Tallinna Tehnikaülikooli 98. aastapäeva aktusel anti Tehnikaülikooli aasta vilistlase tiitel Maksu- ja Tolliameti peadirektor Marek Helmile. Ülikool tunnustab TTÜ sotsiaalteaduskonna vilistlast Helmi Eesti maksukeskkonna läbipaistvamaks muutmise ja maksupettuste tõkestamise ning laiaulatusliku ja innovaatilise IT süsteemide arendamise eest.
Varasemad aasta vilistlased Väino Kaldoja ja Toomas Luman hindavad kõrgelt Marek Helmi teeneid.
Ettevõtja, TTÜ kuratooriumi liige ja vilistlaskogu juhatuse esimees Väino Kaldoja kinnitab: „Eesti ettevõtjate lugupidamise võitnud Marek Helm on silmapaistvalt uuendanud Eesti maksusüsteemi. Ta on väga hinnatud arvamusliider ka teistes Balti riikides.“
Ehitusettevõtja, TTÜ audoktor ja vilistlaskogu juhatuse liige Toomas Luman lisab, et üle aastate tunnustab Tehnikaülikool vilistlast, kes on andnud oma panuse avalikus sektoris. „Just Helmi ja tema juhitud meeskonna erakordse töö tulemusena kogutakse Eestis käibemaksu rohkem, kui näiteks Lätis, kus riik on suurem ja maksumäär kõrgem. Viimase uuringu põhjal jääb Eestis kokku kogumata alla 10% teoreetilisest käibemaksu laekumisest, millega edestame paljusid vana Euroopa riike s.h. Saksamaad, mille seaduskuulekus on ju üldtuntud.“
Maksu- ja Tolliameti peadirektor Marek Helm: „Ma tänan Tallinna Tehnikaülikooli kõrge tunnustuse eest. TTÜst saadud haridus koos võimalusega kasutada otsustamisel paljude TTÜ õppejõudude ja vilistlastest ettevõtjate nõu ja kogemust, on mulle juhina andnud võimaluse saavutada.“
Marek Helm on Tallinna Tehnikaülikooli haldusjuhtimise magister, ta on lõpetanud ka Sisekaitseakadeemia tolli eriala. Ta on Maksu- ja Tolliameti peadirektor alates detsembrist 2011. Varasemalt on Marek Helm töötanud Rahandusministeeriumi asekantslerina, Siseministeeriumi sisejulgeoleku ühendasutuse loomise juhi, asekantsleri ning sisejulgeolekupoliitika osakonna juhatajana. Enne seda oli Helm Maksu- ja Tolliameti peadirektori asetäitja ning Tolliameti Edela tolliinspektuuri juhataja.
TTÜ on valinud aasta vilistlasi alates 1996. aastast. Aasta vilistlaseks on valitud Hardi Meybaum, Tiit Vähi, Jaak Leimann, Toomas Sõmera, Toomas Luman, Jüri Mõis, Indrek Neivelt, Gunnar Okk, Toomas Annus, Väino Kaldoja, Tiina Mõis, Tarmo Noop, Valdo Kalm, Erkki Raasuke, Sandor Liive, Veiko Sepp, Andres Allikmäe, Hannes Tamjärv, Priit Rohumaa ja Ants Sild.
Aunimetusega avaldatakse tunnustust silmapaistvale ülikooli vilistlasele, inimesele, kelle tegevus on oluliselt edendanud Eesti ühiskonda hariduse, teaduse, tehnika, majanduse või kultuuri vallas või kellel on väljapaistvaid teeneid Tallinna Tehnikaülikooli ees.
Seotud lood
Maksu- ja tolliamet sõlmis lepingu käibemaksukohustuslase registreerimisega seotud funktsionaalsuste arendamiseks, mille abil saab käibemaksukohustuslasena registreerimise ja kustutamise avaldusi esitada elektroonselt e-maksuametis/e-tollis. Cybernetica ja Icefire poolt arendatav uus süsteem peaks olema kasutamiseks valmis järgmise aasta kevadel.
Aegunud reeglistik ei lase digitaalse majanduse eelistest kasu lõigata, ütles Riigikogu Euroopa Liidu asjade komisjoni esimees Kalle Palling.
Maksu- ja tolliameti, statistikaameti ning ettevõtjate ja teiste riigiasutuste esindajad leppisid kokku, et esimeses järjekorras vähendatakse ettevõtjate koormust palga ja tööjõu andmete esitamisel. Tehniline lahendus palga ja tööjõu andmete edastamise automatiseerimiseks valmib hiljemalt 2018. aasta 1. jaanuariks.
Neljapäeval, 10. novembril allkirjastasid Tallinna Tehnikaülikooli rektor akadeemik Jaak Aaviksoo ja Swedbank Eesti juhatuse esimees Robert Kitt koostöölepingu, mille kohaselt asub TTÜ ühes Swedbankiga arendama ülikooli majanduse ja IT valdkonna õppekavasid ning toetab koolinoortes ettevõtliku mõtteviisi kujundamist.
Riigi loodud IT-majad pakuvad erasektori IT-ettevõtetele järjest rohkem konkurentsi: võisteldakse tööjõuturul ja IT-firmadel on oht muutuda tööjõurendi pakkujateks, selgus Äripäeva raadio saates.