14.-15. septembril arutasid Euroopa tippspetsialistid küberkonverentsil „Digitaalne ühisturg, ühine digitaalne turvalisus“ selle üle, kuidas tõhusamalt kaitsta inimesi küberkurjategijate eest. Konverentsil arutleti küberkaitse võimekuse, rahvusvahelise koostöö ja seadusloome tõhustamise üle.
- Siim Sikkut Foto: Kuvatõmmis
„Me ei mõtle väga tihti sellele, et turvalisus virtuaalmaailmas ei ole midagi iseenesestmõistetavat ning turvatunde tõstmisse tuleb panustada sama palju kui füüsilises maailmas. Sõna küber on paljudele midagi kauget ja võõrast, samas on tehnoloogia meie igapäevane kaaslane, milleta on raske elu ette kujutada. Kui reaalset ohtu liikluses tunnetavad kõik, kes on napilt avariist pääsenud, siis IT-maailma ohte tajutakse alles juhul, kui kahju on juba tekitatud. Koos meiega naudivad IT-maailma avaraid võimalusi ka kurjategijad, kasutades ära tehnika ja selle taga oleva inimese haavatavust, mistõttu on väga oluline töötada selle nimel, et selliseid ohte ennetada ja muuta kurjategijate elu võimalikult keeruliseks,“ ütles konverentsi peakorraldaja, Riigi Infosüsteemi Ameti (RIA) peadirektor Taimar Peterkop.
Taimar Peterkop
esineb 26. septembril
Infoturbe konverentsil "Kuhu küll kõik andmed said?" ja räägib riskidest küberruumis, peamistest küberturvalisuse intsidentidest ja trendidest maailmas ja Eestis ning soovitused, mida nendest õppida.
„Küberruumis pole piire ja seega on küberturvalisuse tagamiseks väga oluline rahvusvaheline koostöö. Eesti on andnud sellesse olulise panuse. Oleme koos partneritega välja töötanud ja kaasajastanud Euroopa Liidu küberjulgeoleku strateegiat, lähikuudel esitame Riigikogule küberturvalisuse seaduse eelnõu. Ent palju tööd selle nimel, et riikidevaheline küberturvalisuse tagamine oleks piisaval tasemel, seisab veel ees," kommenteeris IT-asekantsler Siim Sikkut. Konverentsil osalesid kübervaldkonna tippspetsialistid ja küberturbejuhid kogu Euroopast, hulk Eesti kõrgeid riigiametnikke, sisejulgeolekutöötajaid ning IT-ettevõtjad. Teiste hulgas astusid ettekannetega üles Euroopa Komisjoni julgeolekuvolinik Sir Julian King, Saksamaa infoturbeameti (BSI) juht Arne Schönbohm ja Prantsusmaa infoturbeagentuuri (ANSSI) juht Guillaume Poupard. Ürituse avas peaminister Jüri Ratas ning seda vedas majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi asekantsler Siim Sikkut.
Konverentsi korraldas Riigi Infosüsteemi Amet koos Euroopa Info- ja Võrguturbeameti (ENISA) ning Euroopa Komisjoniga.
Seotud lood
Riigi Infosüsteemi Amet (RIA) ning Politsei- ja Piirivalveamet (PPA) töötavad välja lahendust, mille abil uuendada 750 000 ID-kaarti, mille kiibil on turvarisk.
Tuleva aasta märtsist hakkab ID-kaardi tarkvara tööle ka Maci arvutitega, ilma et kasutajad peaksid selleks mõnd spetsiaalset veebibrauserit kasutama ja lisaks kingib RIA kingib vabariigi 100. aastapäevaks Eestile ühtse visuaaliga eesti.ee keskkonna, lausus Geeniusele antud intervjuus Riigi Infosüsteemi Ameti (RIA) peadirektor Taimar Peterkop.
Uue Euroopa Liidu küberjulgeoleku strateegia põhieesmärk on anda Euroopa küberjulgeolekule pikaajaline nägemus ja tagada usaldus digitaalse ühtse turu vastu, võttes samas arvesse muutunud rahvusvahelist julgeolekukeskkonda ning uute tehnoloogiate ja turgude arengut.
Riigi Infosüsteemi Ameti peadirektor Taimar Peterkop ütles 22. novembril president Kersti Kaljulaidile e-riiki tutvustades, et väline surve e-riigile kasvab pidevalt.
Kujuta ette, et sinu ettevõte on nagu maja, mis peab vastu vihmale, tormile ja ajahambale. Selle tugevus sõltub vundamendist, kandvatest seintest ja katusest. Kui mõni neist pole paigas, võib maja muutuda ebastabiilseks.