AS Cybernetica poolt välja töötanud privaatsust säilitavat andmetöötlussüsteemi Sharemind kasutati Eestis esmakordselt privaatsete andmete analüüsiks.
- Sharemindi kasutati esmakordselt privaatsete andmete analüüsiks.
Rakendusuuringute keskuse CentAR statistikud viisid läbi uuringu kasutades privaatsust säilitavat andmetöötlussüsteemi Sharemind, mis oli maailmas esimene krüptograafiliselt privaatne uuring. Uuringu eesmärk oli uurida IKT-tudengite õppeedukuse ja töötamise seost.
Uuring oli tähelepanuväärne kahel põhjusel. Esiteks toimus uuring riiklike registrite peal ning sai seega katta kogu rahvastikku. Teiseks, paralleelselt läbi viidud anonümiseerimist kasutavast uuringust jäid maksuandmete avaldamise piirangute tõttu välja 10%-30% tudengite andmed. Sharemindiga tehtud uuringus selliseid piiranguid ei rakendatud, sest Andmekaitse inspektsiooni analüüsi järgi oli Sharemindi uuringumeetod selleks piisavalt turvaline.
Usaldamatus andmete jagamisel ning karmid privaatsusnõuded raskendavad täna otsuseid toetavate uuringute tegemist, terviseandmete analüüsi, maksupettuste tuvastamist, aga ka näiteks eraisikute krediidikõlblikkuse registri loomist. Sharemind lahendab neid probleeme ning loob võimaluse tarkade otsuste tegemiseks nii riigis kui ettevõtetes.
Seotud lood
Eesti Rakendusuuringute Keskuse CentAR läbiviidud uuringust info- ja kommunikatsioonitehnoloogia (IKT) valdkonna üliõpilaste õppimise ja töötamise kohta selgub, et kõrgkooli katkestanutest 55% moodustasid õpilased, kes olid läbinud vähemalt poole oma õpingutest.
Konkursi Euroopa Innovatsiooni Radar 2016 raames valitakse IKT-valdkonna innovaatoreid kokku neljas kategoorias. 40 nominendi seas on Eestiga seotud 3 projekti. Finaali pääsejad valitakse augusti lõpuni toimuva rahvahääletuse abil.
Riigi loodud IT-majad pakuvad erasektori IT-ettevõtetele järjest rohkem konkurentsi: võisteldakse tööjõuturul ja IT-firmadel on oht muutuda tööjõurendi pakkujateks, selgus Äripäeva raadio saates.