AS Levira rajas Uuemõisa teleteenuste masti juurde 30 kW võimsusega päikeseelektrijaama, mis on alustanud elektritootmist. Edaspidi rajab Levira päikeseelektrijaamad oma kõigi 22 masti juurde.
- Levira rajas Uuemõisa teleteenuste masti juurde 30 kW võimsusega päikeseelektrijaama. Foto: Levira
"Päikeseelektrijaam vähendab Uuemõisa masti elektrikulu kolmandiku võrra ning dotatsioonita rajatud ühe jaama tasuvusaeg on 7-8 aastat. Uuemõisas käivitunud jaam on pilootprojekt ning järgmisena on Leviral kavas rajada päikeseelektrijaamad Rakvere ja Viljandi masti juurde, tuleval aastal ka Koerusse või Valgjärvele, kus asuvad suuremad mastid," ütles Levira juhatuse esimees Tiit Tammiste.
Ta tõstis esile keskkonnaaspekti, kuna tänu päikeseenergia kasutamisele jääb Uuemõisa masti puhul õhku paiskamata ligi 30 tonni CO2 aastas ning säästetakse 43,5 tonni põlevkivi.
Levira aastane elektritarbimine on 11 500 MWh, millega kuulutakse tööstusettevõtete järel Eesti suurimate elektritarbijate hulka.
Kõik Levira mastid on varustatud UPS-varutoitega ja kõik olulisemad mastid diiselgeneraatoriga, mille abil saab elektrikatkestuse puhul töös hoida 90 protsenti Eesti TV- ja raadiolevist.
Päikeseenergia abil saab Tammiste sõnul veelgi tõsta mastide tegevuskindlust. "Eriti oluline on see hädaolukordades nagu näiteks loodusõnnetused, kus FM-laineala raadio võib olla ainus kanal, mille kaudu saab elanikkonnale operatiivteateid edastada. Levira on loonud tingimused, et mastid töötaksid katkestuseta igas olukorras," märkis ta.
Taastuvenergia OÜ paigaldatud uue päikeseelektrijaama aastane elektritoodang jääb 29 MWh juurde. Saadud elektrit kasutatakse masti tööshoidmiseks ning elektrit saab müüa masti teenuseid kasutavatele klientidele.
Levira sidemastid on Eesti kõrgeimad (kuni 349 m). Kokku on Leviral 22 masti, mis katavad terve Eesti. Maste kasutavad kõik siinsed telekommunikatsiooniettevõtted, Eestis edastatavad telekanalid, enamus raadiokanaleid, turvafirmad, riigi- ja teadusasutused.
Seotud lood
Riigi loodud IT-majad pakuvad erasektori IT-ettevõtetele järjest rohkem konkurentsi: võisteldakse tööjõuturul ja IT-firmadel on oht muutuda tööjõurendi pakkujateks, selgus Äripäeva raadio saates.