Šveitsi ettevõte Business Investigation SA avab Tallinnas sõsarettevõtte, mis hakkab katma müügi- ja teenindustööd Baltikumis, Põhjalas ja Kesk-Euroopas. Lisaks kolivad šveitslased siia ka oma arenduskeskuse, mis palkab lähiaastatel kümneid tehisintellekti- ja masinõppeeksperte.
- Business Investigationi kaasasutaja Marc Lecoultre. Foto: Business Investigation
Suurettevõtetele tehisintellekti- ja masinõppepõhist analüütikaplatvormi GPS arendav Šveitsi ettevõte Business Investigation SA (BI) toob oma kolimise peamise põhjustena välja Eestis leiduva kompetentsi ning arenenud e-riigi ökosüsteemi, mis asutajate sõnul võiks toetada Business Investigationi nende tootearenduses. „Tänu oskusteabele ja infrastruktuuridele on Tallinn kõige loogilisem koht, kust alustada laienemist Baltikumi, Põhjalasse ja Kesk-Euroopasse. Lisaks sellele on meil kindlasti huvi otsida tulevikus koostöövõimalusi ka Eesti riigisektoriga, mis on digitaalselt arenenuim maailmas. Meie GPS tehisintellekti- ja masinõppepõhise rakenduse arendamine koostöös Eestiga oleks kindlasti mõlemapoolselt kasulik,“ vihjas Business Investigation tegevjuht Bruno Ciroussel huvile leida koostöökohti ka Eesti riigiasutustega.
Business Investigationi peakontor asub Glandis, kuid arendustöö toimub ka Lausanne-is ja Yverdon-is asuvate Šveitsi Riikliku Tehnoloogia Instituudi ning Canton de Vaud-i Äri- ja Tehnikaülikooli juures, sest ettevõtte asutajad ja põhiosanikud Bruno Ciroussel ning Marc Lecoultre töötavad samades ülikoolide juures tehisintellekti ja masinõppe professoritena.
Kõnealust tehnoloogiat on arendatud juba pea kümme aastat ning ettevõte on nüüd tootearenduses jõudnud piisavalt kaugele, et käivitada globaalne äritegevust. Praeguseks on Business Investigation oma tegevust laiendanud Prantsusmaale, Saksamaale, Itaaliasse, Tšiilisse, Egiptusesse, Tuneesiasse, Indiasse ja Hiina, kuid Tallinn hakkab selles võrgustikus mängima erilist rolli Business Investigationi IT-arenduskeskusena, kus toimub nende põhitoote GPS edasine arendustöö.
„GPS on tehisintellektil põhinev lahendus, mis kasutab masinõpet tööprotsesside analüüsimiseks aidates seeläbi neid optimeerida ja vähendades nõnda ettevõtte või riigiasutuse ajalist, rahalist ja energiakulu,“ selgitas Business Investigationi kaasasutaja Marc Lecoultre. Business Investigationi GPS tarkvara funktsiooniks on prognoosida stsenaariume ning tuvastada lineaarsusi protsessides pakkudes ettevõtetele infot, mille põhjal teha mõistlikumaid otsuseid.
Šveitslaste hinnangul on masinõppe ja tehisintellekti turg alles väljaarenemata ning ei paku veel konkreetseid lahendusi kohalikele tööstustele ja finantsettevõtetele. „Just seetõttu olemegi teinud aastaid teadustööd, et arendada välja tehnoloogia, mis aitaks optimeerida protsesse pankades, kindlustusettevõtetes, tööstustes, raviasutustes, kaubandussektoris, lennujaamades… sektoreid, kus meie süsteemi annab rakendada võibki jääda loetlema,“ leiab Ciroussel.
Kuigi GBI tuli oma tootega GPS alles hiljuti turule, on see juba kasutusel nimekates suurettevõtetes nagu Auchan ja Volkswagen. GPS-i tehnoloogiat on rakendamas ka mitmed riigiasutused nagu näiteks Prantsusmaa Töötukassa ja Post ning Tuneesia Toll.
„Käesoleval aastal palkame Tallinnas ilmselt 12-15 inimest, kuid uute turgude ja kiire kasvu taustal tuleb värbamistegevust siin kindlasti jätkata,“ ennustab Lecoultre.
Seotud lood
Riigi loodud IT-majad pakuvad erasektori IT-ettevõtetele järjest rohkem konkurentsi: võisteldakse tööjõuturul ja IT-firmadel on oht muutuda tööjõurendi pakkujateks, selgus Äripäeva raadio saates.