest või laost väljumisest kuni paki kohale jõudmiseni on tarbijas äratatud positiivne ootusärevus,“ lisas Kokk.
Nortali korraldatud IT- ja ärianalüütikute konverentsil „Analysis Conference Estonia 2016“ oli koos üle 160 IT- ja ärianalüütiku rohkem kui 50 ettevõttest nii Eestist kui ka lähiriikidest. Konverentsi eesmärk oli jagada teadmisi ja kogemusi IT-teenuste arendamisel nii era- kui ka avalikus sektoris ning leida ühiselt lahendusi, kuidas muuta arendusprotsess veelgi kliendikesksemaks ja elimineerida kitsaskohad.
Seotud lood
Nortal ühineb läbi aktsiavahetuse Rootsi ettevõttega Element, mis on Põhja-Euroopa juhtiv strateegia- ja tehnoloogiaettevõte B2B turunduse ja müügi vallas. Ühinemise tulemusel lisandub Nortali teenuseportfelli uus ärisuund – Revenue Science, mis keskendub strateegilisele analüütikapõhisele kliendikontaktide genereerimisele, juhtimisele ja realiseerimisele.
Majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi infoühiskonna teenuste arendamise osakonna nõunik Risto Hinno rääkis täna Tallinnas toimunud IT- ja ärianalüütikute konverentsil „Analysis Conference Estonia 2016“, et tarbijate ootused avalike teenuste kvaliteedile on muutunud.
Äripäeva aasta ettevõtja tiitlile kandideerinud Priit Alamäe sõnul peab Eesti ühiskond olema leidlik ning vajadusel tegema isegi hullumeelsena näivaid käike.
Uue riigihangete registri arendusprojektis on valminud esimene osa – kasutajate vajadusi arvestav kujundus, otsingusüsteem ja töölauavaade. Rahandusministeeriumi, Rahandusministeeriumi Infotehnoloogiakeskuse ning tarkvara ja ärikonsultatsioonide ettevõtte Nortal loodav register jõuab kasutajateni 2018. aastal.
Kujuta ette, et sinu ettevõte on nagu maja, mis peab vastu vihmale, tormile ja ajahambale. Selle tugevus sõltub vundamendist, kandvatest seintest ja katusest. Kui mõni neist pole paigas, võib maja muutuda ebastabiilseks.