Majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi tellitud ning Technopolis Group Eesti OÜ ja Ernst & Young Baltic ASi poolt läbi viidud uuringust selgub, et kolme Eesti suurima jagamismajanduse sektori käive oli 2016. aastal 40,3 miljonit eurot.
Analüüsi tulemuste kohaselt on jagamismajandus kui ressursiefektiivne ja ettevõtlust soodustav vorm Eestis kanda kinnitanud. Paari viimase aastaga on jagamismajanduse platvormide arv kahekordistunud ja nende käive kasvanud ligikaudu 7,5 korda. Kõige suurem kasv on tulnud majutus- ja finantssektorites. Tõusvat trendi on näidanud ka jagamismajanduses hõivatute arv, uusi võimalusi loodud nii ettevõtetele, eraisikutele kui tarbijatele ning kasvuprognoos omab omakorda positiivset mõju Eesti majandusele.
Uuringu koostajad prognoosivad 2020. aastaks kolmes peamises sektoris jagamismajanduse käibe neljakordistumist. Kasv ei tule peamiselt klassikalistelt teenuse pakkujatelt turu hõivamise, vaid turu üldise laienemise arvelt.
Uuringus järeldatakse, et jagamismajandus võidab turgu juurde, meelitades ligi neid inimesi, kes varem teenust ei kasutanud kas kõrge hinna, ebamugavuse või toote mittesobivuse tõttu.
Üldiste sektorite mahtudega võrreldes pole jagamismajanduse mahud siiski märkimisväärsed. Transporditeenuste ja finantsteenuste turust moodustab jagamismajandus vastavalt 0,1 ja 1 protsenti. Suurim on jagamismajanduse osakaal majutusteenuste pakkumisel, küündides 7,8 protsendini.
Uuring annab jagamismajanduse hetkeolukorrast Eestis senisest parema arusaama, mis omakorda võimaldab poliitikakujundajatel põhistatumalt partneritega koostööd teha, et tagada ettevõtjasõbralik keskkond, mis oleks innovaatiliste ettevõtlusmudelite turule tulekut toetav, kuid tagaks samaaegselt õiglase konkurentsi tavamajanduses osalejatele ning avalike huvide ja tarbijate kaitse.
Uuring hõlmas majutuse, transpordi, finantsteenuste, hariduse, isiku- ja äriteenuste sektoreid ning eesmärgiks oli analüüsida jagamismajanduse turu mahtu ja kasvupotentsiaali.
Seotud lood
Eesti Jagamismajanduse Seltsi liikmed avaldavad täna Riigikogu ees ühiselt mõtlevate ettevõtjate kogunemisega jagamismajandusele toetust. Samal päeval on Riigikogus esimesel lugemisel seaduseelnõu, mis reguleerib Eestis sõidujagamise.
Riigikogu kiitis 14. juuni istungil 86 poolthäältega heaks platvormipõhist taksovedu reguleeriva seaduse. Seadus sätestab eraldi taksoveo liigina infoühiskonna teenuse vahendusel osutatava sõitjateveo, mille puhul nii tellimine kui hinna arvestamine toimub läbi IT-platvormi.
Uus isikutuvastusteenus, mis võimaldab inimest tuvastada isikut tõendava dokumendi ja veebikaamera abil, kannab nime Veriff. Tänu Veriffile saab edaspidi avada pangakonto, hoiustada raha või teha teisi finantstehinguid kontorit külastamata. Teenus laieneb ka e-residentidele.
Möödunud aasta tulusid deklareeriti Uberi ja Taxify kaudu viis korda enam kui mullu, samuti suurenes nii välistulude kui üüritulu deklareerijate arv, teatas Maksu- ja tolliamet pressiteate vahendusel.
Eesti IT-sektoris on pilvetehnoloogiate kasutuselevõtt kasvanud viimastel aastatel märkimisväärselt, kuid paljud organisatsioonid seisavad silmitsi suurte infrastruktuuriliste muudatuste vajadusega. Üheks oluliseks sammuks selles arengus on andmebaaside migratsioon pilvepõhisele platvormile, näiteks Azure'i pilve. Õnneks on märgata trendi, mille kohaselt näevad kohalikud IT-juhid seda protsessi mitte ainult tehnilise muudatusena, vaid võimalusena suurendada organisatsiooni paindlikkust, turvalisust ja innovatsiooni.