Uus isikutuvastusteenus, mis võimaldab inimest tuvastada isikut tõendava dokumendi ja veebikaamera abil, kannab nime Veriff. Tänu Veriffile saab edaspidi avada pangakonto, hoiustada raha või teha teisi finantstehinguid kontorit külastamata. Teenus laieneb ka e-residentidele.
Sarnast lahendust polnud varem võimalik Eestis kasutusele võtta, sest puudus seaduslik alus isikutuvastamiseks tehniliste vahendite kaudu finantsteenuste valdkonnas. Kolmapäeval võttis Riigikogu aga vastu uue Rahapesu ja terrorismi rahastamise tõkestamise seaduse, mis lõi juriidilise pinna innovaatilise toote kasutusele võtmiseks.
Veriffi tegevjuht Kaarel Kotkas selgitas, et Veriffi teenus haakub uue seadusega suurepäraselt. "Veriff on verifitseerimise šerif – meie kaitseme pettuste eest," ütles ta. Loodud tarkvaralahendus suudab lugeda isikut tõendavalt dokumendilt kõiki andmeid ning neid automaatselt riiklike registrite andmetega võrrelda. Isiku tuvastamine Veriffi abil võtab panga jaoks keskmiselt viis minutit.
Veriff kaitseb kelmuste eest
Kotkas rääkis, et tegevuse alustamine nõudis väga põhjalikke läbirääkimisi riiklike asutustega. “Tegime koostööd nii Siseministeeriumi kui Rahandusministeeriumiga. Kooskõlastused olid arusaadavalt äärmiselt detailsed, pääsemaks eraettevõttena ligi isikuandmetele,” ütles ta.
Veriff on löönud käed Eesti suurima netikaubamajaga Hansapost, mille käibest moodustavad suure osa järelmaksutehingud. “Uue lahenduse positiivne külg on see, et ausa kliendi jaoks ei muutu midagi, aga ebaausa elu läheb märksa keerulisemaks,” selgitas Hansaposti juhatuse liige Taavi Rajur. “Meie jaoks on oluline tagada, et kaupa telliv klient kasutab õiget identiteeti. See vähendab kelmuste katseid ja aitab kaitsta nii meie kliente kui koostööpartnereid,” selgitas Rajur. “Pikas vaates saame säästa ressursse tegevusteks, mis aitavad meil põhiteenuseid arendada ja turuosa kasvatada," lisas ta.
Mainekad investorid, mõjukad kliendid
Veriffi investoriteks on Mobi Solutions eesotsas Rain Rannu ja Linnar Viigiga ning Inbanki tütarettevõte Inbank Technologies. Viimase emafirmast Inbankist, saab ka Veriffi esimene pangast klient. Inbanki tegevjuht Jan Andresoo ütles, et Veriff võimaldab tuua panga teenused kõigi Eesti inimesteni.
“Veriffi kasutusvaldkonnad on lõputud, kuna isiku tuvastamise vajadus eksisteerib paljude tehingute puhul ning tehnoloogia areng on toonud kaasa suurema anonüümsuse teenuste kasutamisel. Näiteks meie kliendi jaoks tähendab virtuaalne isikutuvastus aja säästmist ja võimalust erinevaid teenuseid kasutada, panga jaoks muutub tegutsemine aga turvalisemaks,” sõnas Andresoo. Ta lisas, et Veriffi lahendusel on suur rahvusvaheline potentsiaal, kuna teenust on võimalik kohandada sobivaks ka teistele riikidele.
Praeguseks on Veriff sõlminud koostöölepingu jagamismajanduse lipulaeva Uberiga. Uber Eesti tegevjuht Enn Metsari sõnul analüüsitakse hetkel, kuidas saaks Veriffi kasutada Uberi juhtide tausta kontrollimise tõhustamiseks. "Väärtustame turvalisust ja head teenindust, mistõttu on taustakontroll meile alati oluline. Veriff pakub võimalust töömahukat protsessi efektiivsemaks muuta, tagades väga hea kvaliteedi ja kasutajakogemuse. Seetõttu soovime tulevikus integreerida Veriffi teenused oma registreerimisprotsessiga," ütles ta.
- Kaspar Korjus, Kaarel Kotkas, Jan Andresoo ja Rain Rannu Foto: Veriff
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
25. oktoobril ITuudised.ee ja Äripäeva korraldatud IKT Aastakonverentsil kutsus MKMi asekantsler IT-ettevõtjaid üles häält tegema ja riigilt rohkem nõudma.
Kui varem tuli pangakonto külastamiseks vältimata kontorit külastada, siis alates juuni algusest saavad kõik Eesti residendid avada LHV pangakonto viibides ise kasvõi teispool maakera. Pangakonto avamiseks on tarvis internetiühendust, veebikaameraga arvutit ja isikut tõendavat dokumenti.
Majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi tellitud ning Technopolis Group Eesti OÜ ja Ernst & Young Baltic ASi poolt läbi viidud uuringust selgub, et kolme Eesti suurima jagamismajanduse sektori käive oli 2016. aastal 40,3 miljonit eurot.
Käesolevast 1. juulist 2016 jõustus Euroopa Liidu määrus e-identimise ja e-tehingute jaoks vajalike usaldusteenuste kohta siseturul (eIDAS määrus). Määrus tõi kaasa mitmeid muudatusi.
Kujuta ette, et sinu ettevõte on nagu maja, mis peab vastu vihmale, tormile ja ajahambale. Selle tugevus sõltub vundamendist, kandvatest seintest ja katusest. Kui mõni neist pole paigas, võib maja muutuda ebastabiilseks.