• 21.11.17, 08:25
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine

Marten Kaevats: Eesti tugevus seisneb avatud mõtteviisis, mitte tehnoloogias endas

SEB finantsjuhtide foorumil ütles Riigikantselei digiinnovatsiooni nõunik, et Eesti edu võti ei peitu mitte tehnoloogias vaid mentaliteedis.
Marten Kaevats: Eesti tugevus seisneb avatud mõtteviisis, mitte tehnoloogias endas
  • Foto: Andras Kralla
„Me ei ole ju tegelikult tehnoloogiliselt teistest riikidest üle. Meile tagab edu see, et oleme oma mõtteviisilt tehnoloogiale avatud ning oleme selle ka seadustesse kirjutanud,“ selgitas Kaevats. Tema sõnul eristab Eestit julgus katsetada, avatus innovatsioonile ning see, et ka avalikus sektoris on läbikukkumine mõistetav. „Riigis, kus läbikukkumine pole variant, ei julge ükski kõrge ametnik või poliitik võtta riske. Innovatsioon on alati risk.“
Kaevatsi visioon tuleviku Eestist on isejuhtivad autod ning täielikult dokumendivaba asjaajamine. „Kedagi ei huvita ju need avalduste vormid ja muu formaalsus. Oluline on sisu – mida sa selle dokumendiga riigilt taotled?“ tõi Kaevats näite. „Üleüldse – meie eesmärgiks on ehitada kogu riigi teenuste süsteem proaktiivseks, et kaotada vajadus teenuste taotlemise järele tervikuna. Riik suhtleb sinuga ise.“
Tehnoloogia abiks riigivalitsemisel Riik peaks uute tehnoloogiate arenedes mõtlema, kuidas nende abil parandada riigivalitsemist. „Kuidas saame riigivalitsemisel rakendada masin- ja süvaõpet? Kuidas me lahendame selle juriidiliselt?“ tõi Kaevats näiteid küsimustest ja takistustest. „Varem või hiljem jõuame suure küsimuseni – kas anda algoritmidele õigussubjektsus ehk volitus teha tehinguid.“
Veel arutles Kaevats selle üle, kas ühiskond on valmis selleks, et masinatega juhtub õnnetusi. „Kui isejuhtivad masinad, autonoomsed algoritmid satuvad õnnetustesse – kas oleme valmis aktsepteerima asjaolu, et puudub otsene süüdlane ja vastutus?“ küsis Kaevats.
Kaevats esines Tallinnas SEB Panga korraldatud finantsjuhtide konverentsil „CFO Foorum 2017“. Konverentsil tutvustati ka SEB iga-aastast Balti suurettevõtete finantsjuhtide uuringut, kus tänavu osales 190 suurettevõtet. SEB klientide uuringu põhjal on Eesti finantsjuhtide suurimaks ja süvenevaks mureks kasvav palgakulu ja tööjõu üldine defitsiit. Sama trend on täheldatav ka Läti ja Leedu uuringu vastustes. Vaatamata sellele ei ole ettevõtted veel piisavalt valmis investeerima oma ettevõtte protsesside automatiseerimisse. Teenitud kasumit kasutatakse vähem ettevõtte kasvatamiseks ning suurenenud on omanikutulu väljavõtmine või lihtsalt rahaliste vahendite passiivne hoiustamine.

Seotud lood

Uudised
  • 15.04.18, 18:07
Marten Kaevats: kas oleme valmis ja avatud kasutama uusi asju
Marten Kaevats riigikantseleist rääkis Pärnu Finantskonverentsil, mis on riigikantseleisse vastloodud tehisintellekti eksperdirühma eesmärgid ja miks on seda vaja.
  • ST
Sisuturundus
  • 11.12.24, 14:29
Kuula arutelu riigi IT-majadest. “Ohus on kogu sektori ekspordivõime”
Riigi loodud IT-majad pakuvad erasektori IT-ettevõtetele järjest rohkem konkurentsi: võisteldakse tööjõuturul ja IT-firmadel on oht muutuda tööjõurendi pakkujateks, selgus Äripäeva raadio saates.

Hetkel kuum

Liitu uudiskirjaga

Telli uudiskiri ning saad oma postkasti päeva olulisemad uudised.

Tagasi ITuudised esilehele