16. oktoobril toimus Krakówis digitaalse innovatsiooni ja avaliku teabe andmevahetuse teemaline konverents, kus Võru maavalitsuse esindajad tutvustasid Eesti riigi e-teenuseid ja sellega kaasnevaid võimalusi.
Konverentsil osalesid avaliku- ja erasektori esindajad Poolast, Eestist, Leedust, Rootsist, Saksamaalt ja Norrast. Sõnavõttude ja ettekannete peamiseks teemaks oli andmevahetus ja selle olulisus digitaalse arengu ja koostöö valguses.
E-riigi ja e-teenuste osas pakkus konverentsil osalejatele erilist huvi see, kuidas Eesti on vähendanud avaliku sektori kulutusi ja paberimajandust läbi e-teenuste. Uute tehnoloogiate kaasamine riigi juhtimisse ja teenustesse on Eestil võimaldanud lisaks kulude vähendamisele muuta kodanikule riigiga suhtlemine oluliselt mugavamaks ja kiiremaks. See on valdkond, milles on teistel riikidel Eestilt palju õppida.
Muuhulgas tutvustati osalejatele e-teenuste raames teenuste ja infovahetusega seotud seadusandlust, ID-kaarti, e-valimist, e-maksuametit ja tuludeklaratsiooni, X-teed, e-pangandust ning riigiasutuste elektroonilisi lahendusi, mis on suunatud nii töötajatele kui ka kodanikele.
Kuid Eesti kodanik ei ole ainuke, kes saab osa Eesti riigi e-teenustest. Lisaks lihtsustavad Eesti e-teenused elu ka välisriikide kodanikel, kes Eesti riigi E-residendid. E-resident on isik, kellele Eesti loob tema kodakondsusjärgse riigi identiteedi alusel digitaalse identiteedi ja annab välja digitaalse isikutunnistuse. E-resident saab võimaluse kasutada kõiki Eesti e-teenuseid, sealhulgas näiteks digitaalselt allkirja ja e-maksuametit.
"E-residendiks olemine soodustab välisinvesteeringute kasvu Eesti suunal, kuna välisriigi kodanik ei pea äritegevuse alustamiseks Eestis või e-teenuste tarbimiseks Eestisse tulema. Seetõttu on oluline, et info e-residentsuse kohta jõuaks kiirelt ka välisriigi ettevõtjateni," lisab Võru maavanem Andres Kõiv.
Seotud lood
E-residentsuse hinda tasub tõsta ning mitmekesistada e-residentsuse teenuse sisu koostöös ettevõtjatega, leiab Äripäeva teemaveebide juht Rudolf Osman.
E-residentsuse projekt tähendab võimalust kõigil maailma kodanikel omada Eesti riigi poolt väljastatud digitaalset isikutunnistust. See tähendab võimalust omada selles internetimaailmas oma nägu.
Ettevõtjad peaks välismaistele äripartneritele tutvustama e-residentsusega kaasnevaid võimalusi, leiab riigikogu majanduskomisjoni reformierakondlasest liige Kalev Kallemets.
Majandus- ja Kommunikatsiooniministeeriumi IT-asekantsleri Taavi Kotka eestvedamisel arendatud e-residentsuse teenus on esimese 18 tunniga teeninud riigikassasse juba potentsiaalselt 200 tuhat eurot lõivu.
Riigi loodud IT-majad pakuvad erasektori IT-ettevõtetele järjest rohkem konkurentsi: võisteldakse tööjõuturul ja IT-firmadel on oht muutuda tööjõurendi pakkujateks, selgus Äripäeva raadio saates.