Pärast pikaleveninud ja keerukat hankeprotsessi Eesti koolide digitaristu kaasajastamiseks allkirjastasid täna koostöömemorandumi Huawei, AS Datel ja HITSA.
Täna allkirjastatud vastastikuse mõistmise memorandum tähistab uue koostöö algust kolme ettevõtte vahel. AS Datel ja Huawei esitasid ühispakkumuse HITSA korraldatud hankele koolide digitaristu arendamisele, mille edukaks kuulutamisele järgnes uue memorandumi allkirjastamine.
Hanke raames soetab HITSA kohtvõrgu seadmed ning vajalikud teenused programmi esimeses etapis kuni 170 Eesti üldharidusskooli jaoks. Projekti raames ostetakse WiFi tugijaamad, kommutaatorid, tulemüürid ja juhtsüsteemid koos tugiteenustega ning esitlustehnika. Programmi eesmärk on kaasajastada koolide digitaristut üle kogu Eesti.
„Eesti on IKT valdkonnas hästi arenenud ja meie jaoks hästi oluline teha just siin koostööd tehnoloogia ja hariduse valdkonnas. Lapsed on meie tulevik ning meie Huaweis soovime kindlustada, et seda tulevikku toetavad parimad võimalused," ütles Huawei Baltikumi tegevjuht Jack Zhu ja lisas, et panus sellesse projekti aitab kujundada maailma tulevikku, kuna nendele koolidele ning õpilastele hakatakse pakkuma korralikku ligipääsu infole ja andmetele.
"Mul on hea meel, et oleme koolide digitaristu kaasajastamisega jõudnud kohtvõrgu seadmete esimese tellimuseni, millega üks Harjumaa ja neli Pärnumaa kooli saavad lõplikult välja ehitatud uue kohtvõrgu kasutusele võtta veel enne uue õppeaasta algust. Tegu on esimese tellimusega kümnetest, mis sellel aastal esitatakse," ütles HITSA juhatuse esimees Heli Aru-Chabilan. Lisaks rõhutas ta, et on väga oluline vähendada kääre välismaal tekkinud Eesti uhke digi-aura ja koolides valitseva mahajäänud olukorra vahel.
"AS Datel on 25 aasta jooksul varustanud pea kõiki Eesti koole ja ülikoole kaasaegse info- ja kommunikatsioonitehnoloogiaga. Sellele kogemusele tuginedes saab öelda, et see üliraskes konkurentsis võidetud projekt meie jaoks tähtis ja huvitav väljakutse, kuna teame, kui oluline on Eesti haridusele uue, ühtse kommunikatsioonikeskkonna loomine üle kogu riigi," ütles AS Datel tegevjuht Urmas Kõlli.
Koostööd tutvustanud HITSA koolide digitaristu kaasajastamise programmijuht Jüri Saar tõdes, et enne memorandumi allkirjastamist tuli hakkama saada keeruka hankeprotsessiga, mille tingisid mitmed vaidlustamised. Kokkuvõttes tekkis sellest surve projekti planeeritud ajagraafikule ja sama töö tuleb nüüd teostada 2-3 kuud lühema ajaga. "Tegu on selle valdkonna ühe suurima projektiga, mis paratamatult tekitas konkurentides küsimusi. Oleme edukalt ühele poole saanud, leidnud võimalused ajalises mõttes väljakutsete ületamiseks ja meie ootus on, et saaksime lastele pakkuda kaasaegseid lahendusi," kommenteeris Saar.
Praeguse seisuga hõlmab programm 170 kooli. Programmiga on koolidel ja omavalitsustel Saare sõnul võimalik liituda üks kord aastas ja järgmine võimalus selleks on 2017. aasta lõpus. Programmi esimene faas lõppeb 2018. aasta lõpus.
Hanke kogumaksumus on 1,2 miljonit eurot. Üldhariduskoolide internetivõrkude renoveerimist ja rajamist toetatakse Majandus- ja Kommunikatsiooniministeeriumi poolt EL Sotsiaalfondist rahastatava programmi raames.
Seotud lood
Teisiäeval, 29. mail Tallinnas toimunud kohtumisel leppisid Kariibi mere saareriigi Santa Lucia peaminister Allen Michael Chastanet ja Dateli juhatuse esimees Urmas Kõlli kokku, et juba suvel hakkab saareriik kasutama Dateli uudset sateliidiandmetel tuginevat varajase eelhoiatuse süsteemi Sille. “Koostöö eesmärgiks on kasutada Dateli uut e-teenust Sille selleks, et avastada saare pinnase nihkumist, tuvastada võimalikult vara erinevate merekaitserajatiste liikumist ning planeerida parimal moel uue infrastruktuuri rajamist. Konkreetse lepinguni loodame jõuda lähiajal” võttis Urmas Kõlli kohtumise sisu lühidalt kokku.
6. juunil sõlmisid Eesti IT-ettevõte Datel ja Hispaania tehnoloogiaettevõte Tecnatom Madridis koostööleppe, mille raames hakatakse ühiselt pakkuma uudseid tehnoloogilisi lahendusi kriitilise tähtsusega infrastruktuuri pidevaks jälgimiseks satelliitide abil. Koostööd plaanitakse teha mitmetes tööstusvaldkondades nagu tuumaenergeetika, raudtee infrastruktuur ning elektri ülekande- ja jaotusvõrgud.
31. märtsil avaldas Huawei oma 2016. aasta auditeeritud finantstulemused, mis näitavad järjepidevat iga-aastast kasvu ettevõtte telekommunikatsiooni, ärikliendi ja erakliendi äriüksuste lõikes. Kogu grupi aastatulu oli 70,9 miljardit eurot, mis on 32% rohkem kui 2015. aastal. Netokasum oli kokku 5 miljardit eurot, mis on 0,4% kasv aasta varasemaga võrreldes. Täiendavalt panustas Huawei ka teadus- ja arendustegevustesse 10,4 miljardit eurot.
2017. aastal toetab HITSA IT Akadeemia programmist Eesti kõrgkoolide arendusprojekte 525 000 euroga. Eesmärk on tugevdada Eesti info- ja kommunikatsioonitehnoloogia kõrgharidust ning suurendada IKT-oskuste arendamist ka teistel erialadel. Suurim huvi oli toetuse saamiseks projektidele, millega soovitakse arendada valdkondlike IKT-oskuste õpetamist ning infotehnoloogiliste lahenduste kasutamist teistel erialadel.
Kujuta ette, et sinu ettevõte on nagu maja, mis peab vastu vihmale, tormile ja ajahambale. Selle tugevus sõltub vundamendist, kandvatest seintest ja katusest. Kui mõni neist pole paigas, võib maja muutuda ebastabiilseks.