Neljapäeva õhtul tabas Äripäeva rünnak, mille käigus paigaldati lehele pahavara, mis hakkas külastajate arvutiressursi arvel kaevandama kurikaeltele krüptoraha. Ekspertide kinnitusel on sellised rünnakud tõusuteel ning nende eest tuleb ent hoolega kaitsta.
„Veebilehtedele peidetud pahavara, sealhulgas krüptoraha kaevandamised, on kahjuks tõusvas trendis. Teateid pahavaraga nakatumisest laekub meie üksusele vähemalt kord-paar nädalas,“ ütles riigi infosüsteemi ameti (RIA) intsidentide käsitlemise osakonna ehk CERT-EE juht Klaid Mägi. Ta tõdes, et kannatanuteks on olnud väga suured ja tuntud portaalid, näiteks tuntud ostu-müügi keskkond ning tehnikaportaal.
Igapäevaselt enam kui 2000 veebilehtede vastu suunatud rünnakut uuriva veebiturbefirma WebARX tegevjuht Oliver Sild rõhutas, et kasvuteel on just nimelt selline pahavara, mis üritab ära kasutada külastaja arvutiressurssi, et kurjategijale krüptoraha toota.
Selline pahatahtlik rünnak tabas ka Äripäeva veebikülgi.Kui varem on olnud näha, et n-ö automatiseeritud massrünnakutega veebilehti näotustatakse, peidetakse neile tagalinke, meilispämmereid ja isegi suunatakse külastajaid muudele lehtedele, siis viimase poole aasta jooksul on kaevandamisega nakatamine muutunud populaarsemaks,“ tõdes Sild.
Seotud lood
Eesti küberturbeettevõte CybExer Technologies sai täna Berliinis kõrgetasemelisel NATO koostöökonverentsil NITEC 18 kätte auhinna, mis pälviti alliansi kaitsetehnoloogia innovatsioonikonkursil küberõppuste visualiseerimislahenduste eest.
Äripäev teatab, et eile õhtul Äripäeva veebidesse lisatud pahatahtlik kood, mille kaudu kasutati külastajate arvuteid krüptoraha kaevandamiseks, on eemaldatud ja kõik võivad turvaliselt uudiseid lugeda.
Eesti IT-sektoris on pilvetehnoloogiate kasutuselevõtt kasvanud viimastel aastatel märkimisväärselt, kuid paljud organisatsioonid seisavad silmitsi suurte infrastruktuuriliste muudatuste vajadusega. Üheks oluliseks sammuks selles arengus on andmebaaside migratsioon pilvepõhisele platvormile, näiteks Azure'i pilve. Õnneks on märgata trendi, mille kohaselt näevad kohalikud IT-juhid seda protsessi mitte ainult tehnilise muudatusena, vaid võimalusena suurendada organisatsiooni paindlikkust, turvalisust ja innovatsiooni.