Tarkvaraarendusfirmas Helmese juhi Jaan Pillesaare sõnul pole palgalõhe – see, et sama töö eest saavad naised Eesti IT-sektoris vähem palka kui mehed – nii kriitiline, vaid tõsisem probleem on Eesti kõrged tööjõumaksud.
- Tarkvaraarendusfirmas Helmese juhi Jaan Pillesaare Foto: Andres Haabu
Pillersaar rääkis tehnoloogiaportaalile Geenius, et erinevatel ettevõtetel võivad olla samale ametikohale erinevad nõudmised, mistõttu võivad olla ettevõtte sees ühel ja samal ametikohal üsna suured palgaerinevused. Üks palgalõhe põhjus võib Pillesaare sõnul olla see, et üks vanem-programmeerija oskab perfektselt inglise keelt, kuid teine ei ole ning see tähendab kohe ka tasu erinevust. „See, kes oskab inglise keelt perfektselt, töötab välisklientidega, kes maksavad rohkem ning seetõttu on ka preemiad suuremad,“ ütles ta.
Helmeses on edukamad tiimijuhid naised, kuid tõsi, et tipp-arendajate hulgas on enamuses mehed.
IT-sektoris valitseva tööjõupuuduse leevendamiseks poleks Pillesaare sõnul realistlik lahendus see, et võtame naised tööle, sest nemad lepivad vähema palgaga. “Tegelikkuses on olukord see, et turul on väga raske leida uusi spetsialiste. Eesti kõrged tööjõumaksud pärsivad ka välisspetsialistide sissetoomist. Kui me leiame väljastpoolt Eestit mõne hea spetsialisti, siis on raske veenda teda tulema riiki, kus tööjõumaksud on mitu korda kõrgemad kui tema koduriigis. Kõrgemate maksude tõttu peaks ta hakkama Eestis vähem raha kätte saama ning miks ta siis peaks siia tulema?”
Seotud lood
IT-ettevõtja Jaan Pillesaare ettepanek erastada ülikoolid on sama kui mõte riigistada Helmes ja muuta ta seeläbi Google’iga võrreldavaks, ironiseerib TTÜ rektor Jaak Aaviksoo.
Laupäeval Eesti Ettevõtluskõrgkooli Mainor 25. aastapäeva galal peetud kõnes tegi Teenusmajanduse Koda juhtiv IT-ettevõtja Jaan Pillesaar ettepaneku, et Eesti kõrghariduse arendamiseks võiks suured riigiülikoolid erastada.
Personaliotsingufirma Fontes andmed paljastavad, et 10% Eesti IKT sektori töötajatest saavad kolleegidest vähem palka ning kümne protsendiline palgalõhe on meeste ja naiste vahel.
Eesti suuruselt teise tarkvarafirma Helmese käive kasvas 2016. aastal 12,4 protsenti 22,2 miljonini. Ettevõte teenis 2,9 miljonit eurot puhaskasumit.
Arvutipargi renditeenus on mugav, säästlik ja (tuleviku)kindel. Green IT tegevjuht Asko Pukk usub, et ettevõtete äriline fookus peab alati olema enda põhitegevusel, sektoril, mida teatakse peensusteni, et olla konkurentidest paremad – just selleks vajaliku aja ja raha renditeenus vabastab.