25. oktoobril ITuudised.ee ja Äripäeva korraldatud IKT Aastakonverentsil kutsus MKMi asekantsler IT-ettevõtjaid üles häält tegema ja riigilt rohkem nõudma.
- Taavi Kotka esinemas IKT Aastakonverenstil Foto: Julia-Maria Linna
Ta ütles, et pole pea nelja tööaasta jooksul asekantslerina suutnud saavutada, et riik mõõdaks oma töö tulemusi. „Tuleb kaardistada, mis teenuseid riik pakub, mis kvaliteedi ja mis hinnaga. Avalik sektor ei näe ennast teenindajana ning jutt ei käi ainult e-teenustest, vaid üldisest teeninduskultuurist.“ Kotka tõi edukate näidetena maanteeameti ja maksuameti, mille puhul on teenuste pakkumine arenenud edasi ja fookus hästi paigas. Asekantsler Kotka kritiseeris oma ettekandes teravalt, et ministeeriumil läheb suur osa energiast teemadele, mis on tähtsad, aga mille mõju majandusele ja ühiskonnale ei ole proportsioonis, sinna kulutatava energiaga nt laevaliikluse korraldamine või raudtee. Nii kannatavad teised teemad, mis Eesti majanduse jaoks tervikuna on olulisemad.
Lisaks tõi Kotka oma ettekandes välja probleemi, et kui tahad avaliku sektoriga koos midagi saavutada, siis peab fokusseerima. Kokkulepete ja heakskiitude saavutamiseks kulub lihtsalt väga palju aega ning seetõttu on hea, kui probleemide hulk oleks pigem väiksem.
„Avalikku sektorit ei tohi jätta üksi. Sektori poolt peab minema väga ühtne tellimus ja nõuda selle ära tegemist,“ soovitas Kotka. Näitena siin kohal tõi ta Jaak Vilo, kes räägib riigile vajadusest panustada rohkem IKT haridusse, aga ta räägib seda kahjuks üksi, puudub jõuline sektori toetus.
„Aastakonverentsidel loosungeid pildudes või aeg-ajalt artikleid kirjutades, ei mõjuta riigis midagi. Eesmärgi saavutamiseks tuleb käia inimese juurest inimese juurde konkreetsete numbrite ja põhjendustega. Nii saab lõpuks muudatus ka tehtud,“ kõlas Kotka soovitus veel päev enne, kui laiemale avalikkusele sai teatavaks
uudis tema ametist lahkumisest tuleva aasta jaanuari lõpus.
Vaata fotogaleriid 25. oktoobril toimunud IKT Aastakonverentsist
SIIT.
- Taavi Kotka Foto: Julia-Maria Linna
- Taavi Kotka Foto: Julia-Maria Linna
Seotud lood
Täna tähistab teist sünnipäeva Eesti e-residentsuse projekt, mis annab välismaalastele võimaluse asutada Eestis ettevõtteid ja kasutada muid Eesti riigi e-teenuseid. Eestil on juba 15 000 e-residenti, kes on loonud Eestisse üle 1000 uue ettevõtte.
Tartu ülikool näeb oma rolli inimeste IT-pädevuse suurendamises, kuna ühiskonnas muutuvad üha olulisemaks inimese üldpädevused ja innovatsioon tekib sageli just erinevate valdkondade kokkupuutepunktis. Nii avab ülikooli arvutiteaduse instituut sel aastal vastuvõtu magistriõppekavale „Infotehnoloogia mitteinformaatikutele“, mille lõpetajad saavad siduda IT-teadmised varasema erialaga ja luua midagi täiesti uut.
Nädalavahetusel toimus Tallinnas Ettevõtlike Noorte Koja poolt korraldatud konkursi "Silmapaistev Noor Eestlane 2015" laureaatide väljakuulutamine.
Eesti IT-sektoril on suur potentsiaal aidata riigi majandusel kasvada, kuid selleks tuleb tegeleda murekohtadega, millega silmitsi seistakse, leiavad kolm valdkonna spetsialisti.
Eesti IT-sektoris on pilvetehnoloogiate kasutuselevõtt kasvanud viimastel aastatel märkimisväärselt, kuid paljud organisatsioonid seisavad silmitsi suurte infrastruktuuriliste muudatuste vajadusega. Üheks oluliseks sammuks selles arengus on andmebaaside migratsioon pilvepõhisele platvormile, näiteks Azure'i pilve. Õnneks on märgata trendi, mille kohaselt näevad kohalikud IT-juhid seda protsessi mitte ainult tehnilise muudatusena, vaid võimalusena suurendada organisatsiooni paindlikkust, turvalisust ja innovatsiooni.