Mullu novembris sõlmis kontsern Viru Keemia Grupp rendilepingu Eesti kapitalil põhineva ettevõttega Nordcoin Mining OÜ, kes paigaldas kontserni tootmisterritooriumil krüptoraha kaevandamiseks vajaliku konteinerpargi.
Peamine ressurss, mida krüptoraha kaevandajad kasutavad, on elektrienergia. Olles Eestis teine elektrienergiatootja, on Viru Keemia Grupp suurendanud oma põlevkivi ja elektrienergia tootmismahtusid. Toodetud elektrienergiat saabki kaevandamiseks kasutada. Krüptokaevanduse paiknemine elektrijaama vahetus läheduses on kasulik nii kaevandajale kui ka kontsernile. Kaevandaja saab märkimisväärselt optimeerida liitumistasu ning elektri- ja kommunikatsioonikulusid. Kontserni jaoks on aga see võimalus toodangu realiseerimiseks ja püsiv ööpäevane koormusgraafik tootmisvõimsustele.
VKG juhatuse aseesimees ja tehnikadirektor Meelis Eldermann peab koha valikut sümboolseks ja majanduslikult osapooltele kasulikuks. „Ida-Virumaa läheb maailma digitrendidega kaasa ning nüüdseks kaevandatakse regioonis krüptoraha. Regiooni ärikeskkonna mitmekesistamine on kindla positiivse mõjuga Ida-Viru mainele, kohalikule kogukonnale ning suurendab investorite huvi. Nordcoin Mining OÜ pöördus meie poole antud koostööpakkumisega vaid paar kuud tagasi. Koostööpartner leidis VKG tootmisterritooriumil konteinerpargile sobiva ja turvalise keskkonna ning konkurentsivõimelise elektrienergia hinna,“ ütles Eldermann.
„Viru Keemia Grupi ja selle juhatuse näol leidsime pika otsimise tulemusel avatud mõttelaadiga koostööpartnerid, kes ennast maailmas toimuvate tehniliste innovatsioonidega hästi kursis on hoidnud. Meie värskelt alanud koostöö on huvitav ja arendav mõlemale osapoolele,“ kommenteeris Nordcoin Mining OÜ juhatuse liige Hermes Brambat.
Koostööpartneri valikul oli Nordcoin Mining OÜ jaoks oluline energia ja ühenduste loomise hind ning võimalus paigutada spetsiaalselt krüptovaluutade kaevandamiseks ümber ehitatud 40-jalased merekonteinerid võimalikult mugavalt ja turvaliselt territooriumile, kus on ka laienemisvõimalus. Kuna esimese järgu investeeringute, mis ulatuvad üle miljoni euro, ökonoomne ja täpne kasutamine on alustava ettevõtte jaoks kriitilise tähtsusega, oli enne tööde alustamist vajalik kõikide etappide väga täpne planeerimine ja läbiviimine koostöös energiatarnijaga. „VKG meeskond on olnud väga abivalmis ja aidanud projekti edukalt käivitada, arvestades meie ettevõtte üsnagi ambitsioonikaid arenguplaane ning luues nende jaoks ka tehnilise valmisoleku. Hetkel on lõppemas prototüüpkonteineri testperiood ning juba veebruarist alustab meie krüptokaevandus tööd täisvõimsusel ning algab uute konteinerite ehitus,“ lisas Brambat.
Esimesed krüptoraha kaevandamise serverid pingestati mullu detsembri keskel ning kui praegune tarbimisvõimsus moodustab 300 kW, siis juba lähitulevikus on plaan seda kümnekordistada.
Mõlemad pooled loodavad pikaajalisele ning vastastikku kasulikel tingimustel kulgevale koostööle.
Seotud lood
Ida-Virumaa tõestab oma positsiooni uue ajastu kaevanduspiirkonnana, kui jaapanlased avavad jaanuaris Eesti Energia tehnopargi esimese rentnikuna Balti Elektrijaamas siinse mastaapseima krüptokaevanduse.
Suurbritannia ajakiri Capital Finance International tunnustas Eesti Energia mobiiliäppi auhinnaga „2017 Best Energy-Saving App Baltic Award“. Auhind anti IT-valdkonnas eesrindlike ning kliendi mugavust väärtustavate teenuste ja lahenduste loomise eest.
Arvutipargi renditeenus on mugav, säästlik ja (tuleviku)kindel. Green IT tegevjuht Asko Pukk usub, et ettevõtete äriline fookus peab alati olema enda põhitegevusel, sektoril, mida teatakse peensusteni, et olla konkurentidest paremad – just selleks vajaliku aja ja raha renditeenus vabastab.