Riigi infosüsteemi ameti, Telia ja Samsungi eksperdid andsid hiljutisel küberkaitseseminaril soovitusi, kuidas oma tõsta oma mobiiliseadmete turvalisust.
- Selleks, et kõik paroolid meeles püsiks, on hea kasutada keskset paroolihaldurit. Foto: Pixabay
1. Jälgi, milliseid lubasid seadmesse uusi rakendusi tõmmates annad. Näiteks pole mingit põhjust, miks kalkulaatori rakendus peaks ligi pääsema sinu kontaktidele või kaamerale. Teinekord on kavalad arendajad rakenduse üles ehitanud nii, et ilma luba andmata rakendust kasutada ei saa. Sellisel juhul tasub aga lihtsalt valida teine rakendus, mis kahtlaseid lube ei nõua.
2. Kasuta pahalaste heidutamiseks telefoni kaugjuhtimist. Isegi kui inimene on sattunud olukorda, kus telefon on varastatud või mingil moel pahalaste kätte sattunud, ei pruugi see olla päris lootusetu. Nimelt kasutavad tänapäevased nutitelefonid spetsiaalseid lahendusi, millega on võimalik telefoni kaugelt kontrollida. Näiteks on Samsungi telefonidel funktsioon Find My Mobile, mida saab kasutada tavalises veebibrauseris. Logides sinna sisse, saab näha detailset infot telefoni kohta, sealhulgas asukohta, aku taset ja muud. Samuti saab telefoniga teha erinevaid asju kaugjuhtimise teel. Näiteks seda helisema panna, sellelt andmeid varundada, asukohta jälgida või vajadusel kõik andmed telefonist kustutada.
3. Kasuta paroolihaldurit. Piisavalt keerukate paroolide kasutamine ja nende vahetamine on küberturvalisuse A ja O. Selleks, et kõik paroolid meeles püsiks, on hea kasutada keskset paroolihaldurit. See tähendab, et rakendus jätab meelde kõik sinu paroolid ja sisestab need automaatselt ning sina pead meeles pidama ainult ühte nii-öelda ülemparooli, mis avab paroolihalduri.
"Autot ostma minnes tunneb igaüks huvi, kas masin on ikka turvaline, aga mingil põhjusel on mobiili ostes inimeste huvi selle turvalisuse osas väga väike, kuigi tänapäeval omab iga selline seade meie kohta tohutus koguses informatsiooni," kommenteeris seminaril küberturvalisusest ettekande teinud Samsungi tootekoolitaja Riho Kopso.
Seotud lood
Riigi loodud IT-majad pakuvad erasektori IT-ettevõtetele järjest rohkem konkurentsi: võisteldakse tööjõuturul ja IT-firmadel on oht muutuda tööjõurendi pakkujateks, selgus Äripäeva raadio saates.